Zestaw ewaluacyjny Freescale FRDM-KL25Z, 32-bitowiec dla fanów Arduino - ROZDANE

Zestaw ewaluacyjny Freescale FRDM-KL25Z, 32-bitowiec dla fanów Arduino  - ROZDANE
Sponsor próbek: Freescale
Przez świat elektroników przetacza się kolejne - po Raspberry Pi - modne "szaleństwo", tym razem skierowane w stronę mikrokontrolerów: (prawie) każdy chce mieć na biurku zestaw Freedom firmy Freescale, w którym zastosowano mikrokontroler Kinetis L, należący do rodziny wyposażonej w rdzeń Cortex-M0+. I to właśnie ten zestaw jest dostępny w ramach Klubu Aplikantów Próbek.

"Sercem" zestawu FRDM-KL25Z jest mikrokontroler MKL25Z128VLK4 (seria Kinetis L z rdzeniem Cortex-M0+), montowany w obudowie LQFP80, taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości do 48 MHz, z pamięcią Flash o pojemności 128 kB i SRAM o pojemności 16 kB.

Mikrokontroler współpracuje z zainstalowanym na płytce 3-osiowym akcelerometrem MEMS MMA8451Q z serii Xtrinsic firmy Freescale, diodą LED RGB oraz sliderem pojemnościowym, który spełnia rolę analogowego nastawnika.

Linie GPIO mikrokontrolera Kinetis L wyprowadzono na pola lutownicze rozmieszczone zgodnie ze standardem Arduino, co umożliwia dołączanie do niego większości płytek rozszerzających zgodnych z tym standardem.

Zestaw FRDM-KL25Z wyposażono w "pokładowy" interfejs OpenSDA, umożliwiający programowanie pamięci Flash mikrokontrolera Kinetis L oraz debugowanie jego pracy. Działanie interfejsu w przypadku wymiany oprogramowania mikrokontrolera zastosowanego w zestawie jest bardzo proste i nie wymaga instalowania jakiegokolwiek oprogramowania: zmodyfikowanie zawartości pamięci Flash wymaga jedynie skopiowania skompilowanego pliku z programem na urządzenie mass storage, w jakie przeobraża się domyślnie FREEDOM po dołączeniu do interfejsu USB komputera.

Producent zestawu przygotował dla konstruktorów zamierzających wykorzystać jego możliwości specjalną wersję systemu operacyjnego MQX Lite, który jest zoptymalizowany pod kątem stosowania w relatywnie małych mikrokontrolerach z rodziny Kinetis L. Dostępne jest także bezpłatne środowisko Code Warrior dla programistów z kompilatorem języka C, które można pobrać ze strony producenta.

Płytki deweloperskie FRDM-KL25Z dla czytelników Elektroniki Praktycznej

Dzięki uprzejmości firmy Freescale, Elektronika Praktyczna ma do zaoferowania swoim czytelnikom trzy płytki deweloperskie FRDM-KL25Z. Pozwalają one na szybkie zbudowanie i oprogramowanie własnego urządzenia w oparciu o moduły zgodne z Arduino. Zestawy są oferowane zgodnie z zasadami Klubu Aplikantów Próbek.

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
lipiec 2014

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów