wersja mobilna | kontakt z nami

Nowe analizatory serii RSA500 i RSA600

Numer: Maj/2016

W poprzednim wydaniu Elektroniki Praktycznej można było przeczytać artykuł o odświeżonym modelu popularnego, przenośnego analizatora widma firmy Tektronix. Teraz przyjrzymy się dwóm zupełnie nowym modelom, których premiera miała miejsce wraz z pojawieniem się następcy RSA306. Są to analizatory pracujące w czasie rzeczywistym serii RSA500A, oraz RSA600A.

Pobierz PDF

Pod wieloma względami specyfi kacja obydwu serii pokrywa się. Różnice natomiast pojawiają się w samej konstrukcji obudowy i układu zasilania, które to warunkują główny obszar zastosowania każdego z nich. W tabeli 1 umieszczono zestawienie najważniejszych parametrów analizatorów firmy Tektronix wykorzystujących port USB3.0.

Tabela 1. Porównanie podstawowych parametrów przenośnych analizatorów widma firmy Tektronix

RSA500 może być zasilany z adaptera sieciowego, który pełni także rolę ładowarki dla wbudowanego akumulatora. Istnieje przy tym możliwość jego łatwej wymiany. Obudowa kształtem podobna do tej z RSA306B, wykonana jest z tworzywa odpornego na uderzenia i wyposażona została w specjalne uchwyty do przymocowania naramiennego paska.

Cechy te sprawiają, że urządzenie jest przystosowane do pracy na baterii w otwartym terenie, w szerokim zakresie temperatury (-10 do +45°C). Producent deklaruje do 4 godzin czasu pracy na baterii. Dodatkowo, analizator został wyposażony w odbiornik GPS/GLONASS/Beidou. Podłączenie zewnętrznej anteny pozwala poprawić dokładność wewnętrznego oscylatora, a także wspomaga działanie funkcji mapping.

Dla analizatora jest dostępny szereg akcesoriów w postaci: kabli, adapterów, tłumików, anten, filtrów, oraz sond (również do pomiaru pola elektromagnetycznego w polu bliskim). Dla wersji z generatorem śledzącym (tracking generator) dostępne są zestawy kalibracyjne, oraz stabilne fazowo kable.

Firma Tektronix we współpracy z firmą Panasonic oferuje jako opcjonalne wyposażenie tablet klasy fully rugged. Może być on użytkowany na zewnątrz, nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych, co stanowi doskonałe rozwiązanie dla pracowników terenowych. Jest on odporny na pył i wodę (klasa IP65), a także został przetestowany pod kątem zgodności z normą MIL-STD-8910G. Analizator oraz tablet można bezpiecznie przewozić w dedykowanej twardej walizce.

Kolejną nowością w ofercie Tektronix-a jest seria analizatorów RSA600A, przeznaczonych do pracy w laboratoriach. Podobnie jak w serii 500 dostępne są wersje z pasmem pracy od 9 kHz do 3 lub 7,5 GHz. Jako opcja również dostępny jest generator śledzący.

Model ten został zamknięty w solidnej metalowej obudowie i zasilany jest z gniazdka sieciowego. Na przednim panelu znajdziemy dwa złącza typu N (wejście sygnałowe, wyjście generatora); dwa złącza BNC (trigger i zewnętrzne źródło odniesienia); złącze SMA dla anteny GPS i interfejs USB3.0.

Fotografia 1. Przykładowe zastosowanie RSA500 przy poszukiwaniu interferencji. Na zdjęciu z opisywanym tabletem i anteną kierunkową

Wbudowany generator śledzący jest nowością w analizatorach widma firmy Tektronix. Jako uzupełnienie analizatora widma, służy do generowania sygnału o częstotliwości, ściśle związanej z przestrajaniem analizatora. Amplituda sygnału jest utrzymywana na stałym poziomie.

Podłączenie wyjścia generatora z wejściem analizatora spowodowałoby pojawienie się na ekranie poziomej linii. Po włączeniu badanego układu pomiędzy wyjście generatora i wejście analizatora można zbadać jego charakterystykę częstotliwościową, tzn. określić tłumienie poszczególnych składowych.

Jest to bardzo pomocne na prowadzenie pomiarów okablowania (tłumienność przewodów), badania charakterystyk filtrów, wzmacniaczy i tłumików, pomiary VSWR, a także lokalizowanie uszkodzeń toru kablowego (distance to fault).

Dodatkową zaletą niektórych urządzeń wyposażonych w interfejsy komunikacyjne np. USB, Ethernet jest dostępność API, dla jednego z języków programowania, czy też LabView. Tektronix dla swoich przenośnych analizatorów za darmo udostępnia API dla C/C++. Umożliwia to tworzenie własnych aplikacji pomiarowych, ściśle dopasowanych do wymagań. Ponadto daje możliwość automatyzacji testów.

Nowe analizatory serii RSA500 i RSA600, są kontynuacją nowej grupy przyrządów zapoczątkowanej przez RSA306. Jest to ciekawa alternatywa dla rozbudowanych stacjonarnych analizatorów widma, niewiele ustępująca im parametrami. Urządzenia pozbawione wyświetlacza, przycisków i pokręteł, czyli tego "namacalnego" interfejsu użytkownika okazują się znacznie tańsze.

Obecnie obserwuje się coraz większe zainteresowanie tego rodzaju sprzętem wykorzystującym głównie port USB. Nie inaczej jest w przypadku opisywanych analizatorów firmy Tektronix. Idealnie wpisują się w rozwijający się obszar Internetu Rzeczy.

Dostępnych jest szereg modułów aplikacyjnych dla oprogramowania SignalVu-PC m.in. dla WiFi, Bluetooth (również w wersji LE). Na kanale Youtube firmy Tektronix można znaleźć sporą ilość materiałów pokazujących jak można dokonywać pomiarów urządzeń wyposażonych w interfejs WiFi, Bluetooth, czy wstępne testy EMI Pre-Compliance.

Mateusz Górny
Inżynier ds. Sprzedaży i Serwisu
Tespol Sp. z o.o

Pozostałe artykuły

Miernik jakości powietrza Voltcraft CO-100

Numer: Sierpień/2017

Po smogowych perypetiach, z jakimi mieliśmy do czynienia w Polsce w sezonie zimowym 2016/2017, zaczęliśmy zwracać większą uwagę na jakość otaczającego nas powietrza. Szybko w handlu pojawiły się mniej lub bardziej skuteczne maseczki ochronne, a także przyrządy służące do badania zawartości różnych substancji zanieczyszczających. Opisany w artykule miernik Voltcraft CO-100 nie do końca mieści się w tej kategorii, ale z pewnością ...

Multimetr Voltcraft VC275 TRMS

Numer: Sierpień/2016

Multimetr jest przyrządem najczęściej wykorzystywanym w warsztacie elektronika. Dlatego też warto wybrać takie urządzenie ze standardowymi funkcjami, które posłuży przez długi czas. Kupując przyrząd pomiarowy, warto sobie zadać pytanie, do czego będzie on używany. Inny przyrząd powinien wybrać profesjonalista, a inny może wybrać amator ? hobbysta. Ten pierwszy raczej nie powinien oszczędzać, ponieważ przeważnie w parze z ceną ...

Oscyloskop analogowy Voltcraft AO-610

Numer: Lipiec/2017

Można językiem sportowym zakrzyknąć: "Proszę Państwa! Takiego oscyloskopu nie było w naszych redakcyjnych testach co najmniej kilkanaście lat! Mamy oto przed sobą prawdziwy oscyloskop analogowy". Będzie okazja do przypomnienia sobie zasady działania przyrządów tego typu i wirtualnej konfrontacji ze współczesnymi oscyloskopami cyfrowymi, z którymi mamy do czynienia obecnie.

Rejestrator temperatury TERMIOPLUS

Numer: Lipiec/2017

Loggery (rejestratory) temperatury to urządzenia znajdujące zastosowania tam, gdzie konieczna jest stała kontrola i rejestracja temperatury, często również rozszerzana o inne parametry, np. wilgotność. Najczęściej loggery są wykonywane jako niewielkie, autonomiczne urządzenia zasilane bateryjnie. W artykule opisano urządzenie TERMIOPLUS produkowane przez polską firmę Termoprodukt.

Ultimaker 3

Numer: Lipiec/2017

Do testowania drukarki 3D podchodziłem z pewną dozą niepewności. Przyznam się, że o ile wielokrotnie widziałem takie urządzenia "w akcji", korzystałem z nich za pośrednictwem różnych osób, o tyle nigdy nie miałem takiej na biurku do własnej dyspozycji. Kiedyś przeczytałem artykuł, którego autor - podobnie jak ja teraz - testował pewną drukarkę. Stosunkowo szybko udało mu się ją uruchomić, ale wydaje mi się, że nie bardzo ...

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Sierpień 2017

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym