Ericsson zapłaci ponad 1 miliard dolarów kary za działania korupcyjne

Ericsson zapłaci ponad 1 miliard dolarów kary za działania korupcyjne

Departament Sprawiedliwości USA ogłosił, że szwedzka firma telekomunikacyjna Ericsson zgodziła się zapłacić ponad 1 mld dolarów kary wynikającej z korupcji, w tym przekupywania urzędników państwowych.

Departament stwierdził, że wieloletnie działania korupcyjne miały miejsce w takich krajach, jak Chiny, Wietnam i Dżibuti. Firma musi zapłacić amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission - SEC) kary pieniężne o wartości 520 mln dolarów oraz 540 mln dolarów.

Ericsson przyznał się do spiskowania z innymi firmami w celu naruszenia ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych (FCPA) od 2000 do 2016 roku, uczestnicząc w procesie wręczenia łapówek i fałszowania dokumentacji, i jednocześnie nie wdrażając odpowiednich wewnętrznych kontroli księgowych.

Władze informują, że firma wykorzystywała osoby trzecie do wręczania łapówek urzędnikom państwowym w celu zabezpieczenia się i prowadzenia dalszej działalności. Jedna ze spółek zależnych firmy - Ericsson Egypt - przyznała się do spisku mającego na celu złamanie przepisów FCPA. Przyznanie się do procederu może wiązać się z dodatkowymi surowymi sankcjami, w tym z cofnięciem licencji. Firma jednak może wynegocjować zwolnienie, aby kontynuować działalność.

Szwedzkie przedsiębiorstwo twierdzi, że dokonało przeglądu swojego programu antykorupcyjnego i podjęło kroki w celu poprawy etyki działań. Carl Mellander, dyrektor finansowy (CFO), powiedział, że kwota została w pełni pokryta z rezerwy utworzonej przez spółkę w trzecim kwartale i dodał, że nie wpłynie to na żadne cele finansowe.

źródło: Reuters

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów