Tajwan może dostarczyć 90% kluczowych technologii dla przemysłu kosmicznego

Tajwan może dostarczyć 90% kluczowych technologii dla przemysłu kosmicznego

Jak twierdzi Lin Chun-liang, dyrektor generalny National Space Organisation w National Applied Research Laboratories (NARLabs) ekosystem Tajwanu jest w stanie dostarczyć 90% kluczowych technologii potrzebnych do wspierania rozwoju przemysłu kosmicznego. W przypadku FormoSat-5, wyniesionego przez rakietę Space Falcon 9 w sierpniu 2017 r., Tajwan dostarczył 80% kluczowych technologii wykorzystywanych w satelicie.

Kluczowe technologie, w których Tajwan nie jest jeszcze samowystarczalny, obejmują obecnie głównie baterie, ogniwa słoneczne, urządzenia komunikacyjne, transceivery pasma S, urządzenia optoelektroniczne, czujniki obrazu, precyzyjne żyroskopy, kontrolę mikrowibracji, specjalne materiały stopowe i kompozyty materiałów czy precyzyjne przetwarzanie, zaznacza Lin Chun-liang.

Producenci z Tajwanu mogą wchodzić w łańcuchy dostaw małych rakiet, satelitów poruszających się po niskich orbitach, satelitów geostacjonarnych, nawigacyjnych i komunikacyjnych, nano- i pikosatelitów oraz sprzętu dla stacji naziemnych. Komponenty i urządzenia kosmiczne są wykonywane na zamówienie w małych ilościach i wymagają skomplikowanych testów naziemnych (w tym testów promieniowania i próżni termicznej) oraz weryfikacji testów w locie. Ze względu na wysokie bariery technologiczne istnieje stosunkowo niewielu konkurentów wśród dostawców takich komponentów i urządzeń, w związku z czym ceny produktów są wysokie - wskazuje dyrektor National Space Organisation.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów