Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Samsung wyprodukuje chipy 5G dla Qualcomma

Samsung wyprodukuje chipy 5G dla Qualcomma

Jednostka foundry Samsunga zawarła umowę z przedsiębiorstwem Qualcomm na produkcję chipów do obsługi sieci 5G z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych procesów technologicznych. Koreańska firma zajmie się wytwarzaniem układów X60 w litografii 5 nm, co będzie je czynić bardziej efektywnymi energetycznie w porównaniu do poprzedniej generacji. Według źródeł również tajwański TSMC ma wytwarzać chipy dla Qualcomma w tym procesie technologicznym. Qualcomm ogłosił, że w pierwszym kwartale tego roku znacznie dostarczać próbki układów X60 do swoich klientów.

W segmencie telefonów i innych urządzeń elektronicznych jednostka foundry Samsunga jest drugim co do wielkości producentem układów scalonych na świecie. Dostarcza komponenty do własnych produktów i klientów zewnętrznych, takich jak IBM i Nvidia. Większość przychodów Samsunga jest generowana przez produkcję układów pamięci, których rynkowe ceny są mocno niestabilne w związku ze zmianami podaży i popytu. W celu ograniczenia zależności od tego niepewnego segmentu przedsiębiorstwo w ubiegłym roku ogłosiło plan zainwestowania do 2030 roku 116 mld dolarów w układy niezwiązane z pamięciami.

Umowa z Qualcommem pokazuje postęp w pozyskiwaniu klientów spoza segmentu pamięci, jednak Samsung uzyskał tylko część zamówień na produkcję chipów. W celu odzyskania udziału w rynku foundry w stosunku do TSMC, Samsung planuje wdrożyć litografię 5 nm jeszcze w tym roku. Zawarty kontrakt może przyspieszyć rozwój działalności foundry Samsunga, ponieważ modem X60 prawdopodobnie będzie powszechnie wykorzystywany w urządzeniach mobilnych 5G. Według danych przygotowanych przez TrendForce, Samsung w czwartym kwartale 2019 roku posiadał udział w rynku foundry na poziomie 17,8%. Dla porównania udział TSMC wynosił 52,7%.

Tajwańska firma przyspieszyła wdrożenie produkcji na dużą skalę chipów w 7-nanometrowym procesie, zdobywając takich klientów, jak Apple. W ubiegłym miesiącu zarząd TSMC oświadczył, że w pierwszej połowie tego roku powiększy produkcję o chipy w litografii 5 nm. W 2020 roku ma ona odpowiadać za 10% przychodów firmy.

Qualcomm opracowuje własne układy scalone, jednak aby je wyprodukować musi współpracować z zewnętrznymi firmami. W przeszłości przedsiębiorstwo korzystało z usług foundry zarówno Samsunga, jak i TSMC, a także chińskiego Semiconductor Manufacturing International Corp.

źródło: Reuters

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów