Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Intel przejął Moovit za około 900 mln dolarów w celu rozwoju autonomicznych taksówek

Intel przejął Moovit za około 900 mln dolarów w celu rozwoju autonomicznych taksówek

Intel przejął za około 900 mln dolarów izraelskiego dostawcę aplikacji do transportu publicznego - Moovit, by pomóc w rozwijaniu usług autonomicznej jazdy pod nazwą robotaxis. Na początku 2022 roku ma zostać ona uruchomiona i posłuży do transportu osób. Przedsiębiorstwo Moovit dalej pozostanie niezależnym podmiotem, a jego technologia i gromadzone dane od ponad 800 mln użytkowników w 102 krajach zostaną zintegrowane z należącą do Intela jednostką pracującą nad samochodami autonomicznymi - Mobileye, z siedzibą w Izraelu.

Wartość transakcji przejęcia była prawie dwukrotnie wyższa w porównaniu do wartości 500 mln, kiedy Moovit ostatni raz pozyskał finansowanie w 2018 roku. Intel posiadał około 7% udziałów w Moovicie w wyniku poprzedniej inwestycji kapitałowej i zapłacił około 840 mln dolarów, aby przejąć pełną kontrolę nad firmą.

Według źródeł, rozmowy z Moovitem, który chciałby zgromadzić kapitał, rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa. Moovit miał wystarczająco dużo środków, aby utrzymać się przez około rok, a kiedy gospodarcze skutki pandemii zaczęły postępować, zdecydował się zbadać możliwość bezpośredniej sprzedaży działalności Intelowi. Umowa przejęcia została wynegocjowana w ciągu 40 dni poprzez wirtualne spotkania.

Początkowym celem Moovita było posiadanie niewielkiej floty autonomicznych taksówek w takich krajach, jak Izrael, Francja i Korea Południowa. Moovit jest znany z usług, które pomagają osobom dojeżdżającym do pracy lub turystom znaleźć najlepszą drogę do miejsca docelowego, pokazując im trasy autobusów i pociągów, ścieżki rowerowe i opcje carpoolingu.

Amnon Shashua, CEO firmy Moovit powiedział, że po zintegrowaniu z Mobileye aplikacja będzie platformą do zamawiania autonomicznych taksówek, a dane w czasie rzeczywistym zapewnią rozmieszczenie pojazdów w obszarach charakteryzujących się wysokim zapotrzebowaniem. Intel prognozuje, że do 2030 roku usługi autonomicznych taksówek będą rynkiem o wartości 160 mld dolarów.

Shashua dodał, że decyzja o zakupie teraz, w obliczu spowolnienia światowej gospodarki z powodu wybuchu epidemii, wynika ze zdolności firmy do dokładniejszych prognoz, kiedy jej technologia będzie gotowa do użytku. Moovit zebrał 133 miliony dolarów od inwestorów, w tym Intela, BMW iVentures i Sequoia Capital. W 2018 roku zebrał 50 mln dolarów w rundzie inwestycyjnej prowadzonej przez jednostkę Intel Capital.

Technologiczny gigant dokonał już znacznych inwestycji w Izraelu, w tym przejął Mobileye za kwotę 15,3 mld dolarów w roku 2017. W grudniu kupił za 2 mld dolarów izraelską firmę Habana Labs, specjalizującą się w sztucznej inteligencji.

źródło: Reuters

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów