Dostawy komputerów, tabletów i telefonów wzrosną jedynie o 1%

Dostawy komputerów, tabletów i telefonów wzrosną jedynie o 1%

Według firmy analitycznej Gartner, w 2020 roku światowe dostawy takich urządzeń, jak komputery, tablety i telefony komórkowe osiągną poziom 2,16 mld sztuk, co stanowi wzrost o 0,9% w stosunku do roku ubiegłego, kiedy to wyniosły 2,15 mld sztuk.

- W roku 2020 nastąpi nieznaczne ożywienie na rynku. Lepsza dostępność urządzeń obsługujących technologię 5G zwiększy liczbę telefonów komórkowych, co spowoduje, że globalne dostawy urządzeń wrócą w 2020 roku do wzrostu - powiedział Ranjit Atwal z firmy Gartner.

W bieżącym roku światowy rynek telefonów komórkowych wzrośnie o 1,7%. Dostawy smartfonów w 2019 roku wypadły słabo, odnotowując spadek o 2% w stosunku do roku poprzedniego. Oczekuje się, że wzrosną w tym roku szczególnie w Chinach i na rynkach wschodzących, w regionie Azji i Pacyfiku.

Gartner szacuje, że w 2020 roku smartfony 5G będą stanowiły 12% dostarczanych na rynek telefonów komórkowych, a do roku 2022 udział ten wzrośnie do 43%.

- Od 2020 roku Gartner spodziewa się wzrostu liczby telefonów 5G wraz ze spadkiem cen, wzrostem zasięgu usług 5G i coraz lepszymi doświadczeniami użytkowników ze smartfonami nowej generacji. Rynek wzrośnie w 2023 roku kiedy smartfony 5G będą stanowiły ponad 50% wysyłanych telefonów komórkowych - powiedział Ranjit Atwal.

Po trzech latach wzrostu na rynku profesjonalnych komputerów PC intensywność wymiany sprzętu spadnie, jednak w 2020 roku nadal istnieć będą możliwości wymiany komputerów na nowsze. Lokalna inicjatywa chińskiego rządu - "bezpieczny i niezawodny komputer", która utknęła w martwym punkcie w 2019 roku, powinna w bieżącym roku nabrać tempa.

Ponadto istnieje duża grupa małych i średnich firm, które podejmują działania w związku z zakończeniem 14 stycznia wspierania przez firmę Microsoft systemu operacyjnego Windows 7. Gartner szacuje, że w 2020 roku około miliard komputerów będzie migrować do systemu Windows 10, czyli około 80% wszystkich używanych.

- Przyszłość rynku komputerów PC jest nieprzewidywalna, ponieważ nie będzie systemu Windows 11. Zamiast tego system Windows 10 ma być systematycznie aktualizowany. W rezultacie zanikną maksima występujące w cyklach wymiany sprzętu komputerowego generowane przez wprowadzanie kolejnych wersji systemu Windows - powiedział Ranjit Atwal.

 

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów