Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Aveva kupuje OSIsoft za 5 mld dolarów

Aveva kupuje OSIsoft za 5 mld dolarów

Brytyjski dostawca oprogramowania przemysłowego Aveva Group kupuje wspierany przez SoftBank OSIsoft za kwotę równą obecnej wycenie przedsiębiorstwa, czyli 5 mld dolarów, chcąc rozszerzyć swoje usługi o system PI firmy z Kalifornii. Dostawcy, tacy jak Aveva z Cambridge, rozwijają swoją działalność ponieważ firmy przemysłowe włączają do swojej produkcji coraz więcej oprogramowania, aby obniżyć koszty i ulepszyć łańcuchy dostaw. Transakcja ma zostać sfinalizowana pod koniec roku.

Na mocy umowy japoński konglomerat technologiczny Softbank - który rozpoczął realizację planu sprzedaży aktywów - sprzeda swój udział w OSIsoft, obejmujący 44,7%, za ponad 2 mld dolarów w gotówce. By wspomóc sfinansowanie zakupu OSIsoft, Aveva ​​planuje emisję praw poboru o wartości około 3,5 mld dolarów.

Akcje należącej do londyńskiego indeksu giełdowego FTSE 100 spółki Aveva wzrosły po wiadomości o transakcji o 5,9%.

Ostatnia duża transakcja Avevy miała miejsce trzy lata temu, kiedy to francuski Schneider Electric objął 60% udziałów w firmie. Aveva poinformowała, że ​​Schneider Electric zobowiązał się do głosowania za porozumieniem z OSIsoft i wzięcia udziału w kwestii praw poboru.

Brytyjska firma zapowiedziała, że ​​sfinansuje przejęcie z kombinacji praw poboru, gotówki w bilansie oraz nowego długu, a także wyemituje akcje na rzecz jednego z akcjonariuszy OSIsoft - Estudillo. Założyciel i CEO OSIsoft, J. Patrick Kennedy, zostanie powołany na nowo ustanowioną funkcję emerytowanego prezesa. Estudillo Patricka Kennedy'ego ma 50,3% udziałów w OSIsoft, podczas gdy SoftBank posiada 44,7%, a pozostała część należy do Mitsui & Co. Mitsui ogłosił, że sprzeda swoje udziały w OSIsoft za 250 mln dolarów.

Do marca zysk Avevy wzrósł o 22% w ciągu roku, ale cena akcji spadła o 5,5% po tym, jak firma ostrzegła w kwietniu, że jej wyniki w pierwszej połowie bieżącego roku finansowego ucierpią na skutek globalnego spowolnienia gospodarczego.

źródło: Reuters

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów