Pegatron zainwestuje 1 mld dolarów w fabrykę w Wietnamie

Pegatron zainwestuje 1 mld dolarów w fabrykę w Wietnamie

Państwowe media poinformowały, że tajwański Pegatron zamierza w trzech etapach zainwestować w Wietnamie 1 miliard dolarów w zakłady produkcyjne działające w obszarach takich, jak komputery, komunikacja i elektronika użytkowa. Pegatron, który jest partnerem produkcyjnym firm Apple, Microsoft i Sony, otrzymał licencje na początkową inwestycję o wartości 19 mln dolarów w Haiphong, podały gazety Hanoitimes i Tuoi Tre, powołując się na raport Ministerstwa Planowania i Inwestycji.

Pegatron starał się również o licencje na inwestycję w wysokości 481 mln dolarów w drugiej fazie i 500 mln dolarów w latach 2026-2027, wskazując, że mają one stworzyć 22,5 tys. miejsc pracy i generować rocznie około 100 mld dongów (4,31 mln dolarów) do budżetu państwa.

Agencja Reuters nie była w stanie uzyskać kopii raportu, a telefony do ministerstwa nie były odbierane. Również Pegatron nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Zgodnie z planami, w rozwijaniu większych mocy produkcyjnych w Wietnamie, Pegatron dołączy do dwóch innych firm montujących iPhone'y - Wistrona i Foxconna. Apple w Wietnamie od maja produkuje bezprzewodowe słuchawki douszne AirPods Pro. Według Komisji Inwestycyjnej Ministerstwa Gospodarki Tajwanu, jeszcze nie zatwierdzono takiej inwestycji. Komisja nie ujawnia również czy wpłynął odpowiedni wniosek. Chcąc ominąć amerykańskie cła na chińskie towary, tajwańskie firmy są szczególnie aktywne w przenoszeniu produkcji z powrotem do kraju lub w inne miejsca w Azji.

Jak podaje Hanoitimes, inna tajwańska firma - Universal Global Technology - która produkuje części do smartfonów i wkładek dousznych dla Lenovo i Sony, również chciała założyć fabrykę w Wietnamie. ASE Technology Holding, spółka macierzysta Universal Global Technology, nie odpowiedziała jeszcze na przesłaną pocztą elektroniczną prośbę o komentarz.

źródło: Reuters

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów