Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

W 2019 roku na rynku półprzewodników zdecydowanie wyróżniał się Intel

W 2019 roku na rynku półprzewodników zdecydowanie wyróżniał się Intel

Rok 2019 to rok, w którym globalne przychody w branży półprzewodników spadły o największy odsetek od co najmniej dwóch dekad, ośmiu z 10 największych dostawców chipów odnotowało spadki przychodów, a sprzedaż spadła w każdym sektorze zastosowań i w każdym regionie świata. Jak raportują analitycy Omdia, rok 2019 był także czasem, gdy trend ten przełamał Intel, osiągając wzrost i odzyskując na rynku czołowe miejsce.

W porównaniu do 2018 r., w roku 2019 globalne przychody z półprzewodników spadły o 11,7%, do wartości 56,6 mld dolarów. To najgorsze roczne wyniki w branży układów scalonych od czasu rozpoczęcia przez firmę Omdia gromadzenia danych w roku 2001 - i najbardziej zauważalny spadek od roku 2009, kiedy to przychody zmalały o 10,9%.

Rynkowe osłabienie bardzo silnie odczuli najwięksi dostawcy półprzewodników, którzy są silnie uzależnieni od segmentu pamięci, a przychody firm Samsung Electronics, SK Hynix i Micron Technology spadły o około 30%.

Z kolei Intel zdołał osiągnąć wzrost o 1,3%, co pozwoliło firmie zająć pierwszą pozycję w rankingu najlepszych na świecie dostawców półprzewodników i wyprzedzić Samsunga. To rezultat realizowanej przez Intela od 5 lat strategii dywersyfikacji. Istotne jest, że w 2019 roku Intel osiągnął zerowy wzrost swojej podstawowej działalności mikroprocesorowej, co ilustruje sukces firmy w innych segmentach. Na przykład sprzedaż układów logicznych wzrosła o 7,1%.

- Wydajność Intela w 2019 roku stanowi triumf zdywersyfikowanego modelu biznesowego firmy. Pięć lat temu Intel zaczął przekierowywać swoją strategię biznesową na różne kluczowe produkty i rynki końcowe. Strategia ta opłaciła się w 2019 r., pozwalając Intelowi uniknąć uzależnienia od pojedynczego rynku produktów lub aplikacji i umożliwiając firmie złagodzenie skutków ogromnego spowolnienia rynku właśnie w 2019 r. - powiedział Ron Ellwanger, starszy analityk z firmy Omdia.

Obecnie Intel dzieli swoją działalność na pięć grup obejmujących następujące segmenty: centrum danych, Internet Rzeczy - w tym autonomiczna jazda, pamięci 3D NAND flash dla dysków półprzewodnikowych, programowalne półprzewodniki i komputery PC. Omdia wskazuje, że ​​cztery z tych grup osiągnęły w 2019 r. wzrost i rekordowo wysokie przychody przy jednoczesnym dwucyfrowym spadku całego rynku.

Dział Intela Mobileye, skoncentrowany na jeździe autonomicznej, osiągnął najbardziej imponujący wzrost - jego przychody zwiększyły się w ciągu roku o 25,9%. Jednak prawdziwymi motorami wzrostu przychodów firmy były jednostki Data Center Group (DCG) i Internet of Things Group (IOTG). DCG, który odpowiadał za 33% przychodów firmy, osiągnął 2,1% wzrost przychodów, a IOTG, generujący 5% sprzedaży Intela, odnotował roczny wzrost o imponujące 10,6%.

- Intel uważany niegdyś za dostawcę mikroprocesorów zorientowanych na komputery PC, obecnie jest dostawcą rozwiązań zdywersyfikowanych - od układów logicznych, poprzez oprogramowanie, aż po analitykę. Strategia dywersyfikacji będzie nadal dobrze służyć firmie - w dobrych i złych czasach. Podczas gdy sektory towarowe, takie jak pamięć, zawsze będą rosły i spadały, Intel zbudował swoje podstawy na atrakcyjnych segmentach rynku półprzewodników i produktach mających wartość dodaną, które mogą zapewnić trwały wzrost - mówił Ron Ellwanger.

Zdaniem firmy Omdia kolejnym wyróżniającym się producentem w 2019 r. była spółka Sony Semiconductor Solutions, która osiągnęła oszałamiający wzrost o 30,9%. Ogromny wzrost przychodów pozwolił firmie awansować o cztery miejsca - z 17. w roku 2018.

- Sprawność działania firmy Sony została oparta na jej wiodącej pozycji w zakresie matryc CMOS, które są podstawą aparatów fotograficznych stosowanych w wielu różnych urządzeniach - w tym w smartfonach. A ponieważ smartfony coraz częściej budowane są w konfiguracji z wieloma aparatami, zapotrzebowanie na czujniki Sony o jakości konsumenckiej rośnie - mówił Ron Ellwanger.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów