Cortex-M0 + peryferia analogowe. Płytka ewaluacyjna z mikrokontrolerem PSoC - ROZDANE

Cortex-M0 + peryferia analogowe. Płytka ewaluacyjna z mikrokontrolerem PSoC - ROZDANE
Pobierz PDF Download icon
Sponsor próbek: GLYN
Firma Cypress od wielu lat oferuje nietuzinkowe mikrokontrolery. Ich unikatową cechą są wbudowane, konfigurowalne obwody analogowe, które umożliwiają łatwe, bo bez dodatkowych komponentów zewnętrznych, połączenie domen cyfrowej i analogowej. O ile wcześniej ten producent oferował głównie rozwiązania natywne, o tyle współcześnie uległ powszechnej "ARMizacji" i wprowadził do swojego programu produkcji wydajne mikrokontrolery 32-bitowe wyposażone w bogaty zestaw konfigurowalnych obwodów analogowych. Dzięki uprzejmości firmy Glyn mamy do rozdania kilka takich zestawów w ramach klubu KAP.

Fotografia 1. Wygląd płytki prototypowej CY8CKIT-049-42xx

Stara prawda marketingowa mówi, że nawet najlepszy produkt nie jest zbyt wiele wart, jeśli nie poinformuje się o nim potencjalnych klientów. Dlatego wiele firm, w tym Cypress Semiconductor, opracowuje dla swoich produktów tanie zestawy ewaluacyjne. Przykładem takiego niedrogiego zestawu, aczkolwiek o bardzo ciekawych możliwościach, jest CY8CKIT-049-42xx wyposażony w programator i mikrokontroler z rodziny PSoC 4200 z rdzeniem Cortex-M0.

Opisywana płytka ewaluacyjna należy do nowej grupy nazwanej przez producenta Prototyping Boards. Na wyposażeniu płytki można znaleźć - oczywiście oprócz układu PSoC 4 - następujące podzespoły: diodę LED użytkownika, przycisk oraz programator. Programator na płytce tworzy konwerter USB/UART typu CY765211.

Rysunek 2. Rozmieszczenie wyprowadzeń CY8CKIT-049-42xx

Jak łatwo domyślić się, układ ten komunikuje się z układem PSoC 4 przez interfejs UART, natomiast komunikacja z komputerem PC odbywa za pomocą USB i wirtualnego portu COM. Ponadto, na płytce umieszczono dwa szeregi pól lutowniczych połączonych z wyprowadzeniami układu PSoC 4. Rozwiązanie to pozwala na wygodne dołączenie do niej elementów zewnętrznych.

Płytka prototypowa CY9CKIT-049-42xx może być programowana z użyciem bootloadera lub programatora Cypress MiniProg3. Jak widać na fotografii 1, programator i płytka są, co prawda, zamontowane na tej samej płytce drukowanej, ale w razie potrzeby można ją złamać wzdłuż linii nawierconych otworów i używać programatora oraz płytki oddzielnie.

Płytka może być zasilana na dwa sposoby: napięciem +5 V z gniazda USB lub napięciem z zakresu +1,8...+5 V przez wyprowadzenia VDD zasilające układ PSoC 4. W razie potrzeby, w otwory dostępne na płytce można wlutować złącza goldpin i zamontować ją na płycie bazowej lub stykowej. Rozmieszczenie wyprowadzeń opisano na rysunku 2. Aplikacje dla płytek Prototyping Kits mogą być tworzone przy wykorzystaniu środowiska PSoC Creator.

Płytka doskonale wpisuje się w trend tanich zestawów ewaluacyjnych. Można za jej pomocą uczyć się programowania nowoczesnych Corteksów, a gdy zmienimy platformę, to po przylutowaniu złącza na pewno przyda się w roli jednostki centralnej budowanego przez nas urządzenia.

Nieoceniona jest też możliwość debugowania programu za pomocą wbudowanego debugera i zapisu pamięci Flash bez konieczności zakupu żadnego dodatkowego wyposażenia, a w wielu aplikacjach będących pomostem pomiędzy światem cyfrowym a analogowym nieocenione będą peryferia analogowe. I ta płytka, dzięki uprzejmości dystrybutora - firmy Glyn - jest dostępna w ramach klubu KAP. Trzeba się śpieszyć, bo liczba płytek jest ograniczona. Czas start!

EP

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
kwiecień 2016
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Zobacz też
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów