Aveva kupuje OSIsoft za 5 mld dolarów

Aveva kupuje OSIsoft za 5 mld dolarów

Brytyjski dostawca oprogramowania przemysłowego Aveva Group kupuje wspierany przez SoftBank OSIsoft za kwotę równą obecnej wycenie przedsiębiorstwa, czyli 5 mld dolarów, chcąc rozszerzyć swoje usługi o system PI firmy z Kalifornii. Dostawcy, tacy jak Aveva z Cambridge, rozwijają swoją działalność ponieważ firmy przemysłowe włączają do swojej produkcji coraz więcej oprogramowania, aby obniżyć koszty i ulepszyć łańcuchy dostaw. Transakcja ma zostać sfinalizowana pod koniec roku.

Na mocy umowy japoński konglomerat technologiczny Softbank - który rozpoczął realizację planu sprzedaży aktywów - sprzeda swój udział w OSIsoft, obejmujący 44,7%, za ponad 2 mld dolarów w gotówce. By wspomóc sfinansowanie zakupu OSIsoft, Aveva ​​planuje emisję praw poboru o wartości około 3,5 mld dolarów.

Akcje należącej do londyńskiego indeksu giełdowego FTSE 100 spółki Aveva wzrosły po wiadomości o transakcji o 5,9%.

Ostatnia duża transakcja Avevy miała miejsce trzy lata temu, kiedy to francuski Schneider Electric objął 60% udziałów w firmie. Aveva poinformowała, że ​​Schneider Electric zobowiązał się do głosowania za porozumieniem z OSIsoft i wzięcia udziału w kwestii praw poboru.

Brytyjska firma zapowiedziała, że ​​sfinansuje przejęcie z kombinacji praw poboru, gotówki w bilansie oraz nowego długu, a także wyemituje akcje na rzecz jednego z akcjonariuszy OSIsoft - Estudillo. Założyciel i CEO OSIsoft, J. Patrick Kennedy, zostanie powołany na nowo ustanowioną funkcję emerytowanego prezesa. Estudillo Patricka Kennedy'ego ma 50,3% udziałów w OSIsoft, podczas gdy SoftBank posiada 44,7%, a pozostała część należy do Mitsui & Co. Mitsui ogłosił, że sprzeda swoje udziały w OSIsoft za 250 mln dolarów.

Do marca zysk Avevy wzrósł o 22% w ciągu roku, ale cena akcji spadła o 5,5% po tym, jak firma ostrzegła w kwietniu, że jej wyniki w pierwszej połowie bieżącego roku finansowego ucierpią na skutek globalnego spowolnienia gospodarczego.

źródło: Reuters

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów