wersja mobilna | kontakt z nami

Kursy

 
STREFA PŁATNYCH MATERIAŁÓW

Segger Embedded Studio dla STM32 (1). Opis środowiska, biblioteki, przykłady programów, ekosystem

Wybór środowiska programistycznego jest niezwykle istotną decyzją, którą musi podjąć programista za każdym razem, gdy rozpoczyna nowy projekt. Decyzja ta obejmuje IDE, w którym będzie tworzony kod oraz biblioteki umożliwiające przetwarzanie danych, wykonanie interfejsu użytkownika, a także zawierające stosy komunikacyjne i systemy operacyjne czasu rzeczywistego. W artykule opisano rozwiązania dostarczane przez firmę Segger w postaci środowiska Embedded Studio oraz możliwych do użycia bibliotek. Jako przykład posłuży projekt oscyloskopu przygotowany dla zestawu STM32F746G-DISCO i publikowany na łamach EP 5/2016, 6/2016 i 7/2016, przeniesiony ze środowiska SW4STM32 i systemu FreeRTOS. Segger Embedded Studio i opisywane komponenty są dostępne bezpłatnie do zastosowań niekomercyjnych.

NIOS II na maXimatorze, czyli mikroprocesor w układzie FPGA (14). Interfejs HDMI, a więc koniec z sygnałami analogowymi

Zgodnie z obietnicą, podczas naszego przedostatniego spotkania zajmiemy się ujarzmieniem najbardziej skomplikowanego interfejsu, jakim dysponuje maXimator ? mianowicie HDMI. Dzięki temu będziemy mogli generować obraz za pomocą interfejsu cyfrowego (i podłączyć sygnał do monitorów wyposażonych w złącza HDMI czy DVI). Rzecz jasna z rozdzielczością nie poszalejemy (z powodu ograniczonych zasobów i częstotliwości pracy), ale zdobędziemy bezcenne doświadczenie i nowe możliwości.

SPICE - elektronika ze smakiem (1)

Konstruując mniej skomplikowane urządzenia elektroniczne, można przewidzieć lub obliczyć, jak zachowa się obwód przy zmianie wartości jednego elementu. Ale co w wypadku tych bardziej złożonych? Do ich zaprojektowania, sprawdzenia i optymalizacji używa się specjalnych programów, które służą do symulowania działania obwodów złożonych z elementów elektronicznych. Jednym z nich jest SPICE, o którym na pewno słyszało wielu konstruktorów, ale czy wiedzą, jak go poprawnie użyć?

Systemy dla Internetu Rzeczy (23). Wtyczka nRF52840 Dongle

Wtyczka nRF52840 Dongle (PCA10059) jest tanim (kosztuje 10 USD) zestawem ewaluacyjnym typu ?pendrive? produkowanym przez firmę Nordic Semiconductor. Na płytce zastosowano układ scalony nRF52840 pozwalający na obsługę wielu protokołów transmisji radiowej w pasmie 2,4 GHz: Bluetooth Low Energy 5, Bluetooth mesh, Thread, ZigBee, 802.15.4, ANT/ANT+ oraz autorski protokół firmowy. Zestaw pracuje bezpośrednio z aplikacją nRF Connect for Desktop realizowaną na komputerze PC i komunikującą się za pomocą USB. Tym łączem też można programować procesor płytki. Sama płytka nie zawiera układu sprzętowego debuggera. W celu debugowania należy dołączyć zewnętrzny debugger (Segger) do złącza debuggowego na płytce.

ISIX-RTOS v3 - system operacyjny dla mikrokontrolerów Cortex-M (1). Opis funkcjonalny i charakterystyka systemu

Gdy mikrokontrolery były raczej nieskomplikowanymi układami, tworzenie oprogramowania najczęściej sprowadzało się do bezpośredniego odwoływania się do rejestrów układów peryferyjnych mikrokontrolera z wykorzystaniem programu napisanego w języku C lub w assemblerze. Współcześnie wymagania użytkownika końcowego wymuszają na twórcach oprogramowania wbudowanego zupełnie inne podejście do tworzenia aplikacji.

SDC_Zero - komputer retro do zmontowania w pół godziny

W cyklu artykułów publikowanych w ciągu minionego roku przedstawiliśmy projekt komputera SDC_One, złożonego z jednego z kilku typów zabytkowych mikroprocesorów i mikrokontrolera STM32L476 umieszczonego na płytce uruchomieniowej Nucleo-64. Po zrealizowaniu tego projektu powstał pomysł wykonania podobnej w założeniach konstrukcji, którą łatwo można byłoby zmontować w warunkach domowych, używając wyłącznie tanich i łatwo dostępnych elementów. W ten sposób powstał projekt SDC_Zero ? minimalistyczny, lecz w pełni funkcjonalny komputer zdefiniowany programowo, który można zmontować w domu w ciągu ok. pół godziny, kosztem około 30 złotych.

Systemy dla Internetu Rzeczy (22). Układy scalone z obsługą mobilnej komunikacji IoT

Obsługa komunikacji w sieciach Internetu rzeczy (IoT ? Internet of Things) wymaga zastosowania technologii komunikacji radiowej bliskiego zasięgu (Zigbee, WiFi, Bluetooth LE, Z wave, Thread) lub sieci rozległych typu Low Power Wide Area Network (LPWAN). Umożliwiają one przesyłanie danych na duże odległości przy obniżonym zużyciu mocy zasilania. Największe znaczenie mają następujące rozwiązania: Sigfox, LoRa, IEEE 802.15.4 oraz dwa standardy bazujące na LTE (Long-Term Evolution, 3G/4G/5G) ? NB-IoT (Narrowband IoT) oraz LTE-M (Long-Term Evolution Machine Type Communications).

Wi-Fi na STM32 z użyciem STM32CubeMX

Moduły Wi-Fi, podobnie jak inne moduły realizujące połączenia bezprzewodowe (Bluetooth, Thread itp.) są dość popularne i oferuje je wielu producentów. Jednym z nich jest SPWF01SA produkowany przez firmę STMicroelectronics.

Digilent Pmod i STM32 (7)

W siódmej części cyklu poświęconego modułom peryferyjnym Pmod firmy Digilent, zostaną omówione kolejne trzy moduły. Będą to: PmodBT2 ? umożliwiający komunikację Bluetooth w standardzie 2.1, 2.0, 1.2 lub 1.0, PmodTC1 ? zawierający termoparę do pomiaru temperatury i PmodCLP z wyświetlaczem znakowym.

NIOS II na maXimatorze, czyli mikroprocesor w układzie FPGA (13). Czas na duuuuuże wyświetlacze!

W tej i kolejnej części zajmiemy się dwoma złączami na płytce maXimator, które z pewnością pobudzały Waszą wyobraźnię odkąd pierwszy raz otworzyliście pudełko ? złączami VGA oraz HDMI. Dzięki nim możemy użyć praktycznie dowolnego ekranu komputerowego w roli wyświetlacza. W czasie naszego spotkania postaramy się rozpracować krok po kroku interfejs VGA, tak abyśmy na samym końcu mogli powiedzieć - "jakie to łatwe"!

NIOS II na maXimatorze, czyli mikroprocesor w układzie FPGA (12). Więcej o pamięci, czyli o obsłudze kart SD

Niejednokrotnie w naszym projekcie potrzebujemy przechować, a następnie udostępnić dla komputera większą ilość danych. Oczywiście, dane można przechowywać np. w pamięci Flash lub EEPROM, a następnie przesłać do komputera, jednak dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kart pamięci SD. Zatem budowa rejestratorów danych nie będzie już dla nas stanowiła wyzwania! Dodatkowo czas, aby nauczyć się także, jak przenosić przygotowane moduły Platform Designer?a pomiędzy projektami.

Digilent Pmod i STM32 (6)

Szósty odcinek cyklu poświęconego modułom Digilent Pmod obejmuje trzy kolejne układy: akcelerometr PmodACL2, potencjometr cyfrowy PmodDPOT i podwójny wyświetlacz 7-segmentowy PmodSSD. Przykłady dla wymienionych modułów zostały przygotowane dla środowiska Atollic TrueSTUDIO i zestawu uruchomieniowego KAmeLeon (www.kameleonboard.org) z wykorzystaniem biblioteki STM32Cube_FW_L4.

Arduino dla mikrokontrolerów STM32 (3)

W poprzednich artykułach z tego cyklu pokazano jak skonfigurować środowisko programistyczne Arduino do pracy z mikrokontrolerami STM32 oraz jak zrealizować aplikację używającą portów wejścia/wyjścia. Ta część kontynuuje wątek aplikacyjny demonstrując sposób wykorzystania kolejnego zasobu: interfejsu szeregowego UART.

Systemy dla Internetu Rzeczy (21). Zestaw Nordic Thingy:52 IoT Sensor Kit

Nowy zestaw rozwojowy czujników Nordic Thingy:52 IoT Sensor Kit firmy Nordic Semiconductor jest bardzo nietypowy. Już sama nazwa nastręcza problemy w języku polskim. Najciekawsze znalezione tłumaczenie słowa Thingy to ?cosik? [15]. Również elastyczna obudowa ma ciekawy i niepokojący wygląd. Tajemniczości dodaje błyskanie niebieskim ?oczkiem? po każdym poruszeniu zestawu. Zaglądanie do środka obudowy również może dostarczyć emocji. Już choćby to wszystko zachęca aby zająć się tym urządzeniem praktycznie. Moduł Thingy:52 IoT Sensor Kit otrzymał główną nagrodę ACE 2017 (Annual Creativity in Electronics) w kategorii zestawy projektowe. Nagrody ACE Awards są cenionym wyróżnieniem, którym nagradza się najlepsze na rynku elektronicznym produkty innowacyjne.

Systemy dla Internetu Rzeczy (20). Sieć z protokołem Thread

Protokół Thread jest przeznaczony do obsługi Internetu Rzeczy, a szczególnie aplikacji związanych z ideą inteligentnego domu (Smart Home) z obsługą urządzeń domowych, klimatyzacji, systemów bezpieczeństwa i oświetlenia czy zarządzaniem zużyciem energii. Nowy protokół Thread zaczyna stawać się zupełnie realną alternatywą dla protokołu ZigBee. Szczególnie jego darmowa wersja OpenThread, obecnie wspierana przez firmę Google. Czyżby szykowała nam się kolejna duża kariera, jak w przypadku Androida?

NIOS II na maXimatorze, czyli mikroprocesor w układzie FPGA (11). Własne moduły, WS2812 i kilka zaawansowanych tricków

Zgodnie z zapowiedzią zajmiemy się dzisiaj obsługą diod RGB WS2812, a przy okazji poznamy kolejne tajniki tworzenia własnych modułów ? generowanie przerwań oraz budowę portów typu master dla magistrali Avalon.

Digilent Pmod i STM32 (5)

W kolejnej części cyklu poświęconego modułom peryferyjnym Pmod przedstawione zostaną trzy moduły z interfejsem SPI: PmodCLS z wyświetlaczem znakowym, PmodDPG1 z różnicowym czujnikiem ciśnienia i PmodISNS20 zawierający czujnik Halla do pomiaru natężenia prądu. Przykłady dla wymienionych modułów zostały przygotowane dla środowiska Atollic TrueSTUDIO i zestawu uruchomieniowego KAmeLeon (www.kameleonboard.org) z wykorzystaniem biblioteki STM32Cube_FW_L4.

Systemy dla Internetu Rzeczy (18). Praca z jednoczesną komunikacją radiową z użyciem dwóch protokołów i w dwóch pasmach

Jednoczesna transmisja wykonywana w dwóch różnych pasmach radiowych stała się możliwa z użyciem nowych układów scalonych SoC (System on Chip). Wiele układów scalonych w pasmie 2,4 GHz może pracować z obsługą protokołu Bluetooth 5 a także z komunikacją w standardzie IEEE 802.15.4. Umożliwia to dodatkową obsługę różnych protokołów: ZigBee, Thread, Wireless M-Bus, ANT oraz protokołów autorskich (proprietary).

NIOS II na maXimatorze, czyli mikroprocesor w układzie FPGA (9). Własne moduły w systemie - wprowadzenie

Nadszedł wreszcie czas na to, aby przygotować się do zastosowania największej zalety FPGA w porównaniu z mikrokontrolerami - możliwości implementacji własnych układów logicznych. Żeby móc łączyć takie układy z naszym systemem NIOS II, musimy poznać podstawową magistralę w nim stosowaną ? Avalon Memory Mapped (Avalon-MM). Aby jednak nasza nauka nie była czysto teoretyczną, wykonamy implementację generatora PWM, czyli elementu, który świetnie znamy z mikrokontrolerów, ale który nie jest dostępny w formie gotowego modułu. Ponadto, ta część kursu i kolejne prowadzone będą w środowisku Quartus Lite 18.0 - tak, tak - kolejna aktualizacja, tym razem bez większych rewolucji.

STM32CubeMX - graficzny konfigurator STM32 krok-po-kroku (3)

Prezentowany w ostatnich wydaniach "Elektroniki Praktycznej" pakiet narzędziowy Atollic TrueSTUDIO for STM32 zapewnia kompletne wsparcie w zakresie edycji, kompilacji i debugowania kodu. Teraz zajmiemy się przybliżeniem możliwości pakietu STM32Cube, który jest bezpłatnym konfiguratorem mikrokontrolerów STM32.

Digilent Pmod i STM32 (3). Biblioteki do obsługi modułów peryferyjnych

Kolejny artykuł z cyklu dotyczącego modułów peryferyjnych Pmod jest poświęcony modułom PmodACL z 3-osiowym akcelerometrem oraz PmodMAXSONAR z ultradźwiękowym czujnikiem odległości. Podobnie jak w poprzednik częściach, wszystkie opisywane przykłady zostały napisane w oparciu na bibliotece STM32Cube_FW_L4 i mogą być uruchomione w środowisku Atollic TrueSTUDIO na zestawie deweloperskim KAmeLeon (www.kameleonboard.org).

SDC_One - komputer zdefiniowany programowo z klasycznym mikroprocesorem (7). Retrokomputer

Kolejna część cyklu prezentuje możliwości użycia komputera SDC_One do pracy z oprogramowaniem z epoki komputerów domowych. Ten nieco bardziej zabawowy sposób użycia komputera daje możliwość przeniesienia się w czasie i przyjrzenia się na żywo historii informatyki.

NIOS II na maXimatorze, czyli mikroprocesor w układzie FPGA (8). Przetwornik AC

Zajmiemy się wykorzystaniem ciekawej możliwości dostępnej w układzie FPGA zastosowanym na płytce maXimatora, którą jest wbudowany przetwornik analogowo-cyfrowy, umożliwiający dokonywanie pomiarów napięcia, czyli sygnałów analogowych. To bardzo ważna możliwość, gdyż wiele sygnałów w otaczającym nas świecie to wartości analogowe, które w prostszy lub bardziej skomplikowany sposób możemy przetworzyć na napięcie.

STM32CubeMX - graficzny konfigurator STM32 krok-po-kroku (2)

Prezentowany w ostatnich numerach EP pakiet narzędziowy Atollic TrueSTUDIO for STM32 zapewnia kompletne wsparcie w zakresie edycji, kompilacji i debugowania kodu. Teraz zajmujemy się przybliżeniem możliwości pakietu STM32Cube, który jest bezpłatnym konfiguratorem mikrokontrolerów STM32.

Systemy dla Internetu Rzeczy (17). Jednoczesna komunikacja radiowa z użyciem dwóch protokołów i w dwóch pasmach

Bezpieczeństwo jest obecnie najważniejszą cechą systemów Internetu Rzeczy (IoT). A dużym problemem jest bezpieczna komunikacja użytkownika sieci z węzłem sensorów oraz bezpieczne przekazanie informacji pomiędzy węzłem centralnym i węzłami sensorów. Również problemem jest bezpieczne dołączenie węzła do sieci. Rozwiązaniem może być zastosowanie przez węzeł obsługi jednoczesnej transmisji z zastosowaniem różnych protokołów. Jeszcze lepiej, jeśli jednoczesna transmisja jest wykonywana w dwóch różnych pasmach radiowych. To już stało się możliwe z użyciem nowych układów scalonych SoC (System on Chip).

SDC_One - komputer zdefiniowany programowo z klasycznym mikroprocesorem (6). Użytkowanie

Digilent PMOD i STM32 (2). Biblioteki do obsługi modułów peryferyjnych

W drugiej części cyklu poświęconego modułom peryferyjnym Pmod przedstawimy dwa kolejne moduły z rodziny Pmod: PmodHYGRO (czujnik temperatury i wilgotności) i PmodOLEDrgb (kolorowy wyświetlacz graficzny OLED). Biblioteki opisane w artykule są dostępne bezpłatnie do pobrania na stronie KAMAMI.pl. W oknie wyszukiwarki trzeba wpisać nazwę modułu Pmod, na stronie wyrobu jest dostępny link do biblioteki.

NIOS II na maXimatorze, czyli mikroprocesor w układzie FPGA (6). SPI - nawiązujemy łączność z czujnikami

Jednymi z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych interfejsów służących do komunikacji pomiędzy układami scalonymi umieszczonymi na jednej płytce drukowanej lub w obrębie tego samego urządzenia są I2C oraz SPI. W czasie tego spotkania zapoznamy się z implementacją interfejsu SPI, zaś kolejną część poświęcimy interfejsowi I2C.

Atollic TRUEStudio 9.x - bezpłatny zestaw narzędzi dla programistów STM32

Każdy znaczący gracz na rynku mikrokontrolerów ma swojej ofercie środowisko projektowe IDE - Integrated Development Environment. Są to rozbudowane pakiety programowe pozwalające na tworzenie projektów z zaawansowaną edycją plików źródłowych ich kompilacją w języku C lub opcjonalnie C++, sterowaniem programatorem/debugerem i możliwością sprzętowego debugowania programu w docelowym środowisku. Oprócz tego dostarczane są zaawansowane firmowe biblioteki obsługujące układy peryferyjne mikrokontrolerów ale też współpracujące z układami zewnętrznymi typu moduły sterowników graficznych, moduły łączności Wi-Fi, Bluetooth, GPS itp. Standardem stają się programowe konfiguratory układów peryferyjnych z przyjaznym interfejsem użytkownika. Jeszcze do nie dawna takie narzędzia programistyczne dla mikrokontrolerów STM32 były oferowane przez firmy zewnętrzne i ich pełne wersje kosztowały dość sporo. Teraz jest do dyspozycji całkowicie bezpłatny doskonały pakiet Atollic True Studio for STM32.

Systemy dla Internetu Rzeczy (16). Dynamiczne monitorowanie prądu zasilania układu SoC

Bezpieczeństwo jest obecnie najważniejszą cechą systemów Internetu Rzeczy (IoT). Ale drugie miejsce zajmuje niski pobór energii zasilania. A jest to zagadnienie obszerne, złożone i trudne. Obejmuje ono wybór odpowiednich komponentów sprzętowych układu IoT i ich odpowiednie skonfigurowanie. A także opracowanie odpowiedniej struktury pracy wątków aplikacji. Jednak praca oprogramowania musi uwzględniać (a może raczej wykorzystywać) możliwości zarządzania zasilaniem wewnętrznych bloków układu scalonego SoC (procesora).

Digilent Pmod i STM32(1). Biblioteki do obsługi modułów peryferyjnych

Standard interfejsów peryferyjnych firmy Digilent o nazwie Pmod zdobywa coraz szersze rynki, złącza z nim zgodne można spotkać na coraz większej liczbie płytek ewaluacyjnych z mikrokontrolerami, mikroprocesorami oraz układami FPGA. W cyklu artykułów przedstawimy biblioteki napisane w języku C dla środowiska Atollic TrueSTUDIO, które spełniają rolę ?driverów? ułatwiających korzystanie z kilkunastu typów modułów Pmod z mikrokontrolerami STM32. Biblioteki były testowane na płytce KAmeLeon (www.kameleonboard.org) z użyciem bibliotek STM32Cube_FW_L4.

NIOS II na maXimatorze, czyli mikroprocesor w układzie FPGA (5). UART, czyli komunikacja (nie tylko) z komputerem

Dotychczas jedynym sposobem komunikacji z komputerem naszego systemu mikroprocesorowego było wykorzystanie do tego celu interfejsu debuggera JTAG. To jednak chyba niezbyt praktyczne rozwiązanie, jak sami przyznacie? Zatem czas wyposażyć nasz procesor w interfejs UART, który może posłużyć nam nie tylko do rozmów z komputerem, ale także do nawiązania dialogu z innymi urządzeniami, takimi jak np. moduły GPS, GSM i innymi. A co najlepsze ? dzięki temu, że sami projektujemy nasz system mikroprocesorowy, będziemy mogli w nim umieścić praktycznie dowolną liczbę interfejsów UART!

Jak używać układy SoC Xilinx Zynq-7000 z Linuksem ? proste przykłady (6). Interfejs Pmod i obsługa enkodera obrotowego na płytce Zedboard

Przyciski i przełączniki są najprostszymi elementami, za pomocą których można sterować urządzeniem. Czasem jednak przydają się bardziej zaawansowane elementy. Jednym z nich jest enkoder obrotowy. W tym artykule pokażę jak obsłużyć Przykładowy enkoder znajdujący się na płytce PmodENC firmy Digilent, przy okazji przedstawiając najprostszy interfejs obecny na wielu płytkach z układami FPGA - PMOD.

SDC_One - komputer zdefiniowany programowo z klasycznym mikroprocesorem (5). Oprogramowanie sterujące i sprzętowy monitor systemu

W poprzednich artykułach serii przedstawiliśmy istotne elementy projektu komputera. Obecna część przedstawia oprogramowanie SDC_One, w tym opis możliwości monitora sprzętu.

Systemy dla Internetu Rzeczy (15). Zestaw CC1352R1 LaunchPad

Właśnie firma Texas Instruments wprowadziła do oferty kolejny układ scalony z rodziny ?SimpleLink CC13xx/CC26xx?. Jest nim CC1352R. Jednocześnie zaoferowano też zestaw startowy ?SimpleLink Multi-Band CC1352R Wireless MCU LaunchPad Development Kit (LAUNCHXL-CC1352R1)? z tym układem.

SDC_One - komputer zdefiniowany programowo (4). Moduły procesorów

W poprzednich artykułach serii przedstawiliśmy ogólną koncepcję komputera zdefiniowanego programowo, realizację za pomocą mikrokontrolera STM32 krytycznych czasowo operacji związanych z realizacją protokołu szyny mikroprocesora oraz model programowy sterownika wejścia wyjścia. W czwartej części cyklu, przedstawimy założenia projektowe i schematy czterech już działających modułów procesorów.

Jak używać układów SoC Xilinx Zynq-7000 z Linuksem - proste przykłady (5). Obsługa audio na płytce Zedboard

Każdy, kto interesuje się przetwarzaniem sygnałów audio zainteresuje się na pewno możliwościami płytki Zedboard w tym zakresie. Samodzielna implementacja obsługi peryferiów odpowiedzialnych za analogowe wejścia i wyjścia audio nie jest jednak łatwa. Z pomocą znów przychodzi projekt referencyjny firmy Analog Devices. W tym artykule pokażę, jak obsłużyć te peryferia z poziomu Linuksa.

STM32CubeMX - tworzenie urządzeń USB HID

Środowisko CubeMX umożliwia tworzenie szkieletów programów dla mikrokontrolerów STM32. Dostępny jest w nim m.in. stos USB wraz z obsługą wybranych klas urządzeń takich jak CDC, MSC czy HID. W artykule przedstawiono sposób tworzenia modeli urządzeń HID (Human Interface Device): myszy i klawiatury USB przy użyciu CubeMX.

STM32. Urządzenie pamięci masowej USB-MSC z CubeMX krok po kroku

Środowisko STM32 CubeMX, udostępniane przez ST Microelectronics, umożliwia łatwe tworzenie szkieletów oprogramowania dla mikrokontrolerów rodziny STM32, w tym projektów urządzeń USB. W poprzednich artykułach cyklu przedstawiono proces tworzenia urządzeń USB klas CDC i HID. Tym razem zostanie przedstawione tworzenie urządzeń pamięci masowej, które są widziane przez komputer nadrzędny podobnie do pamięci typu Pendrive.

STM32 - interfejs QuadSPI

Niemal wszystkie nowe modele mikrokontrolerów serii STM32L4 i STM32F4 są wyposażone w interfejs QSPI, przeznaczony do współpracy z szybkimi pamięciami z interfejsem szeregowym. Interfejs QSPI (QuadSPI) stanowi rozwinięcie znanego interfejsu SPI. Główną różnicą pomiędzy SPI i QSPI jest zwiększona liczba i zmodyfikowana funkcjonalność linii danych.

SDC_One - komputer zdefiniowany programowo z klasycznym mikroprocesorem (3). Komputer docelowy

W pierwszym dwóch artykułach serii przedstawiliśmy ogólną koncepcję komputera zdefiniowanego programowo oraz szczegóły implementacji przez mikrokontroler STM32 krytycznych czasowo operacji związanych z realizacją protokołu szyny mikroprocesora. W trzeciej części cyklu, przedstawimy zasoby dostępne dla komputera docelowego - pamięć i wejście-wyjście, zrealizowane przez sprzęt i oprogramowanie mikrokontrolera.

NIOS II na maXimatorze, czyli mikroprocesor w układzie FPGA (4). Nowości i powrót do świata timerów i przerwań

Docierają do nas kolejne nowinki od Intel FPGA - została wydana aktualizacja środowiska Quartus do wersji 17.1, w której będą prowadzone kolejne części niniejszego kursu. Ponadto kontynuować będziemy zgłębianie w praktyczny sposób tematyki timerów oraz innych przerwań w naszym systemie.

NIOS II na maXimatorze, czyli mikroprocesor w układzie FPGA (3). Przerwania, timery i obsługa wyświetlaczy

Do tej pory wspólnymi siłami udało nam się wbudować w pełni funkcjonalny system mikroprocesorowy, który odbierał i generował cyfrowe sygnały (powiedzmy dumnie, że przetwarzał sygnały cyfrowe!). Kilkakrotnie wspominałem przy tej okazji, że stosowanie opóźnień jest rozwiązaniem nagannym, jednak dotychczas nie mieliśmy alternatywy - czas ją poznać i wzbogacić system oraz swoją wiedzę o timery i system przerwań.

Systemy dla Internetu Rzeczy (14). Podglądanie ruchu w sieci radiowej z protokołem IEEE 802.15.4

Największym problemem podczas pracy z układami komunikacji radiowej jest brak pewności czy nadajnik wysłał to co trzeba i czy odbiornik odbiera poprawnie. Jedynym sposobem pokonania tych kłopotów jest ?podsłuchiwanie? transmisji radiowej. Stosowane są do tego sniffery, zwane też analizatorami sieciowymi lub analizatorami pakietów. Pozwalają śledzić (?wąchać?, ang. sniffing) pakiety przesyłane przez wybrany interfejs sieciowy. Jednym z najchętniej wybieranych programów do śledzenia przepływu pakietów jest Wireshark. Ostatnio (Styczeń 2018) Texas Instruments udostępnił nową wersję pakietu SmartRF Packet Sniffer 2. Pracuje ona z nową wersją programu Wireshark 2.4. Umożliwia to przechwytywanie i analizę pakietów transmisji z protokołami: IEEE 802.15.4, IEEE 802.15.4ge (TI 15.4 Stack), TI EasyLink, ZigBee oraz Thread.

Artykuły pochodzą z numeru
02/2019

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
01/2019

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
12/2018

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
11/2018

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
09/2018

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
08/2018

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
07/2018

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
06/2018

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
05/2018

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
04/2018

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
03/2018

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
02/2018

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

NIOS II na maXimatorze, czyli mikroprocesor w układzie FPGA (3). Przerwania, timery i obsługa wyświetlaczy

Numer: Luty/2018

Do tej pory wspólnymi siłami udało nam się wbudować w pełni funkcjonalny system mikroprocesorowy, który odbierał i generował cyfrowe sygnały (powiedzmy dumnie, że przetwarzał sygnały cyfrowe!). Kilkakrotnie wspominałem przy tej okazji, że stosowanie opóźnień jest rozwiązaniem nagannym, jednak dotychczas nie mieliśmy alternatywy - czas ją poznać i wzbogacić system oraz swoją wiedzę o timery i system przerwań.

Systemy dla Internetu Rzeczy (14). Podglądanie ruchu w sieci radiowej z protokołem IEEE 802.15.4

Numer: Luty/2018

Największym problemem podczas pracy z układami komunikacji radiowej jest brak pewności czy nadajnik wysłał to co trzeba i czy odbiornik odbiera poprawnie. Jedynym sposobem pokonania tych kłopotów jest ?podsłuchiwanie? transmisji radiowej. Stosowane są do tego sniffery, zwane też analizatorami sieciowymi lub analizatorami pakietów. Pozwalają śledzić (?wąchać?, ang. sniffing) pakiety przesyłane przez wybrany interfejs sieciowy. Jednym ...

Amazon Alexa (1). Tworzymy umiejętności Skills

Numer: Grudzień/2017

W artykule zaprezentujemy sposób tworzenia ?umiejętności? dla asystentki głosowej Alexa (skills). Wykonamy i opublikujemy umiejętność, dzięki której Alexa będzie symulowała losowanie kostką do gry w grach planszowych.

Systemy dla Internetu Rzeczy (12). Oprogramowanie narzędziowe dla układów CC26xx i CC13xx platformy SimpleLink

Numer: Grudzień/2017

Wielordzeniowe procesory typu SOC (System on Chip) rodziny CC26xx oraz CC13xx firmy Texas Instruments są przeznaczone dla komunikacji bezprzewodowej. Mają one zupełnie nowe możliwości w porównaniu z układami scalonymi modułów radiowych. Od połowy roku 2017 producent zintegrował oferowany sprzęt i oprogramowanie w postaci pojedynczej platformy SimpleLink MCU Platform. Platforma integruje układy scalone, moduły uruchomieniowe, środowisko ...

NIOS II na maXimatorze, czyli mikroprocesor w układzie FPGA (1). Wstęp i pierwszy projekt

Numer: Grudzień/2017

W jednym z poprzednich artykułów na łamach Elektroniki Praktycznej pan Mariusz Księżak wprowadził nas w tematykę implementacji procesora NIOS II na płytce maXimator oraz zaprezentował przykładowy projekt z jego użyciem. Teraz czas, abyśmy wspólnie uporządkowali i pogłębili wiedzę na ten temat.

Android Things oraz Raspberry Pi 3. Obsługa magistrali I2C

Numer: Grudzień/2017

W kolejnej części cyklu poświęconej systemowi Android Things oraz płytce Raspberry Pi, na przykładzie graficznego wyświetlacza OLED z kontrolerem SSD1306 oraz układu HTU21 będącego zintegrowanym modułem do pomiaru temperatury i wilgotności względnej powietrza, przedstawiona zostanie programowa obsługa interfejsu I2C. Aby lepiej zaprezentować korzyści wynikające z wykorzystania systemu operacyjnego Android Things i dostępnych dla ...

Amazon Alexa (2). Tworzymy własne umiejętności Skills

Numer: Styczeń/2018

W drugiej części kursu tworzenia umiejętności dla asystentki głosowej Alexa opiszemy sposób wykonania oprogramowania odtwarzania plików audio oraz uruchomimy w konfiguratorze wyświetlanie plansz z grafiką ilustrującą wynik losowania kostką.

Android Things oraz Raspberry Pi 3 (3). Obrazy spersonalizowane. Aktualizacja oprogramowania przez Android Things Console

Numer: Styczeń/2018

System Android Things jest dopiero wczesną wersją deweloperską, jednak już w obecnej fazie rozwoju dostarcza wielu funkcjonalności, które mogą pozytywnie wpłynąć na sukces tego projektu. Ciekawym i wartym przybliżenia rozwiązaniem jest platforma Android Things Console, która umożliwia niezwykle łatwe i szybkie budowanie spersonalizowanych obrazów oraz przeprowadzanie zdalnych aktualizacji OTA (Over The Air).

Systemy dla Internetu Rzeczy (13). Zestaw CC26x2R1 LaunchPad

Numer: Styczeń/2018

Postęp w dziedzinie układów komunikacji bezprzewodowej jest bardzo szybki. Dotyczy to także rodziny procesorów komunikacyjnych rodziny CC13xx/CC26xx firmy Texas Instruments. Obecnie pojawiły się pierwsze układy z serii CC26x2. Nie jest dostępna dokumentacja nowego układu CC2652R1F ale pojawił się już zestaw startowy SimpleLink CC26x2 wireless MCU LaunchPad Development Kit (LAUNCHXL-CC26X2R1) z tym układem. Już teraz uzyskaliśmy moduły ...

STM32 - sprzętowe sterowanie multipleksowanego wyświetlacza LED

Numer: Styczeń/2018

Multipleksowane wyświetlacze 7-segmentowe należą do najbardziej popularnych elementów urządzeń mikroprocesorowych służących do komunikacji z użytkownikiem. Istnieje wiele sposobów przyłączania takich wyświetlaczy do mikrokontrolera. Może do tego posłużyć np. gotowy układ sterownika wyświetlacza, dołączony do interfejsu SPI lub I2C mikrokontrolera. Najtańszym sposobem jest sterowanie wyświetlacza przez mikrokontroler. Zaletą ...

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Luty 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym