Układ scalony TEA5757 - ROZDANE

Układ scalony TEA5757 - ROZDANE
Układ scalony odbiornika radiowego zawierający kompletny tuner AM/FM oraz obwody jego kontroli. Obwód AM zawiera podwójnie zbalansowany mikser, niskonapięciowy oscylator (do 30 MHz) i jest zoptymalizowany dla uzyskania dobrej selektywności. Wbudowany wzmacniacz o automatycznie regulowanym wzmocnieniu wprowadza tłumienie sygnałów o zbyt dużej amplitudzie i wzmacnia stacje o zbyt małym sygnale zapewniając optymalny odbiór. W obwodach odbiornika AM można stosować zarówno filtry ceramiczne, jak i indukcyjne.

Odbiornik FM zawiera dostrajany stopień wejściowy, podwójnie zbalansowany mikser, oscylator i jest przeznaczony do współpracy z filtrami ceramicznymi. Detektor kwadraturowy wymaga filtra ceramicznego lub indukcyjnego. Sygnał wyjściowy tunera FM jest stereofoniczny. Dekoder sygnału stereofonicznego może być przełączany w tryb monofoniczny lub wyciszać sygnał wyjściowy.

Układ radiowy bazuje na koncepcji STR tj. Self Tuning Radio, która u podstaw działania wykorzystuje logikę rozmytą. Naśladuje ona strojenie ręczne (dostrajanie ręczne jest kombinacją strojenie zgrubnego i dokładnego), dzięki czemu system dostrajania się do stacji radiowej pracuje bardzo szybko. Algorytm dostrajania, kontrolowany za pomocą obwodu sekwencyjnego, jest w całości zintegrowany w układzie i do poprawnej pracy wymaga jedynie kilku elementów zewnętrznych.

Kontrolowanie pracy układu za pomocą mikrokontrolera jest bardzo łatwe. Tak naprawdę, to musi on jedynie wysłać sygnały powodujące wybranie stacji lub wyszukanie kolejnej. W trybie "wybrania" jedynym zadaniem mikrokontrolera jest przesłanie nastawy częstotliwości - układ radiowy sam dostraja się do niej. Dodatkowo, można przesłać bity wybierające format sygnału wyjściowego - mono lub stereo.

Więcej informacji: www.alldatasheet.pl/datasheet-pdf/pdf/19729/PHILIPS/TEA5757.html

Artykuł ukazał się w
Kwiecień 2015

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów