HiSilicon wchodzi do pierwszej dziesiątki światowego rankingu dostawców półprzewodników

HiSilicon wchodzi do pierwszej dziesiątki światowego rankingu dostawców półprzewodników

Według IC Insights, producent chipów HiSilicon w pierwszym kwartale 2020 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu światowego przemysłu półprzewodników, stając się pierwszą chińską firmą, która osiągnęła taką pozycję. Przedsiębiorstwo HiSilicon, zajmując 10. miejsce skoczyło o pięć miejsc, przy wzroście sprzedaży w pierwszym kwartale o 54% rok do roku. Chińska spółka Huaweia zajmuje się projektowaniem układów scalonych, a ponad 90% jej sprzedaży trafia do nadrzędnego podmiotu.

W tym samym czasie producent układów graficznych Nvidia został kolejną nową firmą, która dołączyła do pierwszej dziesiątki w rankingu. Nvidia odnotowała wzrost sprzedaży o 37% rok do roku w ciągu kwartału.

W Top 10 dostawców półprzewodników znalazło się również TSMC, które w pierwszym kwartale tego roku odnotowało silny wzrost przychodów na poziomie 45%, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wynik ten udało się osiągnąć dzięki gwałtownemu wzrostowi sprzedaży 7-nanometrowych chipów dla firm Apple i HiSilicon. Ostatnia wymieniona spółka jest coraz ważniejszym klientem dla TSMC, odpowiadając za 14% zamówień w 2019 roku. Dla porównania, w roku 2017 było to 5%. W ubiegłym roku Apple i spółka zależna Huaweia odpowiadały łącznie za 37% zamówień w TSMC.

Łącznie sprzedaż 10 największych firm działających w sektorze półprzewodników wzrosła w pierwszym kwartale 2020 roku o 16% w stosunku do roku poprzedniego, co oznacza ponad dwukrotnie więcej niż wzrost całego światowego przemysłu półprzewodników o 7%.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje maj 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów