Producenci ekranów OLED silnie zwiększają moce produkcyjne

Producenci ekranów OLED silnie zwiększają moce produkcyjne

Od drugiej połowy 2019 roku producenci wyświetlaczy w Korei, Japonii i Chinach inwestują duże środki w zwiększanie swoich mocy produkcyjnych w obszarze wielkoformatowych ekranów OLED. To oznacza, że prawdopodobnie w najbliższych latach zaostrzy się konkurencja w segmencie światowego przemysłu wyświetlaczy.

Producenci mają w planach ulepszenie technologii wytwarzania dużych ekranów OLED, ponieważ w segmencie małych i średnich urządzeń tego typu może w najbliższej przyszłości pojawić się nadpodaż ze względu na niedawne wzrosty wydajności u niektórych firm.

Szacuje się, że dzięki wykorzystaniu wyświetlaczy OLED w 2019 roku przez większych producentów, takich jak Samsung Electronics, Apple, Huawei, Oppo, Vivo i Xiaomi, wskaźnik obecności tego typu ekranów w sektorze smartfonów przekroczył 30%. W 2023 roku wskaźnik ten powinien wzrosnąć do ponad 50%, co uczyni OLED powszechnie stosowaną technologią w telefonach. Oznacza to, że w ciągu najbliższych trzech lat rynek małych i średnich paneli OLED będzie dojrzewał, co zmusi producentów wyświetlaczy do rozwijania i wdrażania nowych rozwiązań w aplikacjach o większych rozmiarach.

Firma LG Display (LGD), jako jedyny na świecie producent, który był w stanie wprowadzić na rynek duże telewizory wykorzystujące technologię OLED, połączyła siły z głównymi markami w tej kategorii, aby nadal rozwijać ofertę tych urządzeń. W 2019 roku 15 marek wykorzystywało OLED-y LGD w swoich telewizorach. Dla porównania w 2014 roku były to zaledwie 3 firmy. Obecnie w Chinach w segmencie telewizorów OLED konkuruje 9 marek, a są nimi: LG, Sony, Philips, Panasonic, Skyworth, Konka, Changhong, Hisense i Vilus.

Szacuje się, że w 2019 roku LGD dostarczyło 3,8 miliona dużych wyświetlaczy OLED, w porównaniu do 2,8 miliona z 2018 roku. Przewidywano, że dostawy telewizorów OLED na świecie w tym samym okresie wzrosną z 2,4 miliona sztuk do 3,5 miliona sztuk. Obecnie LG Display rozszerza swoje zdolności produkcyjne ekranów OLED, by poradzić sobie z rozwijającym się rynkiem. Pod koniec sierpnia 2019 roku w Guangzhou, w Chinach, LGD uruchomił linię produkcyjną klasy 8,5G. Wydajność tej linii wynosi 60 tys. podłoży miesięcznie.

Łącznie z koreańskim zakładem w Paju, LGD dysponuje mocami produkcyjnymi na poziomie 130 tys. podłoży przeznaczonych dla wielkogabarytowych wyświetlaczy OLED. Kiedy w 2022 roku w Paju zostanie już uruchomiona nowa linia 10,5G, produkcja tych ekranów może osiągnąć ponad 10 mln sztuk rocznie. Konkurencyjne działania prowadzi również Samsung Display, który w październiku 2019 roku ogłosił inwestycję sięgającą kwoty 13,2 bln KRW (11,418 mld dolarów) w przekształcenie linii produkcyjnej LCD L8-1 w linię QD-OLED. Pokazuje to determinację ze strony Samsunga, aby objąć miejsce lidera na rynku wysokiej klasy dużych telewizorów, stając się jednocześnie czołowym dostawcą małych i średnich ekranów OLED.

Japońscy producenci ekranów - Panasonic i Sony - podążają śladami firm LGD i Samsung Display, otwierając nową spółkę typu joint venture pod nazwą JOLED. Pod koniec listopada 2019 roku spółka zakończyła budowę swojego nowego zakładu, a w 2020 roku ma być w nim rozpoczęta produkcja wyświetlaczy OLED.

Zakład spółki JOLED posiada linię produkcyjną 5,5G o miesięcznej wydajność wynoszącej 20 tys. podłoży o wymiarach 1300 mm na 1500 mm. W planach spółki jest wprowadzenie dużych wyświetlaczy OLED wytwarzanych w technologii druku atramentowego.

W drugiej połowie 2019 roku pierwszą swoją linię wyświetlaczy OLED uruchomiło w Chinach przedsiębiorstwo Chongqing HKC, które posiada 4 fabryki ekranów LCD klasy 8,6G. Linia produkcyjna tej firmy dysponuje miesięczną wydajnością na poziomie 138 tys. podłoży, z czego 18 tys. służy wytwarzaniu dużych ekranów w technologii 4K, 8K i OLED.

Konkurent HKC, BOE Technology, zainwestował 1 mld CNY (144,85 mln dolarów) w budowę platformy do rozwoju wielkoformatowych ekranów OLED w technologii druku atramentowego. Pod koniec 2019 roku BOE zaprezentowało wykonany w tej technologii 55-calowy ekran 8K. Firma planuje rozpocząć masową produkcję tych wyświetlaczy w 2024 roku.

Eksperymentalną linię produkcyjną ekranów w technologii druku uruchomiła spółka China Star Optoelectronics Technology (CSOT). Firma zadeklarowała, że druga linia produkcyjna w fabryce 11G będzie obejmować wyświetlacze OLED o dużych rozmiarach. Biorąc pod uwagę plany rozwojowe, prawdopodobnie w latach 2022-2023 CSOT będzie mogło konkurować w segmencie ekranów OLED z LGD i Samsungiem.

Źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów