Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Producenci sprzętu do cleanroomów obserwują wzrost zamówień

Producenci sprzętu do cleanroomów obserwują wzrost zamówień

Firmy realizujące zamówienia na pomieszczenia typu cleanroom oraz dostarczające wyposażenie dla takich obiektów, jak np. L&K Engineering i Acter, odnotowały, że zamówienia składane przez ich klientów produkujących chipy, szczególnie dotyczące budowy nowych fabryk na Tajwanie, znacznie wzrosły. Firma L&K, która aż 40-50% przychodów pozyskuje na rynku chińskim, spodziewa się, że wzrost liczby zamówień przyspieszy jej rozwój w drugiej połowie bieżącego roku.

W drugim kwartale L&K odnotował wzrost przychodów o 21,7% sekwencyjnie, ale przychody w pierwszej połowie tego roku nadal stanowiły spadek o prawie 25% w porównaniu z tym samym okresem roku 2019. W pierwszej połowie 2020 r. firma odnotowała dwucyfrowy spadek przychodów zarówno sekwencyjnie, jak i w stosunku rocznym, ze względu na wybuch pandemii koronawirusa, który zakłócił projekty budowy fabryk klientów z Chin.

SMIC, Wuhan Xinxin Semiconductor Manufacturing (XMC) i Yangtze Memory Technology (YMTC) to podobno najwięksi chińscy klienci L&K produkujący chipy. Według źródeł branżowych, L&K pozyskał ostatnio od HKC Optoelectronics zamówienia o wartości 205 mln CNY (29,5 mln USD) dla fabryki OLED chińskiej firmy w Changsha (prowincja Hunan).

Zdaniem obserwatorów rynku L&K ma na koncie ponad 40 mld NT (1,36 mld USD). Jak podają źródła, na Tajwanie wykonawca pomieszczeń czystych uzyskał zamówienia dla nowego obiektu Fab 18 firmy TSMC, linii produkcyjnych Apple'a w Longtan wytwarzających wyświetlacze z mikroLED-ami oraz dla projektu fabryki Winbond Electronics w Kaohsiung. W międzyczasie L&K zapewnił sobie także zamówienia od Compal Electronics dla nowego zakładu ODM zlokalizowanego w Wietnamie, co poprawi wyniki sprzedaży wykonawcy cleanroomów w drugiej połowie 2020 r. - kontynuują źródła.

Również firma Acter pozyskała zamówienia na nowe projekty fabryk, które będą realizowane w Azji Południowo-Wschodniej. Mają one zacząć przynosić przychody już w czwartym kwartale 2020 r. Tymczasem Acter obserwuje, że zamówienia z Tajwanu nadal rosną, jednocześnie zdając sobie sprawę, że przedłużająca się pandemia Covid-19 może zniechęcić klientów do przyspieszenia ekspansji i zachowuje ostrożność co do przewidywania wyników w drugiej połowie 2020 roku.

Acter odnotował w drugim kwartale sekwencyjny wzrost przychodów o 25,3% oraz silny wzrost zysków netto o 33,7%. Przychody firmy w pierwszej połowie 2020 roku wzrosły o 7,4%.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów