wersja mobilna

"Mała automatyka" do wzmacniacza lampowego

Numer: Styczeń/2013

Jak ważna jest ocena stanu lampy i utrzymanie poprawnego punkt pracy we wzmacniaczu lampowym, nie trzeba długo przekonywać. Zwykle szczęśliwi użytkownicy są pozbawieni tej podstawowej informacji. Przedstawiony układ pełni uzupełnia wzmacniacz lampowy SE o pomiar jednego lub dwóch prądów anodowych i funkcję opóźnienia załączania napięcia anodowego, pozwalającą przedłużyć czas eksploatacji lamp.

Pobierz PDFMateriały dodatkowe

Rysunek 1. Schemat ideowy układu

Schemat układu pokazano na rysunku 1. Układ jest oparty o mikrokontroler ATtiny26 (U2). Pomiar prądu wykonywany jest pośrednio, na rezystorach o rezystancji 1 V włączonych w obwód katody lampy mocy w sposób pokazany na rysunku 2. Aby nie wpływać znacząco na punkt pracy lampy, rezystor musi mieć niewielką rezystancję. Napięcie odpowiadające prądowi jest wzmacniane 10-krotnie za pomocą wzmacniaczy układu U1 i doprowadzone jest do przetwornika A/C wbudowanego w mikrokontroler U2. Wynik pomiaru jest wyświetlany na wyświetlaczu LCD o rozdzielczości 2 linie×8 znaków dołączonym do złącza J2. W zależności od ustawienia zwory J3 jest możliwy pomiar w jednym (monoblok) lub w dwóch kanałach (wzmacniacz stereo).

Tranzystor Q1 z elementami towarzyszącymi steruje przekaźnikiem opóźnionego załączania napięcia anodowego, którego czas ustalono na 60 sekund. Odliczanie czasu jest sygnalizowane na wyświetlaczu LCD. Zasilacz układu jest typowy i nie wymaga dokładnego opisu. Do zasilania zastosowano niewielki transformator o mocy 2 VA, oddzielony galwanicznie od układu wzmacniacza. Zwiększa to elastyczność zastosowań, ale każdorazowo w wypadku wzmacniacza stereofonicznego należy sprawdzić czy podłączenia nie spowodują nieprawidłowej pracy wzmacniacza.

Rysunek 2. Przykładowy sposób podłączenia układu do wzmacniacza

Potencjometr RV1 umożliwia ustalenie kontrastu, rezystory R7 i R8 odpowiadają za intensywność podświetlenia. W modelu zastosowano wyświetlacz negatywowy z podświetleniem bursztynowym, ładnie komponującym się z grzejnikami lamp.

Układ zmontowano na dwustronnej pytce drukowanej, której schemat montażowy pokazano na rysunku 3. Sposób montażu jest typowy, w pierwszej kolejności montujemy elementy SMD, później elementy przewlekane, następnie wyświetlacz LCD, który stanowi bazę mechaniczną układu i połączony jest z płytką za pomocą listwy goldpin 2×2,54 mm. Otwory montażowe wyświetlacza wykorzystywane są do montażu całości we wzmacniaczu. Należy upewnić się czy nie są połączone z masą układu. Jeśli tak jest, to konieczny jest montaż z użyciem izolowanych tulejek, aby nie tworzyć pętli masy w układzie. Konieczne jest również zaprogramowanie procesora plikiem: IA_Minimeter.hex i ustawienie fusebitów: RCInt=1MHz, CKSEL3, 2, 1=0001; CKSEL0=1; SUT0, 1=0; BODEN, BODLEVEL=0; pozostałe =1.

Układ nie wymaga uruchamiania, należy jedynie ustawić kontrast wyświetlacza oraz wybrać liczbę kanałów pomiaru. Zmontowany moduł EQ_5Band podczas pracy zamieszczono na fotografii 4.

Rysunek 3. Rozmieszczenie elementów

Fotografia 4. Zmontowany układ podczas pracy

 

Wykaz elementów

Rezystory:
R1, R2, R4, R5, R9: 18 kΩ (SMD 1206, 1%)
R3, R6: 2 kΩ (SMD 1206, 1%)
R7, R8: 1 kΩ (SMD 1206, 1%)
RV1: 10 kΩ (pot. montażowy, leżący R=5 mm)

Kondensatory:
C1…C5: 100 nF (SMD 1206)
CE1: 1000 μF/16 V
CE2: 100 μF/6,3 V

Półprzewodniki:
BR1: DF06S (mostek prostowniczy SMD)
Q1: BC817 (SOT-23)
D1: LL4148 (MMELF)
U1: LM358 (SO-8)
U2: ATtiny26 (SO-20)
U3: LM78L05 (SO-8)

Inne:
ISP: złącze goldpin 2×3 pin
J1: złącze KK8, raster 2,54 mm, proste
J2: np. HY0802 (wyświetlacz 2×8, z podświetleniem, zgodny z HD44780)
J3: złącze goldpin 1×3pin+zworka

Dodatkowe materiały na CD/FTP:
ftp://ep.com.pl, user: 13621, pass: 175brjf7

Adam Tatuś, EP

Pozostałe artykuły

Moduł dla Internetu Rzeczy z ESP-WROOM32

Numer: Marzec/2018

Internet Rzeczy stał się rzeczywistością, więc nie ma na co czekać i warto wprowadzić swoje aplikacje w nową rzeczywistość, tym bardziej że do dystrybucji wprowadzono kolejny moduł firmy Espressif z układem ESP32 o możliwościach znacznie większych od ESP8266.

Płytka wejść analogowych dla Raspberry Pi Zero

Numer: Marzec/2018

Raspberry Pi Zero w przeciwieństwie do większości zestawów uruchomieniowych nie ma wejść analogowych. Przedstawiony moduł umożliwia wyposażenie niewielkim kosztem komputerka Pi Zero w 8 wejść analogowych o rozdzielczości 10 bitów.

Uniwersalny driver silnika małej mocy

Numer: Marzec/2018

Niewielki moduł drivera silnika o małej mocy, przydatny w robotyce amatorskiej. Moduł jest nieskomplikowany w budowie dzięki zastosowaniu układu scalonego A3906.

Tester diod LED małej mocy

Numer: Luty/2018

Zdarzają się sytuacje, w których musimy sprawdzić diody LED. Czasem musimy zlokalizować katodę i anodę, a niekiedy określić kolor świecenia diody. Możemy zastosować miernik uniwersalny, ale zdarzają się sytuacje, że napięcie testowania miernika jest zbyt małe, aby wprowadzić diodę w stan przewodzenia. Wtedy z pomocą może przyjść opisywane urządzenie.

Uniwersalny, stereofoniczny wzmacniacz mocy 2×10 W/8 Ohm z regulacją barwy dźwięku

Numer: Luty/2018

Układ uniwersalnego wzmacniacza stereo z regulacja barwy dźwięku, mogącego znaleźć zastosowanie na przykład, w PC-audio, głośnikach przenośnych, nagłośnieniu samochodu itp.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Czerwiec 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym