Rynek chipów RF do 2025 roku osiągnie wartość 25,8 mld dolarów

Rynek chipów RF do 2025 roku osiągnie wartość 25,8 mld dolarów

Według firmy analitycznej Yole Developpement, rynek układów radiowych RF będzie w latach 2018-2025 charakteryzował się 8% współczynnikiem CAGR. Rynek ten powinien do 2025 roku wzrosnąć z odnotowanej w roku 2018 wartości 15 mld dolarów, do 25,8 mld dolarów. Takie firmy, jak Samsung, Apple, Sony, LG, Google i ZTE używają złożonych modułów RF dostarczanych przez Broadcom, Skyworks, Qorvo, Qualcomm i Muratę. W 17 badanych smartfonach stwierdzono, że za większość dostarczonych komponentów odpowiadają firmy Qorvo, Murata i Qualcomm.

Liderzy produkcji chipów RF obejmują 81% rynku, a Murata wyprzedza Skyworks i Broadcom. Qualcomm, który zajmuje ugruntowaną pozycję w technologii LNA, dogania Qorvo dzięki agregacji z jednostką filtrów TDK Epcos. Firmy takie, jak Infineon Technologies, Sony, Taiyo Yuden, NXP i Wisol znajdują się na silnej pozycji i również posiadają udział w tym segmencie - powiedział Cédric Malaquin z Yole.

Niektórzy dostawcy OEM dysponują możliwościami produkcyjnymi w zakresie dostarczania technologii LNA, układów przełączających, tunerów i filtrów sygnału, co daje im pewną alternatywę wobec liderów rynku chipów radiowych RF. Producenci tacy, jak Unisoc RDA, Airoha, Richwave, Smarter Micro, Huntersun i Maxscend to przykłady podmiotów zdobywających coraz więcej zamówień projektowych wśród chińskich marek OEM. Zakłady foundry i przedsiębiorstwa inżynierskie wspierają ten model biznesowy w zakresie złożonych półprzewodników, płytek krzemowych, a nawet filtrów fal akustycznych.

Udział poszczególnych dostawców komponentów w 17 wybranych smartfonach

źródło: Electronics Weekly, Yole Developpement

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów