Światowe przychody z półprzewodników wzrosły w 2020 roku o 7,3%

Światowe przychody z półprzewodników wzrosły w 2020 roku o 7,3%

Jak wynika ze wstępnych wyników analiz firmy Gartner, po spadku o 12% w 2019 r. światowe przychody z półprzewodników wzrosły w roku 2020 do 449,8 mld dolarów, czyli o 7,3% w porównaniu z rokiem 2019.

- Na początku 2020 roku oczekiwano, że COVID-19 będzie miał negatywny wpływ na wszystkie rynki urządzeń końcowych, ale rzeczywisty wpływ był bardziej zniuansowany. Motoryzacja, przemysł i niektóre obszary rynku konsumenckiego zostały mocno dotknięte zmniejszonymi wydatkami przedsiębiorstw i konsumentów. Jednak blokady znacznie rozwinęły pracę w domu i e-learning, a wszelkie rynki, które ułatwiały te działania, odniosły korzyści - powiedział Andrew Norwood, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner.

Pod względem przychodów w 2020 r. Intel utrzymał pozycję światowego dostawcy półprzewodników nr 1, przed firmami Samsung Electronics, SK hynix i Micron. Przychody Intela z półprzewodników wzrosły o 3,7%, napędzane rozwojem działalności w zakresie klientów kluczowych i procesorów serwerowych. Pomimo spowolnienia na ogólnym rynku smartfonów, duża sprzedaż smartfonów 5G pomogła firmom półprzewodnikowym, takim jak Qualcomm i MediaTek, w uzyskaniu w roku 2020 silnego wzrostu.

W 2020 r. pamięci odpowiadały za 44% wzrostu przychodów na rynku półprzewodników
Pamięci, czyli kategoria urządzeń przynosząca w 2020 r. najwięcej korzyści, skorzystały na zwiększonym zapotrzebowaniu na serwery oraz komputery osobiste i urządzenia mobilne, co było związane z przejściem na pracę i naukę w domu. Światowe przychody z pamięci wzrosły w 2020 roku o 13,5 mld dolarów, co stanowi 44% całkowitego wzrostu przychodów z półprzewodników w tym roku.

Najlepsze wyniki zanotowano w zakresie układów NAND flash, ze wzrostem przychodów o 23,9%, osiągając 52,8 mld dolarów, czyli o 10,2 mld dolarów więcej niż w 2019 r. Zmniejszona podaż spowodowała wzrost cen w pierwszej połowie 2020 r., ograniczając ogólny roczny spadek cen do skromnych 2%. Mimo dużego popytu ze strony operatorów centrów danych i OEM-owych producentów komputerów osobistych, w drugiej połowie 2020 r. pandemia przyczyniła się do powstania nadwyżki podaży, co osłabiło ogólny roczny wzrost przychodów.

źródło: Gartner

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów