Dziesiątka największych dostawców półprzewodników kontynuuje wzrosty

Dziesiątka największych dostawców półprzewodników kontynuuje wzrosty

Według analityków Omdia, bazując na wzroście notowanym w pierwszym kwartale 2020 r., mimo niekorzystnej sytuacji rynkowej 10 największych światowych dostawców półprzewodników zdołało w drugim kwartale 2020 r. kontynuować wzrost przychodów na poziomie 2,4%.

Omdia zwraca uwagę, że sprzedaż komputerów i serwerów stale rośnie, napędzana ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19, ponieważ praca i nauka w domu staje się nową normą. Dodatkowy wzrost przychodów był możliwy dzięki agresywnym strategiom zapasów firm typu OEM, w oczekiwaniu na wyprzedaże w drugiej połowie wakacji.

Omdia wskazała, że w drugim kwartale 2020 r. ​​10 największych producentów chipów łącznie wygenerowało przychody w wysokości 65,2 mld USD, gdy całkowity rynek półprzewodników wzrósł o 1,1%. Firmy te zyskały prawie 3 punkty procentowe udziału w całym rynku, w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - 55,6% do 58,5%.

Przychody generowane przez układy DRAM wzrosły o 15,9%, osiągając w drugim kwartale br. 16,8 mld dolarów, a ogólne przychody z układów pamięci wzrosły o 10,1%. Przychody ze sprzedaży chipów NAND w drugim kwartale również sekwencyjnie wzrosły - o 4,9% - dzięki popytowi na dyski SSD. Według Omdii, całkowity wzrost przychodów z układów pamięci był częściowo spowodowany wzrostem średnich cen sprzedaży zarówno DRAM, jak i NAND.

W czasie, gdy pamięci miały największy wpływ na tempo wzrostu 10 najlepszych producentów, firmy SK Hynix i Nvidia w drugim kwartale 2020 r. odnotowały drugie najwyższe przychody, osiągając 9% wzrostu dzięki zwiększonemu popytowi na rynkach serwerów, chmur oraz gier. Omdia wskazuje, że główni gracze, tacy jak Intel, Qualcomm i Texas Instruments (TI), odnotowali spadek przychodów w drugim kwartale, Intel odnotował wzrost w sektorze centrów danych i pamięci, a pozostałe firmy zniżkowały nieznacznie, co spowodowało kwartalny spadek przychodów o zaledwie 0,3%. Przychody Qualcomma spadły o 6% w drugim kwartale, w wyniku skupienia się na segmencie smartfonów z wyższej półki. W międzyczasie przychody TI spadły o 3%, głównie z powodu globalnego spowolnienia w branży motoryzacyjnej.

Według Omdii, w rankingu pierwszych dziewięciu firm półprzewodnikowych w drugim kwartale 2020 r. nie zaszły żadne zmiany. Jedyną zmianą było to, że Kioxia - wcześniej znana jako Toshiba Memory - wyparła z pierwszej dziesiątki Infineona, pomimo spadku przychodów o 2,6%. Infineon miał w drugim kwartale br. przychody niższe o 10,1%.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów