Ceny kontraktowe pamięci DRAM przestaną spadać w I kwartale 2020 roku

Ceny kontraktowe pamięci DRAM przestaną spadać w I kwartale 2020 roku

Według DRAMeXchange ceny spotowe na rynku pamięci DRAM zaczęły wracać do właściwego poziomu. Sytuacja w tym segmencie zaczęła się poprawiać, a klienci chętniej podnoszą poziom zapasów.

Analitycy wskazują, że wcześniej ceny spotowe pamięci DRAM zostały dotknięte przez malejącą wartość chipów produkowanych w technologii 1Xnm, które stały się dostępne po najniższych możliwych cenach, wynikających ze zwrotów takich układów. Chociaż tracące na wartości chipy są nadal zwracane, to producenci modułów pamięci i pośrednicy handlowi stali się bardziej skłonni do podnoszenia zapasów. Zdaniem DRAMeXchange, wraz z szybką redukcją zapasów układów 1Xnm, ceny spotowe zaczęły rosnąć.

DRAMeXchange twierdzi, że jeśli ceny spotowe na rynku zaczną szybko wracać do odpowiedniego poziomu, to już w pierwszym kwartale 2020 roku może rozpocząć się wzrost kontraktowych cen pamięci DRAM. Pomimo dokonanej w ciągu ostatnich pięciu kwartałów korekty zapasów dostawców, w czwartym kwartale 2019 roku nadpodaż pamięci DRAM nadal utrzymuje swój poziom. DRAMeXchange wskazuje, że taka sytuacja nie ulegnie zmianie do połowy 2020 roku.

Prognozowane ceny kontraktowe pamięci DRAM przeznaczonych do komputerów osobistych, zastosowań specjalistycznych i urządzeń mobilnych w pierwszym kwartale 2020 roku zanotować mają jeszcze niewielkie spadki. Przy przewidywanym 5% wzroście średniej ceny (ASP) pamięci przeznaczonych do serwerów, ASP układów DRAM ogólnego przeznaczenia w pierwszym kwartale przyszłego roku utrzyma się na stałym poziomie.

Źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów