Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

TSMC oficjalnie rozpoczęło pracę nad 2-nanometrowym procesem

TSMC oficjalnie rozpoczęło pracę nad 2-nanometrowym procesem

TSMC niedawno ogłosiło, że oficjalnie rozpoczęło prace badawczo-rozwojowe nad 2-nanometrowym procesem technologicznym. To oznacza, że jest to pierwsza firma, która podjęła jakiekolwiek działania w kierunku tej litografii. W odpowiedzi na konkurencję ze strony Samsunga, TSMC będzie intensywnie prowadziło prace w obszarze R&D i wdrożenia produkcji w 2-nanometrowym procesie.

Zakład, który będzie realizował chipy w litografii 2 nm zlokalizowany jest w parku naukowo-technologicznym w Hsinchu na Tajwanie, a uruchomienie produkcji zaplanowano na 2024 rok.

- Pierwsza fabryka TSMC na Tajwanie wykorzystująca litografię 3 nm zostanie uruchomiona w roku 2021, a masowa produkcja ruszy w 2022 roku - powiedział Zhuang Zishou, dyrektor tajwańskiego zakładu foundry TSMC.

Według doniesień zakład R&D specjalizujący się w procesie 3 nm w Hsinchu na Tajwanie pomyślnie przeszedł weryfikację EIA i oczekuje się, że nadrobi zaległości w realizacji planów masowej produkcji. TSMC ujawniło również, że zakład wytwarzający 2 nm chipy ma powstać 5 lat później w Hsinchu. Jednym z powodów wyboru lokalizacji jest uniknięcie zjawiska drenażu mózgów, czyli skłaniania specjalistów wysokiej klasy do podejmowania pracy w krajach uprzemysłowionych przez zapewnienie im lepszych warunków ekonomicznych i nowoczesnej organizacji pracy. Obecnie TSMC posiada w Hsinchu około 7 tys. specjalistów w dziedzinie badań i rozwoju procesów półprzewodnikowych.

Według przygotowanych danych przez TSMC, proces 2 nm ma ogromne znaczenie. Przez dziesięciolecia postęp w przemyśle półprzewodnikowym był zgodny z prawem Moore'a. Określa ono, że co 18 do 24 miesięcy podwaja się liczba komponentów, które mogą być umieszczone na płytce krzemowej, a wydajność całego układu scalonego rośnie dwukrotnie.

Zgodnie z oficjalną informacją fabryka półprzewodników TSMC stanie się pierwszym zakładem, który ogłosił rozpoczęcie badań i rozwoju w obszarze litografii 2 nm. W chwili obecnej nie zostały ujawnione konkretne szczegóły dotyczące specyfikacji tego procesu.

źródło: volanews

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio luty 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje styczeń 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich styczeń 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów