Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wiodący dostawcy układów scalonych różnią się oczekiwaniami dotyczącymi wzrostu w drugiej połowie roku

Wiodący dostawcy układów scalonych różnią się oczekiwaniami dotyczącymi wzrostu w drugiej połowie roku

W wyniku pandemii koronawirusa i napiętych stosunków handlowych między USA a Chinami większość dostawców IC w pierwszej połowie 2020 r. doświadczyła słabszego popytu i ogólnie słabych wyników sprzedaży. Jednak niektórzy kluczowi dostawcy IC uważają, że druga połowa tego roku przyniesie wyniki znacząco lepsze.

Według analityków IC Insights, wytyczne dla drugiej połowy i prognozy na cały rok, przedstawione przez trzy wiodące firmy IC, pomagają rzucić nieco światła na to, czego firmy oczekują w drugiej połowie bieżącego roku.

Zdecydowanie największym na świecie producentem półprzewodników typu foundry jest TSMC. Firma jest kluczowym dostawcą procesorów aplikacyjnych 7 i 5 nm. Sądząc po całorocznych prognozach sprzedaży firmy, wskazujących na ponad 20% wzrostu, IC Insights uważa, że ​​przychody TSMC w drugiej połowie 2020 roku będą o 8% wyższe niż poziom z pierwszej połowy, a przychody za cały rok wzrosną o 24% w porównaniu do roku 2019.

Jak twierdzi IC Insights, siłą napędową tego wzrostu będzie zapotrzebowanie firmy Apple na najnowocześniejsze procesory aplikacyjne. TSMC spodziewa się, że w drugiej połowie 2020 roku będzie masowo produkować układy wytwarzane w technologii 5 nm. Zdaniem IC Insights w drugiej połowie 2020 r. dostawca pozyska około 3,5 mld dolarów z produkcji chipów w technologii 5 nm, a przychody z tego procesu mają w tym roku stanowić 8% całkowitej sprzedaży płytek półprzewodnikowych.

Oceniając rzeczywiste wyniki sprzedaży w II kwartale 2020 r. Intel szacował wzrost sprzedaży w całym roku 2020 na poziomie 4%. IC Insights sugeruje, że oczekiwania Intela przewidują w drugiej połowie roku spadek przychodów o 10% w stosunku do pierwszej połowy. Firma wskazywała wysoką sprzedaż w pierwszej połowie tego roku i słabe oczekiwania co do drugiej jego części, biorąc pod uwagę niepewność związaną z kwestiami handlowymi i to, że niektórzy klienci tworzyli zapasy części.

ST - na świecie czwarty co do wielkości dostawca analogowych układów scalonych i kluczowy producent urządzeń samochodowych - zdaniem IC Insights z drugą połową 2020 roku wiąże duże nadzieje. Jak wskazuje IC Insights, po gwałtownym spadku o 19% w pierwszej połowie roku, w porównaniu z tym samym okresem roku 2019, ST spodziewa się silnego 19-procentowego wzrostu sprzedaży w drugiej połowie, w stosunku do połowy pierwszej. Wzrost ten ma być napędzany przez odbicie w branży motoryzacyjnej po wyjątkowo słabym pierwszym półroczu, a także przez wzrost popytu ze strony przemysłowego segmentu rynku, ponieważ gospodarka światowa wykazuje pewną stabilność po katastrofalnych pierwszych 6 miesiącach. Jednak nawet po dobrej drugiej połowie 2020 r. oczekuje się, że całkowita sprzedaż półprzewodników ST spadnie w tym roku o 1%.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów