Układ scalony TEA5757 - ROZDANE

Układ scalony TEA5757 - ROZDANE
Układ scalony odbiornika radiowego zawierający kompletny tuner AM/FM oraz obwody jego kontroli. Obwód AM zawiera podwójnie zbalansowany mikser, niskonapięciowy oscylator (do 30 MHz) i jest zoptymalizowany dla uzyskania dobrej selektywności. Wbudowany wzmacniacz o automatycznie regulowanym wzmocnieniu wprowadza tłumienie sygnałów o zbyt dużej amplitudzie i wzmacnia stacje o zbyt małym sygnale zapewniając optymalny odbiór. W obwodach odbiornika AM można stosować zarówno filtry ceramiczne, jak i indukcyjne.

Odbiornik FM zawiera dostrajany stopień wejściowy, podwójnie zbalansowany mikser, oscylator i jest przeznaczony do współpracy z filtrami ceramicznymi. Detektor kwadraturowy wymaga filtra ceramicznego lub indukcyjnego. Sygnał wyjściowy tunera FM jest stereofoniczny. Dekoder sygnału stereofonicznego może być przełączany w tryb monofoniczny lub wyciszać sygnał wyjściowy.

Układ radiowy bazuje na koncepcji STR tj. Self Tuning Radio, która u podstaw działania wykorzystuje logikę rozmytą. Naśladuje ona strojenie ręczne (dostrajanie ręczne jest kombinacją strojenie zgrubnego i dokładnego), dzięki czemu system dostrajania się do stacji radiowej pracuje bardzo szybko. Algorytm dostrajania, kontrolowany za pomocą obwodu sekwencyjnego, jest w całości zintegrowany w układzie i do poprawnej pracy wymaga jedynie kilku elementów zewnętrznych.

Kontrolowanie pracy układu za pomocą mikrokontrolera jest bardzo łatwe. Tak naprawdę, to musi on jedynie wysłać sygnały powodujące wybranie stacji lub wyszukanie kolejnej. W trybie "wybrania" jedynym zadaniem mikrokontrolera jest przesłanie nastawy częstotliwości - układ radiowy sam dostraja się do niej. Dodatkowo, można przesłać bity wybierające format sygnału wyjściowego - mono lub stereo.

Więcej informacji: www.alldatasheet.pl/datasheet-pdf/pdf/19729/PHILIPS/TEA5757.html

Artykuł ukazał się w
Kwiecień 2015

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów