Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Do 2024 roku wzrosną inwestycje w rozwój półprzewodników

Do 2024 roku wzrosną inwestycje w rozwój półprzewodników

Oczekuje się, że wyzwania technologiczne, takie jak wdrożenie litografii poniżej 3 nm w technologii EUV, struktur półprzewodnikowych 3D i zaawansowanych procesów zamykania struktur chipów, przyczynia się do wzrostu tempa badań i rozwoju. Tempo powstawania nowych technologii kształtuje branżę półprzewodników i zmusza firmy do utrzymywania na wysokim poziomie inwestycji w badania i rozwój coraz bardziej złożonych projektów i zaawansowanych procesów produkcyjnych.

Konsolidacja w przemyśle półprzewodnikowym w ciągu ostatnich pięciu lat przyczyniła się do obniżenia tempa wzrostu wydatków na badania i rozwój. Licząc od lat 80. można zauważyć, że długoterminową tendencją jest spowolnienie rocznego wzrostu wydatków na R&D w tym sektorze. Jednak obecne wyzwania technologiczne mogą spowodować, że w latach 2019-2024 budżety na badania i rozwój półprzewodników znowu wzrosną.

Omówione trendy dotyczące wydatków na R&D obejmują nakłady finansowe producentów IDM, dostawców chipów typu fabless oraz producentów wafli krzemowych typu "pure play". Trendy te nie obejmują innych firm i organizacji zaangażowanych w technologie związane z półprzewodnikami, takich jak dostawcy urządzeń i materiałów produkcyjnych, dostawcy usług zamykania i testowania struktur układów, uniwersytety i laboratoria finansowane przez rząd oraz instytuty przemysłowe, do których grona należą m.in. belgijski IMEC, francuski CAE-Leti Institute, tajwański Industrial Technology Research Institute (ITRI) oraz amerykańskie konsorcjum Sematech - w roku 2015 zostało ono połączone z instytutem State University of New York (SUNY).

Średni wzrost wydatków na badania i rozwój półprzewodników

Zgodnie z danymi opracowanymi przez IC Insights, od lat 90. przemysł półprzewodnikowy przewodził we wszystkich głównych segmentach przemysłowych pod względem intensywności prac badawczo-rozwojowych, przy rocznych wydatkach na R&D wynoszących średnio około 15% całkowitej sprzedaży. Jednak w ciągu ostatnich trzech lat odsetek badań i rozwoju sprzedaży półprzewodników spadł do 13,5% w 2017 r. i do 13,0% w 2018 - głównie z powodu wyjątkowo wysokiego wzrostu przychodów z układów pamięci. Wskaźnik stosunku R&D do sprzedaży wzrósł do 14,6% w roku 2019, kiedy to przychody z chipów pamięci o 33%, a cały rynek półprzewodników spadł o 12%. Najwyższe miejsce w rankingu w 2019 r. zajął sektor farmaceutyczny i biotechnologiczny - ze wskaźnikiem R&D/sprzedaż na poziomie 15,4%.

Udział nakładów na badania rozwój w sprzedaży przemysłu półprzewodnikowego na tle innych większych segmentów

W ciągu ostatnich 41 lat (1978-2019) wydatki na badania i rozwój jako procent sprzedaży półprzewodników wyniosły średnio 14,6%. Od 2000 r. wskaźnik ten przekraczał historyczną średnią we wszystkich latach oprócz czterech - 2000, 2010, 2017 i 2018. W ciągu tych czterech lat niższy stosunek R&D do sprzedaży miał więcej wspólnego z siłą wzrostu dochodów niż słabością wydatków na badania i rozwój.

źródło: IC Insights

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów