Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sztuczna skóra odczuwa ból

Sztuczna skóra odczuwa ból

Naukowcy opracowali sztuczną skórę, która dzięki znajdującym się w niej sensorom reaguje na ból tak, jak skóra prawdziwa. Otwiera to drogę do lepszej protetyki, bardziej inteligentnej robotyki i nieinwazyjnych alternatyw dla przeszczepów skóry.

Stanowiące sztuczną skórę elektroniczne urządzenie naśladuje niemal natychmiastową odpowiedź zwrotną organizmu i może reagować na bolesne odczucia z taką samą prędkością, z jaką sygnały nerwowe docierają do mózgu. Oprócz prototypu wykrywającego ból, zespół badawczy opracował również urządzenia wykonane z rozciągliwej elektroniki, które wykrywają zmiany temperatury i ciśnienia oraz odpowiednio na nie reagują. Zaprojektowano trzy funkcjonalne prototypy, aby w formie elektronicznej odwzorować kluczowe zdolności czuciowe skóry.

Wraz z dalszym rozwojem, rozciągliwa sztuczna skóra może stać się w przyszłości opcją dla nieinwazyjnych przeszczepów skóry, gdzie tradycyjne podejście nie jest opłacalne lub nie działa.

Badania opublikowane w Advanced Intelligent Systems i zgłoszone jako tymczasowy patent, łączą trzy technologie opracowane wcześniej i opatentowane przez zespół:

- elektronikę rozciągliwą - połączenie materiałów tlenkowych z biokompatybilnym silikonem w celu dostarczenia przezroczystej, niezniszczalnej i nadającej się do noszenia elektroniki o grubości naklejki;
- powłoki reagujące na temperaturę - samomodyfikujące się powłoki, 1000 razy cieńsze niż ludzki włos, tworzone na bazie materiału, który zmienia się pod wpływem ciepła;
- naśladującą mózg pamięć - elektroniczne komórki pamięci, które naśladują sposób, w jaki mózg wykorzystuje pamięć długotrwałą do przywoływania i zachowywania wcześniejszych informacji.

Prototyp czujnika ciśnienia łączy rozciągliwą elektronikę i komórki pamięci długoterminowej, czujnik ciepła łączy pamięć i powłoki reagujące na temperaturę, a czujnik bólu integruje wszystkie powyższe technologie.

źródło: Electronics Weekly

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów