Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Na świecie dominują obecnie smartfony z niskiej i średniej półki cenowej

Na świecie dominują obecnie smartfony z niskiej i średniej półki cenowej

Niepewność gospodarcza zwiększyła presję na spadek cen smartfonów na całym świecie, a według IDC 73% tych urządzeń dostarczanych w 2020 r. będzie miało cenę poniżej 400 USD. Prognozy mówią, że ogólnoświatowa wartość smartfonów spadnie w 2020 r. o 7,9% - do 422,4 mld USD, w porównaniu z 458,5 mld USD w roku 2019. Tendencję spadkową nasilają konsumenci zwracający się ku urządzeniom z przedziału cenowego od najniższego do średniego, ponieważ priorytetowo traktują wydatki na podstawowe produkty.

Ogólnie rzecz biorąc, w drugim kwartale 2020 r. telefony niskiego i średniego segmentu (od 100 do mniej niż 400 USD) zdominowały globalne dostawy - z 60% udziałem w rynku - i oczekuje się, że w krótkim okresie udział ten wzrośnie do 63% w przyszłym roku.

Segment średniej i wyższej półki (od 400 do mniej niż 600 USD) zwiększył swój udział w rynku o prawie 4 punkty procentowe, do 11,6% w drugim kwartale 2020 r. Urządzenia Samsunga, Huaweia i innych chińskich dostawców, takich jak Xiaomi, Oppo i Vivo, są głównymi dostawcami napędzającymi te segmenty.

Do średniego segmentu niedawno wszedł również Apple ze swoim nowym urządzeniem iPhone SE, które osiągnęło dobre wyniki, potwierdzając trend w kierunku urządzeń bardziej przyjaznych dla budżetu odbiorców.

- Rosnące stopy bezrobocia i niepewność zatrudnienia wpłynęły na konsumenckie wzorce zakupów w kierunku przystępnych cenowo produktów. Ponadto ogólna oferta smartfonów przesuwa się w kierunku urządzeń z niskiej i średniej półki. Zintensyfikowało to konkurencję, ponieważ gracze rynkowi muszą nadal przedstawiać atrakcyjne oferty, by zachęcić konsumentów do zakupu nowego urządzenia, szczególnie w droższych segmentach - powiedziała Sangeetika Srivastava, analityczka z IDC Worldwide Mobile Device Trackery.

Presja cenowa występuje na całym świecie, chociaż najbardziej widoczna jest w regionach rozwijających się, takich jak Azja i Pacyfik (z wyłączeniem Japonii i Chin), Ameryka Łacińska, Bliski Wschód i Afryka (MEA) oraz Europa Środkowo-Wschodnia (CEE), gdzie urządzenia wyceniane poniżej 400 USD zdobyły do ​​85% rynku w drugim kwartale 2020 roku, wskazuje IDC.

Nawet w Stanach Zjednoczonych urządzenia poniżej 200 USD zwiększyły swój udział o 10 punktów procentowych w ujęciu rocznym, zdobywając 27% rynku w drugim kwartale 2020 r. W Chinach najbardziej wzrósł segment średniej i wyższej półki (400-600 USD), przy wzroście udziału w rynku o 8 punktów procentowych, do 21% w drugim kwartale 2020 roku.

- Patrząc w przyszłość, ponieważ konsumenci w coraz większym stopniu oczekują lepszej oferty cenowej, segmenty niskie i średnie pozostaną najpopularniejsze. Jednak w dłuższej perspektywie IDC spodziewa się najszybszego wzrostu w przedziale cenowym 400-600 USD, ponieważ sprzedaż urządzeń 5G rośnie, a średnia cena sprzedaży (ASP) telefonów 5G spadnie do 465 USD w 2024 r. - powiedziała Nabila Popal, dyrektor ds. badań w IDC Worldwide Mobile Device Trackers.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio luty 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich styczeń 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów