Ceny NAND flash mogą w drugiej połowie roku spadać

Ceny NAND flash mogą w drugiej połowie roku spadać

Według DRAMeXchange rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa w pierwszym kwartale 2020 r. znacznie zmniejszyło dostawy większości produktów końcowych, co skutkuje obniżeniem przewidywanego na ten rok wzrostu produkcji układów flash NAND - liczonych jako pojemność - do około 30%. Średnie ceny (ASP) wciąż są w stanie zarejestrować kolejny 5% sekwencyjny wzrost w drugim kwartale, ale już w trzecim mogą zacząć spadać.

Wskazany wzrost w drugim kwartale możliwy będzie dzięki popytowi na dyski SSD ze strony dostawców usług chmurowych działających w Ameryce Północnej i w Chinach. Producenci systemów zamierzają bowiem zwiększyć poziomy zapasów, w obawie przed wpływem epidemii COVID-19 na głównych dostawców z Korei Południowej i Chin. Energiczne negocjacje cenowe, które odbywają się na rynku kontraktowym produktów flash NAND, wskazują, że producenci OEM dokonali w niektórych przypadkach podwójnej rezerwacji - wskazuje DRAMeXchange.

Według analityków ceny pokazują oznaki osłabienia popytu. Niektóre markowe produkty SSD zaczęły tanieć, a ceny innych produktów flash NAND nieznacznie wzrosły. Jednak ceny płytek półprzewodnikowych NAND nadal rosną z powodu niedostatecznej podaży. Jednak dynamika rynku może się radykalnie zmienić w drugiej połowie roku, ponieważ koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się szybciej, niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów