Dziesiątka największych dostawców półprzewodników kontynuuje wzrosty

Dziesiątka największych dostawców półprzewodników kontynuuje wzrosty

Według analityków Omdia, bazując na wzroście notowanym w pierwszym kwartale 2020 r., mimo niekorzystnej sytuacji rynkowej 10 największych światowych dostawców półprzewodników zdołało w drugim kwartale 2020 r. kontynuować wzrost przychodów na poziomie 2,4%.

Omdia zwraca uwagę, że sprzedaż komputerów i serwerów stale rośnie, napędzana ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19, ponieważ praca i nauka w domu staje się nową normą. Dodatkowy wzrost przychodów był możliwy dzięki agresywnym strategiom zapasów firm typu OEM, w oczekiwaniu na wyprzedaże w drugiej połowie wakacji.

Omdia wskazała, że w drugim kwartale 2020 r. ​​10 największych producentów chipów łącznie wygenerowało przychody w wysokości 65,2 mld USD, gdy całkowity rynek półprzewodników wzrósł o 1,1%. Firmy te zyskały prawie 3 punkty procentowe udziału w całym rynku, w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - 55,6% do 58,5%.

Przychody generowane przez układy DRAM wzrosły o 15,9%, osiągając w drugim kwartale br. 16,8 mld dolarów, a ogólne przychody z układów pamięci wzrosły o 10,1%. Przychody ze sprzedaży chipów NAND w drugim kwartale również sekwencyjnie wzrosły - o 4,9% - dzięki popytowi na dyski SSD. Według Omdii, całkowity wzrost przychodów z układów pamięci był częściowo spowodowany wzrostem średnich cen sprzedaży zarówno DRAM, jak i NAND.

W czasie, gdy pamięci miały największy wpływ na tempo wzrostu 10 najlepszych producentów, firmy SK Hynix i Nvidia w drugim kwartale 2020 r. odnotowały drugie najwyższe przychody, osiągając 9% wzrostu dzięki zwiększonemu popytowi na rynkach serwerów, chmur oraz gier. Omdia wskazuje, że główni gracze, tacy jak Intel, Qualcomm i Texas Instruments (TI), odnotowali spadek przychodów w drugim kwartale, Intel odnotował wzrost w sektorze centrów danych i pamięci, a pozostałe firmy zniżkowały nieznacznie, co spowodowało kwartalny spadek przychodów o zaledwie 0,3%. Przychody Qualcomma spadły o 6% w drugim kwartale, w wyniku skupienia się na segmencie smartfonów z wyższej półki. W międzyczasie przychody TI spadły o 3%, głównie z powodu globalnego spowolnienia w branży motoryzacyjnej.

Według Omdii, w rankingu pierwszych dziewięciu firm półprzewodnikowych w drugim kwartale 2020 r. nie zaszły żadne zmiany. Jedyną zmianą było to, że Kioxia - wcześniej znana jako Toshiba Memory - wyparła z pierwszej dziesiątki Infineona, pomimo spadku przychodów o 2,6%. Infineon miał w drugim kwartale br. przychody niższe o 10,1%.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio kwiecień - maj 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów