W przyszłym roku rynek tranzystorów mocy powróci do wzrostu

W przyszłym roku rynek tranzystorów mocy powróci do wzrostu

Szacuje sie, że wartość rynku tranzystorów mocy po trzech latach rekordowej sprzedaży w tym roku spadnie o 7% z powodu kryzysu związanego z obecną pandemią. W przyszłym roku sprzedaż tego typu komponentów wzrośnie o 7% a w roku 2022 osiągnie nowy rekordowy poziom.

Ożywienie rynku tranzystorów mocy ma nastąpić 2021 roku. Światowa sprzedaż wzrośnie do 16,9 mld dolarów, czyli o 7%, a dostawy jednostek - do 59 mld dolarów, co oznacza wzrost o 9%. W roku 2022 sprzedaż tranzystorów mocy wyniesie 17,7 mld dolarów, co oznacza wzrost o 5% i osiągnięcie szczytowego poziomu ustalone w 2019 roku.

Jednym z czynników, które wpłyną na ożywienie tego segmentu będzie szersze wykorzystanie wysokich częstotliwości radiowych, w tym milimetrowych do transmisji danych. Nowe stacje bazowe 5G wyposażone są w wiele anten i wykorzystują wiele kanałów radiowych do utrzymania szybkiej łączności ze smartfonami i systemami IoT takimi, jak autonomiczne samochody. Szacuje się, że układy RF będą do 2024 roku w większości odpowiadać za wzrost rynku tranzystorów mocy.

Według raportu OSD IC Insights 2020 poprawa na rynku tranzystorów mocy będzie wynikać ze wzrostu sprzedaży urządzeń wyposażony w chipy RF do 1,3 mld dolarów - o 9% i niskonapięciowych tranzystorów mocy do 3,7 mld dolarów - o 8% oraz modułów tranzystorów bipolarnych z izolowaną bramką (IGBT) do 4,1 mld dolarów - o 7%. Przychody ze sprzedaży dyskretnych tranzystorów IGBT wzrosną do rekordowego poziomu 1,6 mld dolarów, czyli o 7%.

Rozszerzająca się gama urządzeń zasilanych z bateryjnych źródeł, rozwój systemów zasilania i pojazdów elektrycznych będą przez najbliższe cztery lata napędzać wzrost rynku tranzystorów FET i IGBT.

Rynek tranzystorów mocy

źródło: IC Insights

 

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów