W 2019 roku na rynku półprzewodników zdecydowanie wyróżniał się Intel

W 2019 roku na rynku półprzewodników zdecydowanie wyróżniał się Intel

Rok 2019 to rok, w którym globalne przychody w branży półprzewodników spadły o największy odsetek od co najmniej dwóch dekad, ośmiu z 10 największych dostawców chipów odnotowało spadki przychodów, a sprzedaż spadła w każdym sektorze zastosowań i w każdym regionie świata. Jak raportują analitycy Omdia, rok 2019 był także czasem, gdy trend ten przełamał Intel, osiągając wzrost i odzyskując na rynku czołowe miejsce.

W porównaniu do 2018 r., w roku 2019 globalne przychody z półprzewodników spadły o 11,7%, do wartości 56,6 mld dolarów. To najgorsze roczne wyniki w branży układów scalonych od czasu rozpoczęcia przez firmę Omdia gromadzenia danych w roku 2001 - i najbardziej zauważalny spadek od roku 2009, kiedy to przychody zmalały o 10,9%.

Rynkowe osłabienie bardzo silnie odczuli najwięksi dostawcy półprzewodników, którzy są silnie uzależnieni od segmentu pamięci, a przychody firm Samsung Electronics, SK Hynix i Micron Technology spadły o około 30%.

Z kolei Intel zdołał osiągnąć wzrost o 1,3%, co pozwoliło firmie zająć pierwszą pozycję w rankingu najlepszych na świecie dostawców półprzewodników i wyprzedzić Samsunga. To rezultat realizowanej przez Intela od 5 lat strategii dywersyfikacji. Istotne jest, że w 2019 roku Intel osiągnął zerowy wzrost swojej podstawowej działalności mikroprocesorowej, co ilustruje sukces firmy w innych segmentach. Na przykład sprzedaż układów logicznych wzrosła o 7,1%.

- Wydajność Intela w 2019 roku stanowi triumf zdywersyfikowanego modelu biznesowego firmy. Pięć lat temu Intel zaczął przekierowywać swoją strategię biznesową na różne kluczowe produkty i rynki końcowe. Strategia ta opłaciła się w 2019 r., pozwalając Intelowi uniknąć uzależnienia od pojedynczego rynku produktów lub aplikacji i umożliwiając firmie złagodzenie skutków ogromnego spowolnienia rynku właśnie w 2019 r. - powiedział Ron Ellwanger, starszy analityk z firmy Omdia.

Obecnie Intel dzieli swoją działalność na pięć grup obejmujących następujące segmenty: centrum danych, Internet Rzeczy - w tym autonomiczna jazda, pamięci 3D NAND flash dla dysków półprzewodnikowych, programowalne półprzewodniki i komputery PC. Omdia wskazuje, że ​​cztery z tych grup osiągnęły w 2019 r. wzrost i rekordowo wysokie przychody przy jednoczesnym dwucyfrowym spadku całego rynku.

Dział Intela Mobileye, skoncentrowany na jeździe autonomicznej, osiągnął najbardziej imponujący wzrost - jego przychody zwiększyły się w ciągu roku o 25,9%. Jednak prawdziwymi motorami wzrostu przychodów firmy były jednostki Data Center Group (DCG) i Internet of Things Group (IOTG). DCG, który odpowiadał za 33% przychodów firmy, osiągnął 2,1% wzrost przychodów, a IOTG, generujący 5% sprzedaży Intela, odnotował roczny wzrost o imponujące 10,6%.

- Intel uważany niegdyś za dostawcę mikroprocesorów zorientowanych na komputery PC, obecnie jest dostawcą rozwiązań zdywersyfikowanych - od układów logicznych, poprzez oprogramowanie, aż po analitykę. Strategia dywersyfikacji będzie nadal dobrze służyć firmie - w dobrych i złych czasach. Podczas gdy sektory towarowe, takie jak pamięć, zawsze będą rosły i spadały, Intel zbudował swoje podstawy na atrakcyjnych segmentach rynku półprzewodników i produktach mających wartość dodaną, które mogą zapewnić trwały wzrost - mówił Ron Ellwanger.

Zdaniem firmy Omdia kolejnym wyróżniającym się producentem w 2019 r. była spółka Sony Semiconductor Solutions, która osiągnęła oszałamiający wzrost o 30,9%. Ogromny wzrost przychodów pozwolił firmie awansować o cztery miejsca - z 17. w roku 2018.

- Sprawność działania firmy Sony została oparta na jej wiodącej pozycji w zakresie matryc CMOS, które są podstawą aparatów fotograficznych stosowanych w wielu różnych urządzeniach - w tym w smartfonach. A ponieważ smartfony coraz częściej budowane są w konfiguracji z wieloma aparatami, zapotrzebowanie na czujniki Sony o jakości konsumenckiej rośnie - mówił Ron Ellwanger.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów