Nvidia najcenniejszym amerykańskim producentem chipów - wyprzedziła Intela

Nvidia najcenniejszym amerykańskim producentem chipów - wyprzedziła Intela

Nvidia po raz pierwszy wyprzedziła Intela, stając się najcenniejszym producentem chipów w USA. Akcje Nvidii wzrosły w środę o 2,3%, osiągając rekordowy poziom 404 USD, co oznacza, że ​​kapitalizacja rynkowa producenta elementów graficznych wyniosła 248 miliardów USD, nieco powyżej 246 miliardów USD, czyli wyceny firmy Intel, niegdyś wiodącego producenta układów na świecie.

W ostatnich latach Nvidia znalazła się w czołówce najsilniejszych producentów na Wall Street, ponieważ rozwinęła się z podstawowej działalności w dziedzinie układów komputerowych do działalności w zakresie centrów danych, samochodów i sztucznej inteligencji. Intel, który od dziesięcioleci dominuje w procesorach do komputerów i serwerów, z trudem zdywersyfikował swój biznes po krytycznych potknięciach w trakcie rewolucji smartfonowej.

Gdy akcje Intela straciły prawie 3% w 2020 roku, akcje Nvidii wzrosły o 68%. Inwestorzy spodziewają się, że przejście na pracę zdalną z powodu pandemii koronawirusa będzie nadal napędzać szybki wzrost biznesu centrów danych Nvidii.

W ostatnich latach Intel zmagał się z większą konkurencją ze strony zagranicznych konkurentów, a jego kapitalizacja rynkowa spadła już poniżej koreańskich firm Samsung Electronics i Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Teraz Intel walczył też z trudnościami w swoim rozległym łańcuchu dostaw z powodu pandemii i wyższych kosztów związanych z rozwojem nadchodzących 10-nanometrowych procesorów "Tiger Lake".

Mimo wzrostów sprzedaż Nvidii pozostaje nadal ułamkiem wielkości sprzedaży Intela. Analitycy Refinitiv przewidują średni wzrost przychodów Nvidii o 34% w bieżącym roku podatkowym - do 14,6 mld USD, podczas gdy w przypadku Intela oczekują, że przychody firmy w 2020 r. wzrosną o 2,5% - do 73,8 mld USD.

Odzwierciedlając optymizm inwestorów co do przyszłego wzrostu zysków Nvidii, akcje Nvidii są obecnie przedmiotem obrotu przy 45-krotnym oczekiwanym zysku, podczas gdy akcje Intela - przy 12-krotnym oczekiwanym zysku.

źródło: Reuters

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów