Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Rynek półprzewodników nie wyjdzie ze strefy spadków

Rynek półprzewodników nie wyjdzie ze strefy spadków

Według IHS Markit, z obniżeniem przychodów o 14,7% w trzecim kwartale, globalny rynek półprzewodników wydaje się być skazany na dwucyfrowy spadek roczny, pomimo pewnych oznak wzrostu w kluczowym segmencie pamięci. W trzecim kwartale 2019 r. globalne przychody wyniosły 111,3 mld dolarów, w porównaniu do 130,5 mld dolarów w tym samym okresie roku 2018.

To efekt liczonych rok do roku spadków o 15,3% w drugim kwartale i o 12,4% w pierwszym. Dysponując danymi za trzy kwartały, IHS wskazuje, że w ciągu całego roku przychody z półprzewodników spadną o 12,4%.

Łącznie przychody z półprzewodników w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. spadły o 14,2% w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2018 - kwotowo spadek wyniósł 52 mld dolarów. Było to spowodowane osłabieniem na rynku pamięci, w obszarze, który może teraz wykazywać oznaki ożywienia.

- Układy pamięci osłabiały rynek półprzewodników przez cały rok 2019. Wzrost przychodów z pamięci został osłabiony przez znaczne nadwyżki zapasów, a także przez słaby popyt ze strony firm zajmujących się chmurami i serwerami przemysłowymi. Mimo, że w trzecim kwartale przychody z pamięci w ujęciu rocznym spadły, wzrosły one w porównaniu z kwartałem drugim, wskazując, że warunki w segmencie pamięci ulegają poprawie - powiedział Ron Ellwanger, analityk IHS.

Według IHS, przychody z pamięci w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r. spadły o 34,4%, w porównaniu ze spadkiem o 6,6% w przypadku układów analogowych, czyli drugiej kategorii półprzewodników o największym spadku przychodów.

Pomimo niedawnego pozytywnego rozwoju branży pamięci, problemy rynku półprzewodników w czwartym kwartale nie miną. Według IHS, globalne przychody spadną w ciągu ostatnich trzech miesięcy roku o 7%, w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłego.

Źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów