Ericsson zapłaci ponad 1 miliard dolarów kary za działania korupcyjne

Ericsson zapłaci ponad 1 miliard dolarów kary za działania korupcyjne

Departament Sprawiedliwości USA ogłosił, że szwedzka firma telekomunikacyjna Ericsson zgodziła się zapłacić ponad 1 mld dolarów kary wynikającej z korupcji, w tym przekupywania urzędników państwowych.

Departament stwierdził, że wieloletnie działania korupcyjne miały miejsce w takich krajach, jak Chiny, Wietnam i Dżibuti. Firma musi zapłacić amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission - SEC) kary pieniężne o wartości 520 mln dolarów oraz 540 mln dolarów.

Ericsson przyznał się do spiskowania z innymi firmami w celu naruszenia ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych (FCPA) od 2000 do 2016 roku, uczestnicząc w procesie wręczenia łapówek i fałszowania dokumentacji, i jednocześnie nie wdrażając odpowiednich wewnętrznych kontroli księgowych.

Władze informują, że firma wykorzystywała osoby trzecie do wręczania łapówek urzędnikom państwowym w celu zabezpieczenia się i prowadzenia dalszej działalności. Jedna ze spółek zależnych firmy - Ericsson Egypt - przyznała się do spisku mającego na celu złamanie przepisów FCPA. Przyznanie się do procederu może wiązać się z dodatkowymi surowymi sankcjami, w tym z cofnięciem licencji. Firma jednak może wynegocjować zwolnienie, aby kontynuować działalność.

Szwedzkie przedsiębiorstwo twierdzi, że dokonało przeglądu swojego programu antykorupcyjnego i podjęło kroki w celu poprawy etyki działań. Carl Mellander, dyrektor finansowy (CFO), powiedział, że kwota została w pełni pokryta z rezerwy utworzonej przez spółkę w trzecim kwartale i dodał, że nie wpłynie to na żadne cele finansowe.

źródło: Reuters

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów