Sztuczna skóra odczuwa ból

Sztuczna skóra odczuwa ból

Naukowcy opracowali sztuczną skórę, która dzięki znajdującym się w niej sensorom reaguje na ból tak, jak skóra prawdziwa. Otwiera to drogę do lepszej protetyki, bardziej inteligentnej robotyki i nieinwazyjnych alternatyw dla przeszczepów skóry.

Stanowiące sztuczną skórę elektroniczne urządzenie naśladuje niemal natychmiastową odpowiedź zwrotną organizmu i może reagować na bolesne odczucia z taką samą prędkością, z jaką sygnały nerwowe docierają do mózgu. Oprócz prototypu wykrywającego ból, zespół badawczy opracował również urządzenia wykonane z rozciągliwej elektroniki, które wykrywają zmiany temperatury i ciśnienia oraz odpowiednio na nie reagują. Zaprojektowano trzy funkcjonalne prototypy, aby w formie elektronicznej odwzorować kluczowe zdolności czuciowe skóry.

Wraz z dalszym rozwojem, rozciągliwa sztuczna skóra może stać się w przyszłości opcją dla nieinwazyjnych przeszczepów skóry, gdzie tradycyjne podejście nie jest opłacalne lub nie działa.

Badania opublikowane w Advanced Intelligent Systems i zgłoszone jako tymczasowy patent, łączą trzy technologie opracowane wcześniej i opatentowane przez zespół:

- elektronikę rozciągliwą - połączenie materiałów tlenkowych z biokompatybilnym silikonem w celu dostarczenia przezroczystej, niezniszczalnej i nadającej się do noszenia elektroniki o grubości naklejki;
- powłoki reagujące na temperaturę - samomodyfikujące się powłoki, 1000 razy cieńsze niż ludzki włos, tworzone na bazie materiału, który zmienia się pod wpływem ciepła;
- naśladującą mózg pamięć - elektroniczne komórki pamięci, które naśladują sposób, w jaki mózg wykorzystuje pamięć długotrwałą do przywoływania i zachowywania wcześniejszych informacji.

Prototyp czujnika ciśnienia łączy rozciągliwą elektronikę i komórki pamięci długoterminowej, czujnik ciepła łączy pamięć i powłoki reagujące na temperaturę, a czujnik bólu integruje wszystkie powyższe technologie.

źródło: Electronics Weekly

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów