Dostawy smartfonowych AP z Chin gwałtownie spadną

Dostawy smartfonowych AP z Chin gwałtownie spadną

Jak przewiduje Digitimes Research, w drugim kwartale 2020 r. dostawy procesorów aplikacyjnych przeznaczonych do smartfonów (AP) gwałtownie spadną aż o 37,8% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ma być to wynikiem redukowania zapasów AP przez chińskich producentów telefonów komórkowych z powodu osłabienia rynku lokalnego i ograniczenia dostaw do Indii i na inne rynki wschodzące, w następstwie pandemii koronawirusa.

W pierwszym kwartale 2020 r. dostawy smartfonowych chipów AP osiągnęły w Chinach ​​135 milionów sztuk, malejąc o ponad 30% w stosunku do kwartału wcześniejszego i o 12,2% w porównaniu z rokiem poprzednim, ponieważ chińskie marki, zwłaszcza Huawei, zmniejszały swoje dostawy z powodu wybuchu epidemii i słabego popytu konsumentów na modele 5G.

Największym dostawcą w pierwszym kwartale był Qualcomm z 41,8% udziałem w chińskim rynku AP dla smartfonów, za nim uplasował się MediaTek z udziałem 39,6% i HiSilicon Technologies obejmujący 15,2% rynku.

Patrząc w przyszłość Digitimes Research szacuje, że w drugim kwartale HiSilicon zwiększy swój udział do 23,4%, wzmacniany przez spółkę macierzystą Huawei. Natomiast udziały Qualcomma i MediaTeka prawdopodobnie spadną - odpowiednio do 37,4 i 36,2%.

Oczekuje się, że Qualcomm i MediaTek odnotują dwucyfrowe sekwencyjne i roczne spadki w dostawach AP do Chin w drugim kwartale, ponieważ ich główni klienci - w tym Xiaomi, Oppo i Vivo - przygotowują się na mniejszą sprzedaż na rynku krajowym z powodu agresywnych kampanii Huaweia, podczas gdy ich dostawy do Indii, Afryki i innych rynków wschodzących pozostaną ograniczone z powodu wirusa.W pierwszym kwartale AP dla smartfonów budowane w technologii 7 i 8 nm stanowiły 34,9% wszystkich dostaw mobilnych AP w Chinach, przewyższając dostawy układów wykonanych w procesie 12 nm.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik sierpień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów