wersja mobilna | kontakt z nami

Produkty Power Over Ethernet firmy Antaira

Numer: Grudzień/2017

Technologia Power Over Ethernet została opracowana przez firmę Cisco w 2000 roku w trakcie prac na nowopowstającym systemem VoIP. Pomysł przesyłania zasilania poprzez kable Ethernet szybko zyskał dużą popularność i w 2003 roku opracowano standard IEEE 802.3af. Power Over Ethernet (PoE) stał się bardzo popularnym i często używanym terminem, jednak jego znaczenie nie zawsze jest do końca zrozumiałe. Istnieje wiele różnych skrótów i subtelnych różnic odnoszących się do urządzeń (PoE), które mogą mylić początkujących użytkowników.

Pobierz PDF

Na początek należy zauważyć, że nazwa PoE używana jest do określania wszystkich urządzeń obecnych na rynku PoE. W rzeczywistości jednak termin PoE można podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest Power Sourcing Equiment (PSE). Są to urządzenia, które są w stanie przekazywać energię poprzez przewód Ethernet. Urządzeniami PSE są zazwyczaj switche i media konwertery. Druga kategoria to urządzenia końcowe, które konsumują energię Powered Device (PD). Przykładami takich urządzeń są: kamery IP, telefony VoIP czy też punkty dostępowe do sieci bezprzewodowej.

Rynek na urządzenia POE napędzany jest głównie powszechnym stosowaniem kamer do monitoringu oraz punktów dostępowych Wi-Fi. W obu przypadkach jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na zdalne i zcentralizowane zarządzanie urządzeniami peryferyjnymi. W przypadku switchów zarządzalnych jest możliwy np. zdalny restart urządzenia PD. Sceptycy technologii POE twierdzą, że zasilanie napięciem stałym przy długich i cienkich przewodach Ethernet jest bardzo nieefektywne, ale jeśli weźmiemy pod uwagę brak zasilacza przy każdym urządzeniu oraz odpowiedniej instalacji AC, wtedy straty mocy wydają się być uzasadnione. Trzeba również pamiętać, że dedykowane zasilacze często ulegają awarii i nie ma nam nimi zdalnej kontroli.

Technologia Power Over Ethernet w automatyce przemysłowej została początkowo wprowadzona do specjalistycznych switchów zasilanych napięciem 48 VDC. Przełączniki takie miały zwykle maksymalnie 4 porty 802.3af. Teraz dostępne są switche z 4, 8 lub nawet 24 portami POE. Firma Antaira oferuje wszystkie swoje switche w wersji standardowej lub POE. Przełączniki Antaira zgodne z 802.3at dostarczają do 30 W na każdym porcie, mogą więc zasilić kamerę PTZ. Kolejną bardzo użyteczną funkcjonalnością switchów Antaira jest możliwość zasilania switcha napięciem z przedziału od 12 do 48 VDC. Jest to bardzo użyteczne w aplikacjach mobilnych, gdy chcemy zasilić switch z akumulatora. Tak niskie napięcie zasilania dla switcha POE przydatne jest również w połączeniu z panelami solarnymi, gdzie również najczęściej mamy do czynienia z napięciem 12 V. W automatyce napięcie 48 VDC zwykle nie jest już tak dużym problemem, ale jeśli w szafie mamy gwarantowane 24 V nie trzeba stosować dodatkowych zasilaczy lub przetwornic, które zajmują miejsce.

Podobnie jak w wypadku przełączników sieciowych, firma Antaira oferuje większość swoich media konwerterów zarówno w wersji standardowej jak i POE. Oprócz przemysłowych media konwerterów z serii IMP Antaira ma w ofercie całą gamę komercyjnych media konwerterów z portami Power Over Ethernet. Uzupełnieniem oferty switchy i media konwerterów jest gigabitowy injector i splitter. Zasilacz LNP-201AG-T może przesyłać zarówno dane jak i zasilanie do urządzeń zgodnych z IEEE 802.3at. Splitter LNP-101AG-T umożliwia rozszycie zasilania i danych przesyłanych jednym kablem.

Popularność standardu Power Over Ethernet podyktowana jest względami praktycznymi. Jeśli mamy do czynienia z aplikacją, w której urządzenia peryferyjne znajdują się w trudno dostępnych lokalizacjach POE wydaje się być idealnym sposobem na dostarczenie zasilania.

Cezary Kalista
Antaira Technologies Sp. z o.o.

 

Więcej informacji:

Antaira Technologies sp. z o.o. (siedziba w Polsce)
ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa
tel. +48 22 862 88 81
faks +48 22 862 88 82
info@antaira.pl, www.antaira.pl 

Pozostałe artykuły

Przegląd urządzeń do sieci przemysłowych firmy Robustel

Numer: Grudzień/2017

Aktualnie w wielu rozwiązaniach w automatyce i przemyśle stosuję się transmisję bezprzewodową GSM. Użytkownicy cenią sobie elastyczność takich rozwiązań oraz możliwość łączenia technologii M2M i IoT. Niezawodność oraz brak przewodów sprzyja takim rozwiązaniom.

Fundacja e-Nable. Podaj światu pomocną dłoń

Numer: Luty/2019

...

Drukarki 3D i materiały do druku w ofercie firmy Farnell element14

Numer: Luty/2019

Jednym z celów firmy Farnell element14 jest zwiększanie dostępności do różnorodnych nowoczesnych rozwiązań, które mogą być przydatne dla jej klientów w trakcie prac nad nowymi produktami, więc szybko rozbudowuje swoją ofertę o popularyzujące się narzędzia i akcesoria. W ostatnich latach na popularności zyskały drukarki 3D, które coraz częściej są stosowane przez elektroników i automatyków. Dlatego też Farnell element14 przygotował ...

ICAPE Group - eksperci do usług

Numer: Luty/2019

Utworzona w 1999 roku Grupa ICAPE, jako dostawca usług eksperckich w dziedzinie obwodów drukowanych i części technicznych, stała się doskonałym strategicznym partnerem w świecie elektronicznym.

Nowa linia produktów MORNSUN. Zasilacze open frame o mocy z zakresu 35...350 W

Numer: Luty/2019

Firma MORNSUN wprowadziła na rynek nową linię zasilaczy impulsowych typu open frame ? serię LM, w ramach której dostępne są zasilacze o mocy 35 W, 50 W, 75 W, 100 W, 150 W, 200 W i 350 W. Zasilacze są przeznaczone do zastosowania w szerokim spektrum aplikacji, w tym do maszyn, urządzeń automatyki przemysłowej, inteligentnego bezpieczeństwa, sieci inteligentnych, IoT, sprzętu mechanicznego i elektrycznego, instrumentów elektronicznych, ...

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Luty 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym