Na targach Arrow Multisolution Day, które odbyły się 1 października na Stadionie Narodowym w Warszawie, można było spotkać producentów elementów elektronicznych, których dystrybutorem jest firma Arrow. Wśród nich dało się znaleźć tak duże i rozpoznawalne firmy jak Analog Devices, Microchip czy TDK, oraz mniejszych dostawców o bardziej wyspecjalizowanej ofercie, takich jak Lantronix czy Fortinet. Wszystkie firmy przedstawiały swoje najnowsze układy i technologie, ale widocznych było kilka trendów, na które obecnie kładziony jest największy nacisk.
Hasłem, które występowało bardzo często, był Internet Rzeczy. Prezentowane były liczne moduły komunikacyjne wyposażone w takie interfejsy jak nowy 802.11ac (i zapowiedzi 802.11ax) oraz Bluetooth, w tym układy SoC (system on a chip) i SiP (system in a package) z wbudowanymi transceiverami BT. Najciekawszym układem tej grupy był proponowany przez ON Semiconductor SiP z wbudowanym modułem zbierania energii (fotografia 1). Takie rozwiązanie pozwala na budowę systemu zasilanego energią zbieraną z otoczenia.
Firma TDK, oprócz imponujących kondensatorów o pojemności 900 μF i napięciu 1100 V (fotografia 2), zaprezentowała także kompaktowe ogniwa piezoelektryczne CeraCharge. Są to pierwsze tego rodzaju akumulatory dostępne na rynku - przechowują one ładunek w postaci naprężenia w strukturze piezoelektryka, z którego wykonany jest element. Ogniwo w obudowie SMD typu 1812 (fotografia 3) może mieć pojemność do 100 μAh przy napięciu pracy 1,4 V. Idealnie nadaje się do zasilania zegara czasu rzeczywistego czy transceivera Bluetooth o ultraniskim poborze prądu. Dzięki temu, że ogniwo nie zawiera ciekłego elektrolitu, może być bezpiecznie lutowane w piecu (reflow), usprawniając produkcję kompaktowych urządzeń elektronicznych.
Ciekawy pokaz przygotowała na swoim stanowisku firma OSRAM. Ten gigant z branży oświetleniowej zaprezentował zestaw energooszczędnych świateł RGB polecanych do uprawy roślin (fotografia 4). System pozwala na uprawę roślin w warunkach bez naturalnego oświetlenia. Technologia nie jest przeznaczona tylko dla futurystycznych upraw hydroponicznych na stacjach kosmicznych, ale także dla zwykłych wysokowydajnych upraw roślin na Ziemi czy też systemów doświetlania roślin za pomocą sztucznego światła w celu zwiększenia wydajności upraw.