Aplikacja LOGO! jest dostępna bezpłatnie w sklepie Google Play (rysunek 1). Bezpłatna wersja ma ograniczenie polegające na udostępnieniu użytkownikom po jednym elemencie kontrolnym (nastawnik/wskaźnik/monitor wartości). W przypadku konieczności użycia większej ich liczby trzeba je kupić, a jednorazowa opłata za pojedynczy typ elementu kontrolnego wynosi ok. 2 EUR (zakupy w aplikacji). Oprogramowanie jest dostępne w dwóch wersjach językowych: niemieckiej i angielskiej. Instalacja na telefonie lub tablecie przebiega standardowo, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych aplikacji dostępnych w sklepie Google Play.
- Sprawdzić stany linii wejściowych i wyjściowych sterownika (także za pomocą kontrolek graficznych, np. nastawników suwakowych czy wskaźników wychyłowych).
- Zweryfikować i zmienić stan pracy sterownika (RUN/STOP).
- Sprawdzić stany/wartości zmiennych lub tagów (odczyt w postaci listy do 20 elementów).
- Sprawdzić trendy wartości wybranych tagów (w postaci wielowartościowych wykresów).
- Ustawić czas i datę w sterowniku.
- Wyświetlić stronę serwera HTTP wbudowanego z LOGO! 0BA8.
Wszystkie te operacje mogą być wykonywane w sieci lokalnej lub poprzez Internet z użyciem adresu IP, jeżeli dysponujemy adresem statycznym lub serwisu monitorującego zmiany adresu dynamicznego, jak na przykład DynDNS (www.dyn.com).
W artykule pokażemy prostą aplikację działającą zdalnie, za której pomocą użytkownik będzie mógł monitorować dwa parametry działania sterownika podlewania ogródka zrealizowanego na LOGO!, który opisaliśmy w EP9/2016.
Podczas łączenia z LOGO! oprogramowanie proponuje przełączenie LOGO! w tryb STOP (rysunek 4) – oczywiście tylko wtedy, gdy sterownik jest w trybie RUN. Jest to konieczne, ponieważ modyfikacje na tagach i zmiennych podczas pracy sterownika mogłyby zaburzać działanie aplikacji i w efekcie doprowadzić do awarii sterowanego systemu. Po zaakceptowaniu zatrzymania sterownika wyświetla się okno ustawień Access Control (rysunek 5), w którym interesuje nas sekcja Allow LOGO! App access. Żeby aktywować dostęp aplikacji do sterownika trzeba zaznaczyć opcję Allow LOGO! App access, a w przypadku ochrony dostępu do sterownika przed nieuprawnionymi użytkownikami zaznaczamy także opcję Enable password protection for LOGO! App access. Przed zatwierdzeniem zmian – do czego służy przycisk Apply w sekcji Allow LOGO! App access – dwukrotnie (New password oraz Confirm new password) wprowadzamy hasło, które trzeba będzie wprowadzić także w aplikacji.
![]() |
![]() |
Przejdziemy teraz do omówienia sposobu konfiguracji aplikacji LOGO! App. Zaczynamy od włączenia połączenia WiFi z siecią (takie same musza być pierwsze trzy oktety adresu IP), w którą jest włączony LOGO!. Następnie uruchomiamy zainstalowaną wcześniej aplikację, do czego służy ikona pokazana na rysunku 6.
![]() |
![]() |
Teraz możemy skonfigurować wygląd zdalnego panelu, który będzie nam służył do monitorowania i zarządzania pracą sterownika. W tym celu wybieramy widoczną na rysunku 12 zakładkę Control Page, na której za pomocą symbolu „+” możemy umieścić – bezpłatnie – po jednym elemencie spośród pokazanych na rysunku 13 lub – po zakupie – łącznie do 50 elementów z tej samej listy.
- para przycisków bistabilnych spełniających rolę przełącznika,
- nastawnik analogowy (slider),
- bargraf,
- pole cyfrowe,
- wskaźnik wychyłowy.
Korzystanie z kontrolek zaczynamy od zdefiniowana tagów, których wartości będą monitorowane lub którym będą przypisywane wartości z nastawników. W tym celu po wybraniu w oknie start docelowego sterownika wyświetla się okno pokazane na rysunku 14. Wybieramy w nim opcję Variables, co powoduje otworzenie okna Tag List, w którym wybieramy znak „+”. W wyniku tej operacji wyświetla się okno Add Tag (rysunek 15), w którym konfigurujemy poszczególne tagi zgodnie z definicjami zawartymi w tabeli Variable Memory Configuration (rysunek 16 – jest to program sterownika podlewania ogrodowego, opisany w EP9/2016) w programie LOGO! Soft Comfort. Przykład konfiguracji tagu o nazwie Stopwatch pokazano na rysunku 17, jest on zgodny z definicją widoczną na rysunku 16.
![]() |
![]() |
![]() |
Zdefiniowany tag wykorzystamy jako źródło monitorowanych danych dla dwóch typów wskaźników-monitorów wartości: bargrafu i wskaźnika wychyłowego. Na rysunku 18 pokazano definicję bargrafu, a na rysunku 19 definicję wskaźnika wychyłowego.
![]() |
![]() |
![]() |
Jak widać, obydwa typy wskaźników pobierają dane do wyświetlenia z tagu o nazwie Stopwatch, obydwa pokażą więc na różne sposoby tę samą wartość. Działanie obydwu wskaźników widać na rysunku 20. Prezentowana aplikacja została wyposażona także w możliwość graficznego prezentowania zmian wartości tagów wybranych przez użytkownika – na rysunku 21 pokazano wykres zmian w czasie wartości tego samego – co wcześniej – tagu o nazwie Stopwatch. Użytkownik może zdefiniować do wyświetlania i porównywać wartości wielu tagów, co bywa przydatne w praktycznych aplikacjach.
![]() |
![]() |
![]() |
Prezentowana aplikacja umożliwia ponadto zdalne monitorowanie stanów wszystkich wejść i wyjść (także analogowych), flag, stanów przycisków (także panelu tekstowego, jeżeli jest dołączony) – listę dostępnych możliwości pokazano na rysunku 22. Wszystkie te pola można monitorować poprzez zapis w tabeli (jak na rysunku 23) lub za pomocą wykresów zmian wartości w funkcji czasu – w zależności od potrzeb. Częstotliwość odczytu wartości poszczególnych tagów i innych zmiennych można regulować, przy czym jej maksymalna częstotliwość odczytu wynosi 2 Hz.
![]() |
![]() |
![]() |
Przedstawiona konfiguracja aplikacji LOGO! App nie wyczerpuje sensownych możliwości monitorowania stanu aplikacji sterownika podlewania ogrodowego, ale jej funkcjonalność każdy użytkownik musi określić sobie samodzielnie.
W tej części artykułu pokazaliśmy najważniejsze możliwości programu LOGO! App w wersji na Androida (wersja na iOS jest bliźniacza). Za pomocą tej aplikacji można ponadto modyfikować ustawienia zegara-kalendarza wbudowanego w LOGO! oraz wyświetlać strony generowane przez serwer HTTP sterownika. Możliwości tego serwera i podstawy jego konfiguracji omówiliśmy w EP10/2016.
Zgodnie z zapowiedziami za miesiąc pokażemy jak skonfigurować współpracę LOGO! 8 z panelem tekstowym i jak zwirtualizować taki panel, minimalizując sprzętowe koszty aplikacji bez pogorszenia funkcjonalności systemu.
Piotr Zbysiński, EP