Osram Opto dostarczy podświetlenie miniLED do nowych MacBooków

Osram Opto dostarczy podświetlenie miniLED do nowych MacBooków

Według źródeł branżowych, w drugiej połowie 2021 roku Osram Opto Semiconductors dostarczać będzie miniLED-owe podświetlenie do zaawansowanych komputerów MacBook, stając się drugim, po tajwańskiej firmie Epistar, dostawcą komponentów tego typu dla Apple'a.

Na początku przyszłego roku Apple ma wprowadzić na rynek 12,9-calowy iPad Pro wyposażony w podświetlenie miniLED. Każdy egzemplarz ma wykorzystywać ponad 10 tys. minidiod LED dostarczanych wyłącznie przez Epistara. Tajwańskie przedsiębiorstwo w trzecim kwartale 2020 roku ogłosiło gotowość do rozpoczęcia dostaw tego typu podzespołów, przystosowując sprzęt dotychczas produkujący chipy LED emitujące światło niebieskie (blue-light LED).

W drugiej połowie 2021 roku Apple ma wprowadzić na rynek MacBooka wyposażonego w podświetlenie miniLED. W celu zapewnienia stabilnych dostaw firma będzie szukała dodatkowych dostawców chipów miniLED. Obecnie Osram Opto dostarcza komponenty optoelektroniczne do urządzeń Apple Watch i iPhone'ów, dodatkowo firma będzie dostarczać chipy miniLED do MacBooków. W związku z tym Osram przygotuje swój zakład w Malezji do początkowej produkcji na poziomie 100 mln diod miniLED miesięcznie. Źródła podają, że Apple dodatkowo weryfikuje możliwości wytwórcze chińskiego Sanan Optoelectronics.

Według doniesień, w czwartym kwartale bieżącego roku Epistar zamierza podnieść wskaźniki wydajności produkcji w zakresie diod miniLED z poziomu poniżej 80% do 85%, a w pierwszej połowie 2021 roku do 90%.

Koszt podświetlenia na bazie chipów miniLED jest o co najmniej 20-30% wyższy w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniami opartymi o zwykłe diody LED. Mimo wszystko wielu producentów zamierza w pierwszej połowie 2021 rok wprowadzić na rynek urządzenia wyposażone w 15,6-, 16- i 17,3-calowe ekrany wykorzystujące podświetlenie nowej generacji.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów