Dostawy komputerów, tabletów i telefonów wzrosną jedynie o 1%

Dostawy komputerów, tabletów i telefonów wzrosną jedynie o 1%

Według firmy analitycznej Gartner, w 2020 roku światowe dostawy takich urządzeń, jak komputery, tablety i telefony komórkowe osiągną poziom 2,16 mld sztuk, co stanowi wzrost o 0,9% w stosunku do roku ubiegłego, kiedy to wyniosły 2,15 mld sztuk.

- W roku 2020 nastąpi nieznaczne ożywienie na rynku. Lepsza dostępność urządzeń obsługujących technologię 5G zwiększy liczbę telefonów komórkowych, co spowoduje, że globalne dostawy urządzeń wrócą w 2020 roku do wzrostu - powiedział Ranjit Atwal z firmy Gartner.

W bieżącym roku światowy rynek telefonów komórkowych wzrośnie o 1,7%. Dostawy smartfonów w 2019 roku wypadły słabo, odnotowując spadek o 2% w stosunku do roku poprzedniego. Oczekuje się, że wzrosną w tym roku szczególnie w Chinach i na rynkach wschodzących, w regionie Azji i Pacyfiku.

Gartner szacuje, że w 2020 roku smartfony 5G będą stanowiły 12% dostarczanych na rynek telefonów komórkowych, a do roku 2022 udział ten wzrośnie do 43%.

- Od 2020 roku Gartner spodziewa się wzrostu liczby telefonów 5G wraz ze spadkiem cen, wzrostem zasięgu usług 5G i coraz lepszymi doświadczeniami użytkowników ze smartfonami nowej generacji. Rynek wzrośnie w 2023 roku kiedy smartfony 5G będą stanowiły ponad 50% wysyłanych telefonów komórkowych - powiedział Ranjit Atwal.

Po trzech latach wzrostu na rynku profesjonalnych komputerów PC intensywność wymiany sprzętu spadnie, jednak w 2020 roku nadal istnieć będą możliwości wymiany komputerów na nowsze. Lokalna inicjatywa chińskiego rządu - "bezpieczny i niezawodny komputer", która utknęła w martwym punkcie w 2019 roku, powinna w bieżącym roku nabrać tempa.

Ponadto istnieje duża grupa małych i średnich firm, które podejmują działania w związku z zakończeniem 14 stycznia wspierania przez firmę Microsoft systemu operacyjnego Windows 7. Gartner szacuje, że w 2020 roku około miliard komputerów będzie migrować do systemu Windows 10, czyli około 80% wszystkich używanych.

- Przyszłość rynku komputerów PC jest nieprzewidywalna, ponieważ nie będzie systemu Windows 11. Zamiast tego system Windows 10 ma być systematycznie aktualizowany. W rezultacie zanikną maksima występujące w cyklach wymiany sprzętu komputerowego generowane przez wprowadzanie kolejnych wersji systemu Windows - powiedział Ranjit Atwal.

 

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów