Nokia i Ericsson zbudują sieć 5G dla Orange

Nokia i Ericsson zbudują sieć 5G dla Orange

W związku z tym, że technologie Huaweia podlegają intensywnej kontroli prowadzonej przez rządy Europy, francuski operator telekomunikacyjny Orange wybrał Nokię i Ericssona na dostawców urządzeń do sieci 5G. Podjęta przez operatora decyzja może podobać się rządowi USA, który od miesięcy stara się przekonać europejskich sojuszników do umieszczenia chińskiej firmy na czarnej liście dostawców.

Niedawno wprowadzony program mający na celu analizę sprzętu sieciowego pod kątem bezpieczeństwa, nie zapewnił wystarczającej pewności francuskiemu stowarzyszeniu firm telekomunikacyjnych (FFT), któremu zależy na pełnej gwarancji w tej kwestii. Strach wywołany we francuskim sektorze telekomunikacyjnym powoduje, że władze faktycznie chcą wykluczyć Huaweia, ale nie zamierzają tego ogłaszać publicznie. W wywiadzie dla francuskiego dziennika ekonomicznego Les Echos szef stowarzyszenia FFT - Arthur Dreyfuss powiedział, że przemysł będzie oczekiwał rekompensaty w przypadku, gdy sprzęt Huaweia zostanie rzeczywiście wykluczony z wykorzystania w europejskich sieciach 5G.

- Operatorzy telekomunikacyjni nie mogą wybierać ryzykownych dostawców, ponieważ może to przykładowo pozwolić państwu na przejęcie kontroli nad strategicznymi lokalizacjami, takimi jak stolice, obszary intensywnej działalności wojskowej lub elektrownie jądrowe - powiedział Thierry Breton, szef przemysłu Unii Europejskiej.

Francuska agencja ds. bezpieczeństwa cybernetycznego ANSSI ma w nadchodzących tygodniach wydać pierwsze decyzje dotyczące sprzętu sieciowego chińskiego dostawcy, który poddała kontroli.

Niedawno UE poszła za przykładem Wielkiej Brytanii, pozwalając członkom decydować, jaką rolę może odegrać Huawei w ich sieciach telekomunikacyjnych 5G i przeciwstawiać się naciskom Waszyngtonu na całkowite wykluczenie dostawcy. Zgodnie z nowymi regulacjami kraje Unii Europejskiej mogą ograniczyć lub całkowicie wykluczyć dostawców wysokiego ryzyka, takich jak Huawei, z realizacji segmentów sieci telekomunikacyjnych o wysokim stopniu bezpieczeństwa.

źródło: Reuters

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów