Nvidia przejmuje Arm za 40 mld dolarów

Nvidia przejmuje Arm za 40 mld dolarów

Nvidia i Grupa SoftBank ogłosiły zawarcie ostatecznego porozumienia w sprawie przejęcia Arm za kwotę 40 mld dolarów. Połączenie platformy obliczeniowej AI Nvidii z architekturą Arm pozwoli stworzyć warunki do dalszego rozwoju sztucznej inteligencji. SoftBank pozostanie zaangażowany w długoterminowe przedsięwzięcie poprzez swój udział własnościowy w firmie Nvidia, nieprzekraczający 10%.

- Sztuczna inteligencja jest najpotężniejszą siłą technologiczną naszych czasów i zapoczątkowała nową erę komputerów. W nadchodzących latach biliony komputerów ze sztuczną inteligencją stworzą nowe środowisko IoT, które będzie tysiące razy większe niż dzisiejszy internet ludzi. Połączenie obu firm pozwoli przygotować się do nowego rozdziału technologicznego - powiedział Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny Nvidii.

W ramach Nvidii, Arm będzie nadal stosować swój model otwartej licencji przy jednoczesnym zachowaniu neutralnego gruntu dla światowych klientów, która była podstawą jego sukcesu, ze 180 miliardami chipów dostarczonych dotychczas przez licencjobiorców. Partnerzy firmy Arm będą również korzystać z oferty obu firm, w tym z licznych rozwiązań opracowanych przez Nvidię.

Po zamknięciu transakcji, Nvidia zamierza zachować nazwę i tożsamość marki Arm oraz rozszerzyć swoją działalność w Cambridge. Własność intelektualna firmy Arm pozostanie zarejestrowana w Wielkiej Brytanii. Nvidia będzie korzystać z obecności Arm w Wielkiej Brytanii, tworząc nowe światowe centrum R&D w dziedzinie badań nad AI zlokalizowane w kampusie Cambridge.

Nvidia zainwestuje w najnowocześniejszy superkomputer AI firmy Arm, urządzenia szkoleniowe dla programistów i inkubator przedsiębiorczości, który przyciągnie talenty badawcze i stworzy platformę dla nowych rozwiązań i partnerstwa przemysłowego w takich dziedzinach, jak opieka zdrowotna, robotyka i systemy autonomicznej jazdy.

źródło: Digitimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów