Samsung wyprodukuje chipy 5G dla Qualcomma

Samsung wyprodukuje chipy 5G dla Qualcomma

Jednostka foundry Samsunga zawarła umowę z przedsiębiorstwem Qualcomm na produkcję chipów do obsługi sieci 5G z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych procesów technologicznych. Koreańska firma zajmie się wytwarzaniem układów X60 w litografii 5 nm, co będzie je czynić bardziej efektywnymi energetycznie w porównaniu do poprzedniej generacji. Według źródeł również tajwański TSMC ma wytwarzać chipy dla Qualcomma w tym procesie technologicznym. Qualcomm ogłosił, że w pierwszym kwartale tego roku znacznie dostarczać próbki układów X60 do swoich klientów.

W segmencie telefonów i innych urządzeń elektronicznych jednostka foundry Samsunga jest drugim co do wielkości producentem układów scalonych na świecie. Dostarcza komponenty do własnych produktów i klientów zewnętrznych, takich jak IBM i Nvidia. Większość przychodów Samsunga jest generowana przez produkcję układów pamięci, których rynkowe ceny są mocno niestabilne w związku ze zmianami podaży i popytu. W celu ograniczenia zależności od tego niepewnego segmentu przedsiębiorstwo w ubiegłym roku ogłosiło plan zainwestowania do 2030 roku 116 mld dolarów w układy niezwiązane z pamięciami.

Umowa z Qualcommem pokazuje postęp w pozyskiwaniu klientów spoza segmentu pamięci, jednak Samsung uzyskał tylko część zamówień na produkcję chipów. W celu odzyskania udziału w rynku foundry w stosunku do TSMC, Samsung planuje wdrożyć litografię 5 nm jeszcze w tym roku. Zawarty kontrakt może przyspieszyć rozwój działalności foundry Samsunga, ponieważ modem X60 prawdopodobnie będzie powszechnie wykorzystywany w urządzeniach mobilnych 5G. Według danych przygotowanych przez TrendForce, Samsung w czwartym kwartale 2019 roku posiadał udział w rynku foundry na poziomie 17,8%. Dla porównania udział TSMC wynosił 52,7%.

Tajwańska firma przyspieszyła wdrożenie produkcji na dużą skalę chipów w 7-nanometrowym procesie, zdobywając takich klientów, jak Apple. W ubiegłym miesiącu zarząd TSMC oświadczył, że w pierwszej połowie tego roku powiększy produkcję o chipy w litografii 5 nm. W 2020 roku ma ona odpowiadać za 10% przychodów firmy.

Qualcomm opracowuje własne układy scalone, jednak aby je wyprodukować musi współpracować z zewnętrznymi firmami. W przeszłości przedsiębiorstwo korzystało z usług foundry zarówno Samsunga, jak i TSMC, a także chińskiego Semiconductor Manufacturing International Corp.

źródło: Reuters

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów