Producenci sprzętu do cleanroomów obserwują wzrost zamówień

Producenci sprzętu do cleanroomów obserwują wzrost zamówień

Firmy realizujące zamówienia na pomieszczenia typu cleanroom oraz dostarczające wyposażenie dla takich obiektów, jak np. L&K Engineering i Acter, odnotowały, że zamówienia składane przez ich klientów produkujących chipy, szczególnie dotyczące budowy nowych fabryk na Tajwanie, znacznie wzrosły. Firma L&K, która aż 40-50% przychodów pozyskuje na rynku chińskim, spodziewa się, że wzrost liczby zamówień przyspieszy jej rozwój w drugiej połowie bieżącego roku.

W drugim kwartale L&K odnotował wzrost przychodów o 21,7% sekwencyjnie, ale przychody w pierwszej połowie tego roku nadal stanowiły spadek o prawie 25% w porównaniu z tym samym okresem roku 2019. W pierwszej połowie 2020 r. firma odnotowała dwucyfrowy spadek przychodów zarówno sekwencyjnie, jak i w stosunku rocznym, ze względu na wybuch pandemii koronawirusa, który zakłócił projekty budowy fabryk klientów z Chin.

SMIC, Wuhan Xinxin Semiconductor Manufacturing (XMC) i Yangtze Memory Technology (YMTC) to podobno najwięksi chińscy klienci L&K produkujący chipy. Według źródeł branżowych, L&K pozyskał ostatnio od HKC Optoelectronics zamówienia o wartości 205 mln CNY (29,5 mln USD) dla fabryki OLED chińskiej firmy w Changsha (prowincja Hunan).

Zdaniem obserwatorów rynku L&K ma na koncie ponad 40 mld NT (1,36 mld USD). Jak podają źródła, na Tajwanie wykonawca pomieszczeń czystych uzyskał zamówienia dla nowego obiektu Fab 18 firmy TSMC, linii produkcyjnych Apple'a w Longtan wytwarzających wyświetlacze z mikroLED-ami oraz dla projektu fabryki Winbond Electronics w Kaohsiung. W międzyczasie L&K zapewnił sobie także zamówienia od Compal Electronics dla nowego zakładu ODM zlokalizowanego w Wietnamie, co poprawi wyniki sprzedaży wykonawcy cleanroomów w drugiej połowie 2020 r. - kontynuują źródła.

Również firma Acter pozyskała zamówienia na nowe projekty fabryk, które będą realizowane w Azji Południowo-Wschodniej. Mają one zacząć przynosić przychody już w czwartym kwartale 2020 r. Tymczasem Acter obserwuje, że zamówienia z Tajwanu nadal rosną, jednocześnie zdając sobie sprawę, że przedłużająca się pandemia Covid-19 może zniechęcić klientów do przyspieszenia ekspansji i zachowuje ostrożność co do przewidywania wyników w drugiej połowie 2020 roku.

Acter odnotował w drugim kwartale sekwencyjny wzrost przychodów o 25,3% oraz silny wzrost zysków netto o 33,7%. Przychody firmy w pierwszej połowie 2020 roku wzrosły o 7,4%.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów