HiSilicon wchodzi do pierwszej dziesiątki światowego rankingu dostawców półprzewodników

HiSilicon wchodzi do pierwszej dziesiątki światowego rankingu dostawców półprzewodników

Według IC Insights, producent chipów HiSilicon w pierwszym kwartale 2020 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu światowego przemysłu półprzewodników, stając się pierwszą chińską firmą, która osiągnęła taką pozycję. Przedsiębiorstwo HiSilicon, zajmując 10. miejsce skoczyło o pięć miejsc, przy wzroście sprzedaży w pierwszym kwartale o 54% rok do roku. Chińska spółka Huaweia zajmuje się projektowaniem układów scalonych, a ponad 90% jej sprzedaży trafia do nadrzędnego podmiotu.

W tym samym czasie producent układów graficznych Nvidia został kolejną nową firmą, która dołączyła do pierwszej dziesiątki w rankingu. Nvidia odnotowała wzrost sprzedaży o 37% rok do roku w ciągu kwartału.

W Top 10 dostawców półprzewodników znalazło się również TSMC, które w pierwszym kwartale tego roku odnotowało silny wzrost przychodów na poziomie 45%, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wynik ten udało się osiągnąć dzięki gwałtownemu wzrostowi sprzedaży 7-nanometrowych chipów dla firm Apple i HiSilicon. Ostatnia wymieniona spółka jest coraz ważniejszym klientem dla TSMC, odpowiadając za 14% zamówień w 2019 roku. Dla porównania, w roku 2017 było to 5%. W ubiegłym roku Apple i spółka zależna Huaweia odpowiadały łącznie za 37% zamówień w TSMC.

Łącznie sprzedaż 10 największych firm działających w sektorze półprzewodników wzrosła w pierwszym kwartale 2020 roku o 16% w stosunku do roku poprzedniego, co oznacza ponad dwukrotnie więcej niż wzrost całego światowego przemysłu półprzewodników o 7%.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów