AMD przejmie firmę Xilinx za 30 mld dolarów

AMD przejmie firmę Xilinx za 30 mld dolarów

AMD prowadzi rozmowy w celu przejęcia Xilinxa w ramach umowy o wartości ponad 30 mld dolarów. Proponowany kontrakt byłby równoznaczny z przejęciem w 2015 roku przez Intela firmy Altera, zajmującej się układami FPGA, i prawdopodobnie z tego samego powodu - z nabyciem technologii akceleracji FPGA dla procesorów stosowanych w centrach danych.

Obecnie Xilinx wkracza na rynek centrów danych dzięki sprzętowi akceleracyjnemu ACAP (Adaptive Compute Acceleration Platform), który konfiguruje serwery pod kątem określonych obciążeń.

Wartość rynkowa firmy Xilinx wynosi 26 mld dolarów, a dla porównania AMD - 100 mld dolarów, po tym jak kurs jego akcji wzrósł w tym roku o 89% w związku z pandemią, która przyczyniła się go gwałtownego wzrostu popytu na procesory do komputerów osobistych i serwerowni. Firma obecnie odpowiada za 20% rynku procesorów do komputerów PC.

Firma AMD w drugim kwartale tego roku osiągnęła sprzedaż na poziomi 1,93 mld dolarów i 157 mln zysku. Wysoka cena akcji daje AMD możliwość dokonania poważnego przejęcia. Xilinx do końca marca tego roku odnotował sprzedaż na poziomie 3 mld dolarów, a jego akcje w tym roku wzrosły o 9%.

W 2020 roku byłoby to drugie co do wielkości przejęcie - po firmie Arm kupionej przez Nvidię za 40 mld dolarów. Trzecią co do wielkości transakcją w tym roku było przejęcie Maxima przez ADI za 20 mld dolarów.

źródło: Electronics Weekly

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów