Tajwan światowym liderem w produkcji płytek krzemowych

Tajwan światowym liderem w produkcji płytek krzemowych

Według raportu przygotowanego przez IC Insights na lata 2020-2024 Tajwan dysponuje największą mocą produkcyjną w zakresie płytek krzemowych. Chiny obecnie wypełniają w tym obszarze niewielki odsetek. Jednak w przyszłym roku Chiny mogą uplasować się na drugim miejscu wyprzedzając Koreę, która spadnie na trzecią pozycję. Od grudnia 2019 roku Tajwan odpowiadał za około 22% światowej produkcji wafli krzemowych. Po prześcignięciu w 2011 roku Japonii i w roku 2015 Korei Południowej w tym obszarze Tajwan dysponował największymi zasobami produkcyjnymi na świecie.

Chiny po raz pierwszy w 2010 roku zaczęły oferować większe zdolności produkcyjne płytek krzemowych niż Europa, a następnie w 2019 roku przekroczyły w tym zakresie poziom Ameryki Północnej. Pod koniec ubiegłego roku Chiny odpowiadały za 14% światowych zdolności produkcyjnych wafli krzemowych. Oczekuje się, że Tajwan utrzyma swoją pozycję w latach 2020-2024. Prognozuje się, że między 2019 a 2024 rokiem kraj ten zwiększy moce produkcyjne do 1,3 mld płytek krzemowych miesięcznie.

Szacuje się, że w 2020 roku Chiny prześcigną Japonię pod względem ilości dostępnych zdolności produkcyjnych. Oczekuje się, że w latach 2019-2024 Chiny zyskają najwięcej punktów procentowych udziału w sektorze produkcji płytek krzemowych. Podczas gdy zmniejszyły się oczekiwania związane z uruchomieniem obecnie powstających fabryk pamięci DRAM i NAND w Chinach, istnieje możliwość, że w ciągu najbliższych kilku lat zagraniczne podmioty jak i lokalne zaczną w kraju szeroko prowadzić działalność w zakresie wytwarzania płytek krzemowych.

Przewiduje się, że udział mocy produkcyjnych w Ameryce Północnej spadnie w latach 2020-2024, przy czym jeden z większych lokalnych dostawców nadal będzie zlecał produkcję w tajwańskich zakładach foundry. Oczekuje się również, że udział Europy w tym segmencie będzie nadal się kurczył.

źródło: Electronics Weekly

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów