wersja mobilna | kontakt z nami

Kursy

 
STREFA PŁATNYCH MATERIAŁÓW

Amazon Alexa (2). Tworzymy własne umiejętności Skills

W drugiej części kursu tworzenia umiejętności dla asystentki głosowej Alexa opiszemy sposób wykonania oprogramowania odtwarzania plików audio oraz uruchomimy w konfiguratorze wyświetlanie plansz z grafiką ilustrującą wynik losowania kostką.

Android Things oraz Raspberry Pi 3 (1). Wprowadzenie do systemu i pierwszy projekt

Artykuł ten jest pierwszym odcinkiem serii poświęconej systemowi Android Things i płytce Raspberry Pi. Pierwsza część cyklu przybliża Czytelnikowi krótką historię systemu a także zawiera opis przygotowania środowiska i pierwszej prostej aplikacji. W kolejnych częściach przedstawiony zostanie opis sterowania pracą interfejsu I2C, obsługi wyświetlacza OLED SSD1306 z wykorzystaniem gotowych sterowników sprzętu oraz projekt z zastosowaniem kamery i funkcji przetwarzania obrazu.

Jak używać układów SoC Xilinx Zynq-7000 z Linuksem ? proste przykłady (3)

W poprzednim artykule opisałem różne sposoby uruchomienia Linuksa na płytce zestawu Zedboard. Po udanym uruchomieniu systemu czas na pierwsze programy. Będzie to swoisty ?Hello World? zintegrowany z obsługą przycisków oraz przykład obsługi wyświetlacza OLED z interfejsem SPI.

LoRa w praktyce (2)

W drugiej części artykułu przedstawiamy wyniki pomiaru zasięgu modemów LoRa pracujących w różnych konfiguracjach, w różnych warunkach terenowych. Praktyka pokazała, że przekroczenie odległości 8 km jest realne w paśmie ISM.

Systemy dla Internetu Rzeczy (11). Bezprzewodowa sieć czujników z transmisją dwupasmową

Zestawy CC1350 Launch Pad oraz CC1350 SensorTag są dostarczane z wpisanym do pamięci Flash procesora programem, który umożliwia transmisję z zastosowaniem protokołu BLE 4.2. W pakiecie programowym SimpleLink CC13x0 SDK 1.50 [12] jest dostarczany komplet warsztatów o nazwie SimpleLink Academy for SimpleLink CC13x0 SDK [13]. Do pierwszych prób z transmisją dwupasmową najbardziej przydatny jest warsztat Creating a CC13xx based ultra low power Wireless Sensor Network. Oprogramowanie umożliwia utworzenie bezprzewodowej sieci czujników (Wireless Sensor Network ? WSN) w paśmie ISM 868 MHz (sub-1GHz). Umożliwia też pracę zestawu z komunikacją dwupasmową (Dual Band) ISM 2,4 GHz oraz ISM 868 MHz. Sieć zawiera jeden węzeł centralny ? Concentrator (WSN Concentrator) oraz wielu węzłów czujników ? Node (WSN Node). Węzły Node przesyłają wyniki pomiarów do węzła Concentrator poprzez łącze w pasmie ISM 868 MHz. Dodatkowo węzły Node mogą przeprogramować swoje radio i wysyłać pakiety rozgłaszania BLE.

Systemy dla Internetu Rzeczy (10). Zestaw CC1350 SensorTag

Zestaw CC1350 SensorTag to godny następca bestselerowego zestawu CC2650 SensorTag. Oprócz dotychczasowej obsługi dziesięciu sygnałów z czujników oraz komunikacji radiowej w standardzie Bluetooth Low Energy 4.2 umożliwia on dodatkowo komunikację w paśmie ISM 868/915 MHz. Oznacza to znacznie większy zasięg do 2 km. A wszystko przy takim samym zasilaniu z pojedynczej baterii CR2032 i czasie ciągłej pracy do 1 roku.

Renesas Synergy - interfejsy szeregowe (3)

Interfejsy szeregowe są bardzo ważnym elementem budowania systemów mikroprocesorowych. Wiele elementów zewnętrznych takich jak: wyświetlacze, czujniki, moduły komunikacyjne i inne mają wbudowane szeregowe interfejsy komunikacyjne z jednej strony, a mikrokontrolery układy peryferyjne obsługujące transmisję szeregową z drugiej strony. Moduły komunikacyjne mikrokontrolerów są często bardzo rozbudowane. Przychodzące i wysyłane dane mogą być przesyłane kanałami DMA lub są buforowane w FIFO. Bardziej rozbudowane interfejsy na przykład I2C mogą pracować jako master w magistrali z wieloma masterami. Konfigurowanie tego typu peryferii jest prawdziwą udręką programistów. Konieczność zapisania wielu rejestrów konfiguracyjnych i wzajemne czasami skomplikowane zależności pomiędzy bitami konfiguracyjnymi powodują, że łatwo się pomylić i bardzo trudno znaleźć przyczynę pomyłki. Żeby ułatwić i przyspieszyć konfigurację stosuje się dwa wzajemnie się uzupełniające elementy. Pierwszy z nich to najczęściej graficzny konfigurator, a drugi to gotowe biblioteki warstwy HAL.

Jak używać układów SoC Xilinx Zynq-7000 z Linuksem - proste przykłady (2)

Choć oczywiście możliwe jest napisanie wielowątkowego, zaawansowanego programu korzystającego ze stosu IP bezpośrednio na procesorze, to jest to dość czasochłonne i najczęściej nieopłacalne. Dużo łatwiej jest skorzystać z dobrodziejstw systemu operacyjnego np. z Linuksa. W tym artykule zostanie opisany proces uruchamiania systemu Linux na płytce ZEDBOARD. Opisany zostanie proces uruchamiania systemu zarówno z karty SD, jak i poprzez sieć.

LoRa w praktyce (1)

Komunikacja bezprzewodowa jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod budowania sieci czujników. Na rynku dostępna jest cała gama interfejsów, które można wykorzystać w zależności od wymagań projektu. Jednym z ich, opisywanym w artykule, jest stworzony przez firmę Semtech standard komunikacji LoRa.

Programowanie STM32F4 (10)

W artykule omówiono obsługę modułu Bluetooth. Na warsztat weźmiemy popularny układu HC-06 i wykorzystamy go do rozbudowy projektu z numeru marcowego ? poprzez połączenie Bluetooth sterować będziemy kolorami świecenia adresowalnych diod LED RGB WS2812b na pasku z giętkiego laminatu.

Systemy dla Internetu Rzeczy (9). Zestaw startowy CC1350 LaunchPad

Procesor komunikacyjny CC1350 firmy Texas Instruments ma zupełnie nowe możliwości komunikacji bezprzewodowej. Po pierwsze, obsługuje dwa pasma ISM. Po drugie, w pasmie 2,4 GHz obsługuje komunikację standardu Bluetooth 4.2, a w paśmie 433/868/915 MHz (Sub-1 GHz) pracuje z różnymi standardami komunikacji, w tym GFSK (IEEE 802.15.4). Jak łatwo zauważyć, pojedynczy układ obsługuje komunikację bliskiego zasięgu oraz komunikację dużego zasięgu małej mocy (przełączanie programowe). Umożliwia to bezpośrednie sterowanie węzłami sieci Internetu Rzeczy (IoT) z użyciem smartfonu lub tabletu.

Renesas Synergy - interfejsy szeregowe (2)

Moduł Arrow Aris EDGE jest sprzętowo zgodny z systemem Arduino. Wykorzystamy płytkę rozszerzeń Kamami Nucleo zgodną ze standardem Arduino R3 zawierającą: cyfrowy termometr STLM75, cyfrowy ciśnieniomierz LPS331, cyfrowy higrometr HTS221 oraz miernik natężenia światła, 3-kolorową diodę LED i miniaturowy joystick. Wszystkie cyfrowe układy pomiarowe wyposażono w interfejs I2C.

Jak używać układów SoC Xilinx Zynq-7000 z Linuksem - proste przykłady (1)

Układy FPGA pozwalają na tworzenie bardzo specjalistycznych projektów. Ich duża elastyczność ma jednak pewną cenę: podczas projektowania trzeba przestawić się na myślenie współbieżne, co wielu programistom sprawia spore trudności. Szczególnie problematyczne są projekty, w których wymagany jest stos sieciowy z np. serwerem HTTP z interfejsem sterującym. Oczywiście można zaimplementować z nim tzw. soft-procesor (np. NIOS firmy Altera lub Microblaze firmy Xilinx), jednak nawet to rozwiązanie wymaga pewnej wiedzy na temat projektowania systemów komputerowych z użyciem tych komponentów. Rozwiązaniem problemu mogą być układy SoC (System-on-Chip) będące połączeniem FPGA i procesora. W artykule omówiona zostanie płytka Zedboard, której serce stanowi układ SoC z rodziny Zynq firmy Xilinx.

Programowanie STM32F4 (9)

W tej części cyklu poświęconego programowaniu układów STM32F4 zajmiemy się obsługą odbiornika GPS. Przedstawione zostanie działanie systemu nawigacji GPS oraz protokół NMEA-0183 ? standard wymiany danych między komputerami i mikrokontrolerami a odbiornikami GPS. Wykorzystamy w tym celu tani moduł GPS ? uBlox NEO-6M produkcji WaveShare, z wbudowaną anteną oraz zegarem czasu rzeczywistego. Dzięki standardowi NMEA, przedstawiony opis oraz biblioteka do komunikacji z układem GPS powinny być aktualne również dla wielu innych modułów dostępnych na rynku.

Renesas Synergy - interfejsy szeregowe (1)

Interfejsy szeregowe są bardzo ważnym elementem budowania systemów mikroprocesorowych. Wiele elementów zewnętrznych, takich jak wyświetlacze, czujniki, moduły komunikacyjne i inne mają wbudowane szeregowe interfejsy komunikacyjne z jednej strony, a mikrokontrolery układy peryferyjne obsługujące transmisję szeregową z drugiej strony. Moduły komunikacyjne mikrokontrolerów są często bardzo rozbudowane. Przychodzące i wysyłane dane mogą być przesyłane kanałami DMA lub są buforowane w FIFO. Bardziej rozbudowane interfejsy, na przykład I2C, mogą pracować jako master w magistrali z wieloma masterami. Konfigurowanie tego typu peryferii jest prawdziwą udręką dla programistów. Konieczność zapisania wielu rejestrów konfiguracyjnych i wzajemne czasami skomplikowane zależności pomiędzy bitami konfiguracyjnymi powodują, że łatwo się pomylić i bardzo trudno znaleźć przyczynę pomyłki. Żeby ułatwić i przyspieszyć konfigurację, stosuje się dwa wzajemnie się uzupełniające elementy. Pierwszy z nich to najczęściej graficzny konfigurator, a drugi to gotowe biblioteki warstwy HAL.

Własny komponent Qsys, czyli jak wykonać własny IP Core

Narzędzie Altera Qsys umożliwia budowanie złożonych systemów poprzez łączenie komponentów takich jak procesory, kontrolery pamięci, porty wejścia/wyjścia, itp. Umożliwia także tworzenie własnych komponentów z wykorzystaniem języka Verilog oraz VHDL. W tym artykule opiszę, jak utworzyć i wykorzystać własny komponent do obsługi wyświetlacza LED, na przykładzie zestawu MAXimator oraz płytki MAXimator expander.

Systemy dla Internetu Rzeczy (8). Zestaw startowy CC2650 LaunchPad

Zestaw startowy CC2650 LaunchPad jest wygodną platformą do rozpoczęcia pracy z procesorem CC2650. Zawiera tylko minimum elementów dodatkowych: wyprowadzenia układu scalonego CC2650, przyciski, diody LED, zasilanie, antenę PCB oraz emulator sprzętowy. Zwory na płytce umożliwiają łatwą modyfikację jej zastosowania. Jest pełny dostęp do wszystkich sygnałów. Złącze rozszerzeń umożliwia łatwe dołączanie kolejnych modułów sprzętowych.

Moduł Wi-Fi typu SPWF04SA. Parametry, możliwości i przykłady zastosowań

SPWF04SA jest modułem WiFi opracowanym i wyprodukowanym przez firmę STMicroelectronics. Na niewielkiej płytce zamontowano część radiową oraz mikrokontroler STM32F4 z rozbudowanym oprogramowaniem do zarządzania pracą modułu.

SDC One - komputer zdefiniowany programowo (1). Koncepcja i zarys projektu

Rozpoczynamy serię artykułów opisujących współczesną konstrukcję komputera z mikroprocesorem z okresu początków techniki mikroprocesorowej. Projekt ten powstał z kilku powodów: ma on zastosowanie dydaktyczne, może też zostać potraktowany hobbystycznie. Przede wszystkim jednak stanowi on ciekawą konstrukcję harmonijnie łączącą mikroprocesorową technologię sprzed kilkudziesięciu lat z technologią współczesną. Publikację tę dedykujemy szczególnie entuzjastom techniki mikroprocesorowej, którzy niegdyś, w epoce ZX-Spectrum i Apple II, rozpoczęli budowę własnego, wymarzonego 8-bitowego mikrokomputera i być może nigdy jej nie ukończyli, a wciąż marzą o użyciu mikroprocesora schowanego gdzieś na dnie pudła z elementami w prawdziwym projekcie.

Okrągły wyświetlacz OLED (1)

Okrągły wyświetlacz nie jest podzespołem często stosowanym przez elektroników, chociaż jest idealny w niektórych zastosowaniach. Pierwszym, naturalnym wydaje się budowanie zegarów elektronicznych, w tym zegarków naręcznych typu smartwatch. W artykule opisano sposób aplikacji takiego wyświetlacza ? część pierwsza zawiera omówienie technik programowania sterownika wyświetlacza w języku C, natomiast druga opis zestawu ewaluacyjnego.

Zaawansowane możliwości układów FTDI (1). Obsługa pamięci MTP za pomocą mikrokontrolera, komunikacja SPI/I2C

Mimo wyposażenia wielu mikrokontrolerów w wbudowane interfejsy USB, układy scalone konwerterów USB/UART są nadal często używane. Niestety, taki konwerter zajmuje jeden interfejs UART. Ponadto, do szybkiej komunikacji (ponad 115200 bps) mikrokontroler musi być taktowany kwarcem ?uartowym?. Co prawda, są oferowane również konwertery z interfejsem równoległym (FT240, FT245), ale wymagają użycia dużej liczby wyprowadzeń mikrokontrolera. Rozwiązaniem są mostki USB/I2C lub SPI mające dużo większe możliwości, niż te z UART.

Systemy dla Internetu Rzeczy (7). Bluetooth Low Energy

Podstawą działania węzłów Internetu rzeczy jest sprawna komunikacja bezprzewodowa przy bardzo ograniczonym poborze mocy. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku układu CC2650 SensorTag firmy Texas Instruments. Dlatego producent przygotował specjalną wersję systemu operacyjnego czasu rzeczywistego TI-RTOS ściśle powiązanego ze stosem komunikacyjnym BLE.

STM32: Urządzenie USB-CDC z CubeMX krok po kroku

Środowisko CubeMX, udostępniane za darmo przez ST Microelectronics, umożliwia łatwe konfigurowanie mikrokontrolerów rodziny STM32 i generowanie szkieletów programów. CubeMX zawiera wiele gotowych modułów programowych, które mogą być włączane do tworzonych programów. Znajdziemy wśród nich m.in. stos USB wraz z obsługą wybranych klas urządzeń. Jedną z obsługiwanych klas jest CDC, umożliwiająca implementację wirtualnego portu szeregowego. Korzystanie z CubeMX i praktyczna realizacja projektu wymaga jednak od programisty wiedzy, którą trudno odnaleźć w udostępnianej wraz z pakietem CubeMX dokumentacji.

Programowanie STM32F4 (8)

W poprzedniej części omówiono odczyt danych z czujników analogowych z wykorzystaniem wbudowanego, w układ mikrokontrolera przetwornika A/C. Dziś na warsztat bierzemy obsługę czujników cyfrowych i interfejs I2C. Posłużymy się przykładem cyfrowego termometru i barometru BMP180 firmy Bosch.

Podstawy generowania grafik w FPGA za pomocą VHDL (3). Generator obrazu VGA - przygotowanie generatora taktującego

Możemy teraz przystąpić do pisania kodu sprzętowego generatora obrazu VGA. Zanim do tego przejdziemy musimy ustalić, z jaką rozdzielczością obrazu chcemy pracować oraz z jaką częstotliwością odświeżania. Otóż my przyjmiemy następujące parametry: rozdzielczość 640×480 pikseli i częstotliwość odświeżania 60 Hz. Po przyjęciu tych założeń przejdźmy do ustalenia częstotliwości zegara graficznego, który będzie napędzał nasz generator.

Systemy dla Internetu Rzeczy (6). System operacyjny czasu rzeczywistego TI-RTOS - zadania i przerwania

Podstawą efektywnego działania systemów wbudowanych jest praca w czasie rzeczywistym. Istotnym elementem procesu tworzenia i uruchamiania oprogramowania dla tych systemów jest możliwość podglądania działania wątków. Z taką sytuacją mamy do czynienia w wypadku układu CC2650 SensorTag firmy Texas Instruments. Dlatego producent przygotował wersję systemu operacyjnego czasu rzeczywistego TI-RTOS zawierającego rozszerzenia debugowe oraz ściśle powiązanego ze stosem komunikacyjnym.

Podstawy generowania grafik w FPGA za pomocą VHDL (2). Implementacja projektu

W tym odcinku przechodzimy do tworzenia krok po kroku projektu, który w ostatecznym rozrachunku stanie się generatorem prostych elementów graficznych. Do implementacji sprzętowych użyjemy zestawu maXimator, który wyposażono między innymi w złącze VGA.

Programowanie STM32F4(7)

W artykule zajmiemy się konwerterem A/C wbudowanym w układ mikrokontrolera i za jego pomocą zmierzymy temperaturę panującą na układzie. Do wykonania tego ćwiczenia nie będzie potrzebne żadne dodatkowe urządzenie ? wystarczy dowolna płytka rozwojowa z układem STM32F4 wyposażonym w przetwornik A/C oraz komputer z zainstalowanym oprogramowaniem STM32CubeMX i środowiskiem System Workbench for STM32.

Pierwsze kroki z FPGA (11). Sprzętowy generator funkcji sinus i cosinus w oparciu na NCO

Założeniem projektu było zbudowanie cyfrowego generatora kwadraturowych funkcji sinusoidalnych sinus i cosinus o częstotliwości regulowanej w zakresie od 1 Hz do 10 kHz za pomocą przycisków i o stałej amplitudzie. Ustawiona częstotliwość miała być wyświetlana na wyświetlaczu 7-segmentowym.

Artykuły pochodzą z numeru
04/2018

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
03/2018

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
02/2018

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
01/2018

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
12/2017

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
11/2017

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
10/2017

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
09/2017

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
08/2017

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
07/2017

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
06/2017

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Artykuły pochodzą z numeru
05/2017

Aby przeczytać
ten artykuł:

Kup ten numereWydanieePrenumerataPrenumerata

Przemysłowy Internet Rzeczy (3). Mikrokontroler CC1310 - programowanie kontrolera czujników

Numer: Luty/2017

W artykule zaprezentujemy obsługę wbudowanego w mikrokontroler CC1310 modułu kontrolera czujników. Wykonamy projekt urządzenia do bezdotykowego pomiaru temperatury. W artykule korzystać będziemy z oprogramowania Code Composer Studio, Sensor Controller Studio oraz z układu do bezdotykowego pomiaru temperatury TMP007.

Systemy dla Internetu Rzeczy (3). Moduły rozszerzeń DevPack dla zestawu SensorTag

Numer: Luty/2017

W tym odcinku kursu zostaną omówione następujące moduły rozszerzeń dla zestawu SensorTag: Debug DevPack, Watch DevPack i LED Audio DevPack. Jest kilka modułów rozszerzeń DevPack do zestawu SensorTag firmy Texas Instruments. Jako pierwszy pojawił się moduł Debug DevPack z układem emulatora sprzętowego typu XDS110. Następnie zaoferowano moduł Watch DevPack nazywany też Display DevPack lub LCD screen DevPack. Zawiera on tylko wyświetlacz ...

Pierwsze kroki z FPGA (8). Wskaźnik temperatury z STLM20 na diodach RGB-LED WS2812B

Numer: Luty/2017

Miesiąc temu przedstawiliśmy projekt cyfrowego miernika temperatury, który wyświetlał temperaturę zmierzoną za pomocą analogowego sensora temperatury na 3-pozycyjnym, 7-segmentowym wyświetlaczu LED. Teraz pokażemy nieco bogatszy funkcjonalnie termometr, który cyfrowe wskazania prezentowane na wyświetlaczu wzbogaca efektem świetlnym wyświetlanym na LED-RGB WS2812B.

4-kanałowy zasilacz programowalny z STM32F429I-DISC1

Numer: Luty/2017

Opis projektu uniwersalnego zasilacza z 4 niezależnymi kanałami wyjściowymi, z cyfrowo zadawanym napięciem i pomiarem prądu wyjściowego. Sterownik zasilacza zintegrowano z dotykowym HMI w popularnym zestawie STM32F429I-DISC1.

Programowanie układu STM32F4 (4)

Numer: Luty/2017

W artykule opiszemy sposób dodania do omawianego mikrokontrolera STM32F411 obsługi sieci Wi-Fi i stosu TCP/IP. Wykorzystamy w tym celu, w roli karty sieciowej, kolejny mikrokontroler ? układ ESP8266. Do komunikacji między układami użyty zostanie interfejs UART oraz polecenia AT Hayesa. Efektem naszych prac będzie bardzo prosty serwer WWW udostępniający stronę internetową, pozwalającą wybrać kolor świecenia diody RGB znajdującej się ...

Programowanie układu STM32F4 (3)

Numer: Styczeń/2017

W tej części cyklu umożliwimy naszemu mikrokontrolerowi kontakt z komputerem PC. Wykorzystamy w tym celu interfejs USART oraz znajdujący się na płytce rozwojowej programator ST-LINK lub osobny adapter UART/USB. Za pomocą interfejsu USART możemy również sterować wieloma dostępnymi na rynku układami rozszerzającymi funkcjonalność naszego procesora - na przykład, modemami GSM lub modułami z ESP8266 pełniącym funkcję karty sieciowej ...

ESP8266, czyli kontrola na odległość z dowolnego miejsca w zasięgu sieci telefonii komórkowej

Numer: Styczeń/2017

Zainspirowany szeregiem artykułów, które zostały publikowane na łamach Elektroniki Praktycznej, zainteresowałem się modułem Wi-Fi ESP8266. Zacząłem zastanawiać się czy można go użyć do sterowania na odległość, chociażby diodami LED. Okazało się, że bez trudu! W dodatku korzystając z infrastruktury lokalnego Ethernetu i telefonii komórkowej, można osiągnąć imponujący zasięg.

Systemy dla Internetu Rzeczy (2). Użytkowanie zestawu CC2650 SensorTag

Numer: Styczeń/2017

Zestaw CC2650 SensorTag jest dostarczany z fabrycznie zaprogramowanym programem o wdzięcznej nazwie "Demo". Niestety, opisu jego działania prawie nie ma. Sposób działania programu jest ściśle związany z organizacją pracy komunikacji bezprzewodowej z protokołem Bluetooth LE ver.4.2. W ostatnich czasach protokół ten bardzo silnie się rozwijał. Dało to sporo nowych możliwości, ale też wprowadziło wiele zmian.

Obsługa kolorowego wyświetlacza TFT z telefonu Samsung GT-S5230 Avila (2)

Numer: Styczeń/2017

W poprzednim artykule opublikowanym w EP 12/2016 zaprezentowaliśmy podstawowe funkcje służące do inicjalizacji, wyświetlania punktów oraz rysowania podstawowych elementów ? teraz zajmiemy się wyświetlaniem znaków oraz komunikatów.

Pierwsze kroki z FPGA (7). Termometr z analogowym sensorem i wyświetlaczem 7-segmentowym

Numer: Styczeń/2017

Przedstawiamy kolejną kompletną aplikację MAXimatora, w której spełnia on (a dokładniej ? zastosowany w MAXimatorze układ FPGA) cyfrowego termometru, wyświetlającego temperaturę otoczenia zmierzoną za pomocą sensora STLM20 na 4-cyfrowym, multipleksowanym wyświetlaczu LED. W projekcie zastosowano m.in. wbudowany w FPGA MAX10 przetwornik ADC, który służy do konwersji sygnału analogowego do postaci cyfrowej.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Kwiecień 2018

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym