wersja mobilna

System automatyki budynków by-Me

Numer: Luty/2014

W ostatnich latach, rynek inteligentnych instalacji, zarówno dla małych, jak i dużych obiektów, przeżywa bardzo dynamiczny rozwój i z każdym rokiem takie rozwiązania stają się coraz bardziej popularne. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat na polskim rynku pojawiło się kilkanaście takich systemów i z każdym rokiem prześcigają się w proponowaniu nowych rozwiązań.

Pobierz PDF

Włoski producent systemu inteligentnego - firma Vimar, oferuje prosty i intuicyjny system automatyki budynkowej o nazwie by-Me, który jest skierowany przede wszystkim do domów, rezydencji, mieszkań i małych budynków użyteczności publicznej.

Możliwości systemu

Panel dotykowy 4,3" z funkcją wideodomofonu

System automatyki domowej by-Me jest rozwiązaniem uniwersalnym, pozwalającym użytkownikowi na dopasowanie do własnych potrzeb i integrację wielu funkcji:

 • sterowanie oświetleniem on/off, bądź sterowanie natężeniem oświetlenia,
 • sterowanie roletami/żaluzjami/markizami,
 • sterowanie ogrzewaniem,
 • symulację obecności,
 • system alarmowy i przeciwwłamaniowy,
 • system wideo domofonowy,
 • system audio,
 • czujniki wody i gazu,
 • monitoring zużycia energii, gazu, wody,
 • sterowanie za pomocą iPhona, iPoda,
 • sterowanie poprzez GSM,
 • zdalny dostęp do systemu poprzez stronę www.
Oszczędność

Wizualizacja oparta o zdjęcie rzeczywistego obiektu

Zastosowanie systemu automatyki domowej, zamiast instalacji tradycyjnej, pozwala nawet na kilkudziesięcioprocentowe zmniejszenie zużycia energii. Zatem z jednej strony zastosowanie inteligentnego systemu zwiększa możliwości, usprawnia działania i zapewnia komfort, a z drugiej strony pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Wysokość uzyskanej oszczędności zależy od typu budynku, jego parametrów oraz zastosowanych rozwiązań, takich jak:

 • sterowanie ogrzewaniem,
 • sterowanie oświetleniem,
 • sterowanie żaluzjami/roletami,
 • sterowanie wentylacją.

Oszczędność kształtuje się zazwyczaj na poziomie od 11% do 32%.

Wielofunkcyjne przyciski i panele dotykowe

Nowe przyciski dotykowe Tactile, dostępne w trzech kolorach szkła i dwóch kolorach poświetlenia

Przyszły użytkownik instalacji inteligentnej przy wyborze systemu kieruje się przede wszystkim dwoma czynnikami: ceną oraz wyglądem zewnętrznym urządzeń, które zostaną zamontowane w pomieszczeniach - przyciski, panele dotykowe. Zazwyczaj sterowanie odbywa się za pomocą tradycyjnych przycisków. Bardziej zaawansowane systemy, jak system firmy VIMAR, proponuje szereg różnych rozwiązań, takich jak przyciski programowalne, przyciski dotykowe oraz panele dotykowe różnych wielkości.

Zazwyczaj przyciski, pozwalają realizować podstawowe funkcje lub sceny (suma kilku akcji, które można aktywować w dowolnym momencie za pomocą jednego przycisku), natomiast panele umożliwiają sterować całym pomieszczeniem (małe panele) lub domem (duże panele). Dużą zaletą panelu dotykowego jest możliwość zarządzania wszystkimi funkcjami budynku z jednego miejsca. Dodatkowo duże panele (4,3" oraz 10"), mogą być jednocześnie panelami wewnętrzni wideodomofonu.

Sterowanie

W automatyce domowej by-Me mamy wiele możliwości sterowania - w zależności od potrzeby, możemy dobrać odpowiednie elementy, które najlepiej będą do nas pasować:

 • osoby ceniące sobie tradycjonalizm mogą wybrać przyciski programowalne, które wizualnie niewiele różnią się od tradycyjnych rozwiązań,
 • osoby lubiące nowoczesność mają możliwość wyboru z pośród kilku różnych wielkości kolorowych paneli dotykowych,
 • osoby ceniące wygodę mogą sterować i zarządzać całym domem poprzez tablet, iPhone, iPad, telefon komórkowy czy inne,
 • będąc na wakacjach mamy możliwość sprawdzenia systemu czy sterowania nim z dowolnego miejsca na ziemi poprzez stronę www.
Nowości

Panel wewnętrzny wideodomofonu serii ARKE

Każdego roku firmy VIMAR, wprowadza na rynek nowe serie produktów oraz poszerza funkcjonalność systemu inteligentnego by-Me.

W 2013 roku wprowadzono na rynek:

 • nowa seria produktów - ARKE (dostępna zarówno dla instalacji elektrycznej, tradycyjnej, jak i dla systemu inteligentnego - panel wideodomofonu),
 • nowe ramki ozdobne serii EIKON EVO,
 • ściemniacze LED oraz RGB dla instalacji tradycyjnej oraz inteligentnej.

Natomiast w roku 2014, dostawca ma zaplanowane następujące nowości:

 • szklane przyciski Tactile, które umożliwiają dobranie pokazywane symbolu z grupy 192 symboli - rozwiązanie dostępne dla instalacji tradycyjnej i inteligentnej,
 • nowa seria ramek ozdobnych EIKON CHROME,
 • urządzenie pozwalające na monitoring zużycia energii elektrycznej dla siecitrójfazowej,
 • urządzenie umożliwiające wizualizację i monitoring zużycia energii, wody i gazu - rozwiązanie dla systemu inteligentnego,
 • web serwer dla systemu KNX.

Astat Sp. z o.o.

Pozostałe artykuły

Robot klasy SCARA "Mustang"

Numer: Maj/2019

Pierwszy robot klasy SCARA, opracowany przez Sankyo Seiki (Japonia) w 1981 r., był odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie przemysłu na automatyzację takich czynności, jak: przekładanie, wkładanie przedmiotów do opakowania, układanie itd. Cel projektu stanowiła budowa robota właśnie tej klasy - dwuosiowego ramienia robotycznego manipulującego efektorem w płaszczyźnie XY, z funkcjami grawerowania laserem lub niewielkim ...

Projektowanie aplikacji dla przekaźnika programowalnego Zelio metodą tablic Karnaugh

Numer: Kwiecień/2019

Przekaźniki programowane, na przykład Zelio, stanowią doskonałe narzędzie do bardzo szybkiej implementacji prostych aplikacji automatyki przemysłowej, systemów centralnego ogrzewania, sterowania klimatyzacją, nawadnianiem itd. itp. W artykule przedstawiono jedną z metod projektowania przykładowej aplikacji sterującej specyficznym mieszalnikiem.

Przemysł 4.0 w praktyce

Numer: Kwiecień/2019

Rittal to producent szaf sterowniczych i systemów klimatyzacji do instalacji elektrycznych i automatyki przemysłowej. Dzięki temu, że jest firmą rodzinną, może śmiało planować przyszłość, a jego najnowszy zakład produkcyjny jest tego wzorcowym przykładem. Jeśli więc interesuje Was czym jest Przemysł 4.0 w praktyce, warto zapoznać się z niniejszym artykułem.

LOGO! 8. Personalizowane menu w LOGO! TDE

Numer: Wrzesień/2018

Budując nasze rozwiązania z użyciem LOGO! 8, niejednokrotnie stawaliśmy przed pytaniem: ?czy jest możliwe zmienianie parametrów pracy mojego programu już po jego napisaniu??. Odpowiedź brzmi: tak, jest możliwe. I to bez użycia komputera! Firma Siemens zaplanowała bardzo wygodny mechanizm modyfikowania wartości różnych parametrów w tym wszystkich użytych liczników i układów czasowych oraz kluczy programowych a nawet parametrów bloków ...

Frezarka sterowana numerycznie

Numer: Lipiec/2018

Prezentowana frezarka CNC jest przeznaczona głównie do obróbki tworzyw sztucznych, stopów aluminium, oraz miękkiej stali. Sterowanie odbywa się za pomocą standardowych kodów ISO oraz cykli automatycznych programu sterującego Mach3. Maszyna powstała z mojego zamiłowania do automatyki oraz obróbki mechanicznej. Chciałem pokazać, że maszyna, która nie kosztuje tyle, co przemysłowa również ma duże możliwości dydaktyczne, jak i przy ...

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Czerwiec 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym