wersja mobilna

Miniaturowy wzmacniacz mikrofonowy

Numer: Styczeń/2013

Opisywany projekt to uniwersalny wzmacniacz mikrofonowy przeznaczony do współpracy z popularnymi, dwukońcówkowymi mikrofonami elektretowymi.

Pobierz PDFMateriały dodatkowe

Rysunek 1. Schemat ideowy wzmacniacza mikrofonowego

Schemat ideowy układu pokazano na rysunku 1. Do budowy wzmacniacza mikrofonowego zastosowano układ TL072 w aplikacji wzmacniacza nieodwracającego z zasilaniem napięciem pojedynczym. Kondensatory C1 i C2 filtrują napięcie zasilania. Mikrofon dołączony do wejścia IN jest zasilany za pomocą rezystora R2. Wzmocnienie wzmacniacza jest regulowane płynnie potencjometrem PR1. Obwód kondensator C5 - rezystor R5 odcina składową stałą na wyjściu OUT.

Schemat montażowy wzmacniacza pokazano na rysunku 2. Zbudowano go na niewielkiej płytce dwustronnej o wymiarach 10x25mm. Elementy SMD montowane są po obudwu stronach płytki dlatego ich montaż wymaga nieco uwagi. Montaż rozoczynamy od przylutowania wzmacniacza operacyjnego , rezystora R5 oraz kondensatora C1. Elementy te montujemy od strony górnej. Pozostałe kondensatory i rezystory należy zamontować po drugiej stronie płytki. Jako ostatnie montujemy goldpiny, mikrofon oraz potencjometr montażowy PR1 (dodatkowe pola umozliwiają zastosowanie również potencjometru SMD).

Rysunek 1. Schemat montażowy wzmacniacza mikrofonowego

Wzmacniacz powinien być zasilany stabilizowanym, dobrze odfiltrowanym napieciem stałym z zakresu 6...16 V. Pobór prądu nie przekracza 5 mA. Przy uruchamianiu należy zwrócić baczną uwagę na podłączenie masy wzmacniacza do masy dalszych stopni. Niewłaściwe połączenie może zwiększyć szumy, zniekształcenia, a nawet doprowadzić do wzbudzania się.

Wykaz elementów

Rezystory:
R1, R3, R5: 100 kΩ (SMD 0805) R2: 4,7 kΩ (SMD 0805) PR1: 100 kΩ (pot. montażowy)

Kondensatory:
C1, C3: 100 nF (SMD 0805)
C2, C4, C5: 10 μF/16 V

Półprzewodniki:
U1: TL072 (SOIC08)

Inne:
IN, OUT, VCC: listwa goldpin 1×2

Dodatkowe materiały na CD/FTP:

ftp://ep.com.pl, user: 13621, pass: 175brjf7

EB

Pozostałe artykuły

Moduł dla Internetu Rzeczy z ESP-WROOM32

Numer: Marzec/2018

Internet Rzeczy stał się rzeczywistością, więc nie ma na co czekać i warto wprowadzić swoje aplikacje w nową rzeczywistość, tym bardziej że do dystrybucji wprowadzono kolejny moduł firmy Espressif z układem ESP32 o możliwościach znacznie większych od ESP8266.

Płytka wejść analogowych dla Raspberry Pi Zero

Numer: Marzec/2018

Raspberry Pi Zero w przeciwieństwie do większości zestawów uruchomieniowych nie ma wejść analogowych. Przedstawiony moduł umożliwia wyposażenie niewielkim kosztem komputerka Pi Zero w 8 wejść analogowych o rozdzielczości 10 bitów.

Uniwersalny driver silnika małej mocy

Numer: Marzec/2018

Niewielki moduł drivera silnika o małej mocy, przydatny w robotyce amatorskiej. Moduł jest nieskomplikowany w budowie dzięki zastosowaniu układu scalonego A3906.

Tester diod LED małej mocy

Numer: Luty/2018

Zdarzają się sytuacje, w których musimy sprawdzić diody LED. Czasem musimy zlokalizować katodę i anodę, a niekiedy określić kolor świecenia diody. Możemy zastosować miernik uniwersalny, ale zdarzają się sytuacje, że napięcie testowania miernika jest zbyt małe, aby wprowadzić diodę w stan przewodzenia. Wtedy z pomocą może przyjść opisywane urządzenie.

Uniwersalny, stereofoniczny wzmacniacz mocy 2×10 W/8 Ohm z regulacją barwy dźwięku

Numer: Luty/2018

Układ uniwersalnego wzmacniacza stereo z regulacja barwy dźwięku, mogącego znaleźć zastosowanie na przykład, w PC-audio, głośnikach przenośnych, nagłośnieniu samochodu itp.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Czerwiec 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym