W czwartym kwartale rynek wearables wzrósł o 82%

W czwartym kwartale rynek wearables wzrósł o 82%

Według firmy analitycznej IDC w czwartym kwartale 2019 roku rynek elektroniki do noszenia wzrósł o 82,3%, a liczba dostaw urządzeń typu wearables wyniosła 118,9 mln sztuk, osiągając nowy rekord. Gigantyczny wzrost był spowodowany głównie przez rozpowszechnienie się słuchawek typu hearables, które zdobyły 55,3% całego rynku elektroniki noszonej. Inne popularne kategorie, które również odnotowały wzrost w ciągu kwartału, to smartwatche - 15,3% i opaski na rękę - 17,7%.

Urządzenia noszone na nadgarstkach zdobyły udział w całym rynku na poziomie 43,8%, w porównaniu z 68,6% w ostatnim sezonie wakacyjnym. Chociaż udział produktów tego typu spadł, sama kategoria w tym okresie wzrosła o 16,3%.

Przez cały rok firmy na całym świecie sprzedały 336,5 mln urządzeń typu wearables, co oznacza wzrost o 89% w porównaniu ze 178 milionami egzemplarzy dostarczonych w 2018 roku.

- Rok 2019 był znaczącym krokiem naprzód na światowym rynku elektroniki do noszenia. Słuchawki typu hearables przyczyniły się do powstania ogromnego segmentu dzięki wprowadzeniu nowych produktów i większej liczbie smartfonów bez gniazda słuchawkowego jack. To praktycznie zmusiło użytkowników do zakupu urządzeń typu hearables. Smartwatche i fitness trackery nie dały się całkowicie wypchnąć z rynku dzięki szerokiej ofercie modeli i ich atrakcyjnym cenom - powiedział Ramon Llamas, dyrektor zespołu ds. badań urządzeń typu wearables w firmie IDC.

- Konkurencja na ryku elektroniki do noszenia szybko się zaostrza, ponieważ firmy takie jak Apple i Samsung zdobywają coraz większy udział. Podczas, gdy ci giganci wywierają presję na resztę rynku, nadal istnieje wiele rozwiązań i różnic między mniejszymi markami - powiedział Jitesh Ubrani, kierownik ds. badań urządzeń typu Mobile Device Trackers.

 

Główni dostawcy elektroniki do noszenia

W czwartym kwartale 2019 roku Apple dostarczyło na rynek 43,4 mln sztuk urządzeń typu wearables dzięki wprowadzeniu do oferty nowej wersji produktu AirPods, AirPods Pro i Apple Watch, a także urządzeń Beats obejmujących wiele przedziałów cenowych. Pomimo tego, że produkty Apple'a dobrze sobie radziły w ciągu kwartału, sprzedaż zegarków Apple Watch spadła o 5,2% w stosunku do roku ubiegłego, ponieważ firma doświadczyła zakłóceń w łańcuchu dostaw.

Xiaomi zajęło drugie miejsce na liście, z liczbą dostarczonych urządzeń noszonych na poziomie 12,8 mln sztuk, z czego 73,3% (9,4 mln) to opaski na rękę. Całkowity udział opasek w ofercie elektroniki do noszenia firmy Xiaomi od czwartego kwartału 2018 roku zmalał - wówczas odpowiadały one za 81,8% dostaw. To odzwierciedla rosnącą tendencję do sprzedaży słuchawek typu hearables i, w mniejszym stopniu, smartwatchy dostarczanych do Chin.

Samsung zajął trzecie miejsce dzięki solidnej ofercie produktów, a także sprzedaży urządzeń pod marką JBL i Infinity. Kluczem do sukcesu były smartwatche Galaxy Active i Active 2, które poszerzyły grono odbiorców od użytkowników urządzeń wielofunkcyjnych, po entuzjastów zdrowia i fitnessu. Za powiększenie grona konsumentów odpowiadała strategia połączenia urządzeń przenośnych ze smartfonami, która dodatkowo rozwinęła ich dystrybucję.

Pomimo nacisków politycznych Huawei zwiększył dostawy elektroniki do noszenia o 63,4%. Opaski na rękę odpowiadały za większość przesyłek, ale najbardziej rósł segment zegarków przeznaczonych dla młodszych konsumentów i modelu GT2. Huawei dodał także do swojej oferty kilka modeli hearables, utrzymując poziom dostosowany do innych liderów rynku.

Fitbit zamyka pierwszą piątkę i po raz pierwszy - po dwóch kolejnych latach spadku udziału przesyłek w rynku - odbił się w górę. Firma nadal polegała na swoich opaskach monitorujących kondycję, aby zwiększać udział, ale mimo to smartwatche osiągnęły nowy rekord dzięki sprzedaniu w tym roku 6 mln sztuk modelu Versa 2 i tańszej jego wersji Versa Lite i Ionic.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio kwiecień - maj 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów