Światowe przychody z półprzewodników wzrosły w 2020 roku o 7,3%

Światowe przychody z półprzewodników wzrosły w 2020 roku o 7,3%

Jak wynika ze wstępnych wyników analiz firmy Gartner, po spadku o 12% w 2019 r. światowe przychody z półprzewodników wzrosły w roku 2020 do 449,8 mld dolarów, czyli o 7,3% w porównaniu z rokiem 2019.

- Na początku 2020 roku oczekiwano, że COVID-19 będzie miał negatywny wpływ na wszystkie rynki urządzeń końcowych, ale rzeczywisty wpływ był bardziej zniuansowany. Motoryzacja, przemysł i niektóre obszary rynku konsumenckiego zostały mocno dotknięte zmniejszonymi wydatkami przedsiębiorstw i konsumentów. Jednak blokady znacznie rozwinęły pracę w domu i e-learning, a wszelkie rynki, które ułatwiały te działania, odniosły korzyści - powiedział Andrew Norwood, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner.

Pod względem przychodów w 2020 r. Intel utrzymał pozycję światowego dostawcy półprzewodników nr 1, przed firmami Samsung Electronics, SK hynix i Micron. Przychody Intela z półprzewodników wzrosły o 3,7%, napędzane rozwojem działalności w zakresie klientów kluczowych i procesorów serwerowych. Pomimo spowolnienia na ogólnym rynku smartfonów, duża sprzedaż smartfonów 5G pomogła firmom półprzewodnikowym, takim jak Qualcomm i MediaTek, w uzyskaniu w roku 2020 silnego wzrostu.

W 2020 r. pamięci odpowiadały za 44% wzrostu przychodów na rynku półprzewodników
Pamięci, czyli kategoria urządzeń przynosząca w 2020 r. najwięcej korzyści, skorzystały na zwiększonym zapotrzebowaniu na serwery oraz komputery osobiste i urządzenia mobilne, co było związane z przejściem na pracę i naukę w domu. Światowe przychody z pamięci wzrosły w 2020 roku o 13,5 mld dolarów, co stanowi 44% całkowitego wzrostu przychodów z półprzewodników w tym roku.

Najlepsze wyniki zanotowano w zakresie układów NAND flash, ze wzrostem przychodów o 23,9%, osiągając 52,8 mld dolarów, czyli o 10,2 mld dolarów więcej niż w 2019 r. Zmniejszona podaż spowodowała wzrost cen w pierwszej połowie 2020 r., ograniczając ogólny roczny spadek cen do skromnych 2%. Mimo dużego popytu ze strony operatorów centrów danych i OEM-owych producentów komputerów osobistych, w drugiej połowie 2020 r. pandemia przyczyniła się do powstania nadwyżki podaży, co osłabiło ogólny roczny wzrost przychodów.

źródło: Gartner

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów