Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Rośnie znaczenie skanerów LiDAR w autonomicznych pojazdach

Rośnie znaczenie skanerów LiDAR w autonomicznych pojazdach

Wielu międzynarodowych producentów komponentów motoryzacyjnych chętnie nawiązuje współpracę z dostawcami skanerów LiDAR, próbując zwiększyć skalę wykorzystania tych urządzeń, jednak wysokie ceny jednostkowe i wydłużające się w czasie zmiany przepisów regulujących autonomiczną jazdę stanowią poważne przeszkody.

Francuski dostawca części samochodowych Valeo przez siedem lat pomagał niemieckiej firmie Ibeo specjalizującej się w skanerach tego typu, uruchamiając ich masową produkcję przeznaczoną do sedanów. Koreański Hyundai Mobis i szwedzki CarTech Veoneer połączyli siły, aby pomóc amerykańskiemu Velodyne w zwiększeniu produkcji. Takie podmioty, jak Continental Group i japoński Koito również integrują skanery LiDAR z ich istniejącymi komponentami samochodowymi.

Z kolei General Motors, Ford, Hyundai i Volkswagen planują wprowadzić pojazdy typu robotaxi (z autonomiczną jazdą na poziomie 4-5) z urządzeniami LiDAR w latach 2020-2022. W tym czasie Honda, Lexus, BMW i Volvo pracują nad autonomiczną jazdą poziomu trzeciego wykorzystującą te czujniki. To wskazuje, że skanery LiDAR staną się standardem dla pojazdów autonomicznych poziomu trzeciego i wyższych, w porównaniu do istniejących systemów poziomu drugiego.

Audi zastanawia się nad wstrzymaniem prac nad autonomicznymi pojazdami poziomu trzeciego, ponieważ przepisy regulujące tego typu rozwiązania nie zostały jeszcze wprowadzone lub zmienione w wielu krajach. Japonia od kwietnia tego roku zezwoliła samochodom autonomicznym na poruszanie się po krajowych drogach, a USA, Chiny i Unia Europejska nie przygotowały odpowiednich przepisów w tym zakresie.

Obecna sytuacja prawna, w połączeniu z cenami jednostkowymi skanerów LiDAR, które nie spadły jeszcze poniżej 200 dolarów, utrudni masowe stosowanie takich urządzeń w pojazdach autonomicznych i wpłynie na liczbę ich dostaw.

źródło: Digitimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów