Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

W tym roku inwestycje w sektor pamięci DRAM spadną o 20%

W tym roku inwestycje w sektor pamięci DRAM spadną o 20%

Rynek pamięci DRAM jest gotowy na niewielkie ożywienie w 2020 roku, jednak dostawcy są bardzo ostrożni i dogłębnie analizują sytuację zanim podejmą się nowych inwestycji. Oczekuje się, że trzech głównych dostawców pamięci DRAM - Samsung, SK Hynix i Micron Technology - dokona dalszych cięć w wydatkach na rozwój działalności, ponieważ większość nowych obiektów i zmodernizowanych linii produkcyjnych jest już gotowa do uruchomienia.

W tym roku plany Samsunga związane inwestycjami w rozwój pamięci DRAM skurczą się do 4,9 mld dolarów, co oznacza spadek o 21%. SK Hynix zredukuje swój budżet do 4 mld dolarów, czyli o 38%. Oczekuje się, że Micron obniży w tym roku nakłady na rozwój pamięci DRAM do 3,6 mld dolarów, czyli o 16%.

Nowe fabryki, muszą pracować z bardzo wysoką lub pełną wydajnością, biorąc pod uwagę wysoki poziom nakładów inwestycyjnych wymaganych do ich budowy i wyposażenia. Zainwestowanie kwoty rzędu 6-10 mld dolarów w zakład produkcyjny tylko po to, aby zapewnić jego częściową wydajność, miałoby destrukcyjny wpływ na finanse każdego dostawcy. W związku z tym producenci pamięci DRAM będą w najbliższych miesiącach nadal uważnie monitorować zdolności produkcyjne i plany rozbudowy w celu ograniczenia potencjalnych szkód wynikających z braku równowagi między podażą a popytem.

Obecnie Samsung, SK Hynix i Micron zaprzestają realizacji planów wzrostu mocy produkcyjnych pamięci DRAM . Każdy z nich wyraźnie zaznaczył, że będzie ograniczał swoje postępy w budowie i rozwoju nowych linii produkcyjnych.

Nawet mniejsi niszowi dostawcy pamięci DRAM, tacy jak Winbond musieli zastosować odpowiednie środki ochronne. Winbond buduje nową fabrykę w Kaohsiung na południowym Tajwanie, która pierwotnie miała zostać ukończona pod koniec 2020 roku, a jej uruchomienie zaplanowano na rok 2021. Jednak firma zmieniła harmonogram, przesuwając termin na styczeń 2022 roku.

Dostawcy pamięci mają przeznaczyć w tym roku łącznie 15,1 mld dolarów na rozwój swojej działalności. W 2019 roku zainwestowano 19,1 mld dolarów co oznacza spadek o 20%. Dla porównania w 2018 roku nakłady inwestycyjne w tym segmencie wyniosły rekordowy poziom 23,2 mld dolarów.

Nawet przy podwyższonym poziomie inwestycji w ciągu ostatnich kilku lat, nakłady kapitałowe na DRAM jako procent ich sprzedaży nie odbiegały od tego, co przemysł notował od 2015 roku. Interesujące jest jednak to, że przy ubiegłorocznym 37% załamaniu rynku pamięci DRAM, inwestycje w ten sektor jako procent sprzedaży wzrosły do 30,5%, co jest porównywalne do najwyższego poziomu odnotowanego 2011 roku.

Inwestycje w segmencie pamięci DRAM (w mln dolarów)

źródło: Digitimes

 

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów