wersja mobilna | kontakt z nami

Ładowarka akumulatorów NiMH

Numer: Grudzień/2017

Ładowarka może być zasilana ze złącza USB komputera PC lub z zasilacza z takim gniazdem. Jest ona przeznaczona do ładowania akumulatorów NiMH o napięciu znamionowym 1,2 V, odpowiedników popularnych paluszków. Sposób zasilania oraz miniaturowe wymiary sprawiają, że idealnie nadaje się do ładowania akumulatorów zasilających popularne akcesoria komputerowe.

Pobierz PDF

rys1Ogniwa, które chciałem ładować to akumulatorki o pojemności około 2500 mAh, napięciu znamionowym 1,2 V, i rozmiarze AA. Są to akumulatorki typu NiMH. Schemat ideowy ładowarki pokazano na rysunku 1. Maksymalne napięcie na wyjściu ładowarki to 1,29 V, a maksymalny prąd wyjściowy to około 104 mA. Zasilanie jest dostarczane przez złącze mini USB na wejście stabilizatora U1. Na jego wyjściu występuje napięcie 1,29 V ustalane przez rezystory R2 i R3. Wzór na napięcie wyjściowe to Vout=1,24×(1+R3/R2). Stabilizator U2 pracuje w układzie ogranicznika prądowego. Rezystor R1 ustala prąd ogranicznika na około 104 mA. Jego wartość wyznacza się z prawa Ohma – Iout=1,24 V/R1.

W czasie ładowania akumulatora przez rezystor R9 płynie prąd, więc występuje na nim spadek napięcia proporcjonalny do prądu ładowania. Jest ono podawane na wejście nieodwracające wzmacniacza U3, który pracuje w układzie komparatora z niewielką histerezą. Do wyjścia komparatora dołączono tranzystor T1, który sterują diodą LED sygnalizującą proces ładowania akumulatora. W prototypie LED świeci intensywnie dla prądu ładowania powyżej około 6 mA. Poniżej tej wartości dioda stopniowo przygasa i gaśnie przy natężeniu około 2,9 mA dioda przestaje świecić. Brak świecenia diody może też informować albo o uszkodzeniu akumulatora, albo o procesie podtrzymywania akumulatora (akumulator nie jest ładowany, ale doładowywany niewielkim prądem).

Montaż jest typowy. Najlepiej rozpocząć go od najmniejszych elementów. Na koniec proponuję przylutowanie złącza USB i gniazda akumulatora AA. Ładowarka nie wymaga konfiguracji i działa natychmiast po zmontowaniu i dołączeniu zasilania.

rys2Po skontrolowaniu poprawności montażu dołączamy ładowarkę za pomocą kabla zakończonego wtykiem mini USB do portu USB komputera. Dioda LED powinna być zgaszona. Teraz mierzymy napięcia w gnieździe akumulatora (BAT1). Powinno być w granicach 1,29 V. Jeżeli napięcie się zgadza, to przełączamy miernik na amperomierz i „zwieramy” gniazdo akumulatora. Wartość prądu powinna wynosić około 104 mA. Bezpieczna wartość prądu ładowania akumulatora to wartość 10% jego pojemności. Ładowarka nie ma zabezpieczenia termicznego przed zbytnim rozgrzaniem się akumulatora podczas ładowania, więc nie należy przekraczać tej wartości. Po sprawdzeniu wkładamy rozładowany akumulator. Powinna zaświecić się dioda LED. Po zgaśnięciu diody LED nasz akumulator jest naładowany. Możemy go wyciągnąć z ładowarki, lub zostawić w ładowarce dla podtrzymania jego naładowania.

W razie potrzeby ładowania innego rodzaju akumulatora, parametry ładowarki można zmienić. Jeżeli chcemy zmienić napięcie ładowania, to możemy to zrobić poprzez zmianę wartości rezystorów R2 i R3 wg wcześniej podanego wzoru. Jeżeli chcemy zmienić wartość maksymalnego prądu ładowania, to zmieniamy wartość rezystora R1 wg wcześniej podanego wzoru. Maksymalne napięcie ładowania jest ograniczone napięciem portu USB, pomniejszone o spadki napięcia na stabilizatorach. Maksymalny prąd ładowania jest ograniczony wydajnością portu USB, oraz ciepłem wydzielającym się na stabilizatorze U2 oraz rezystorze R1.

Przed rozpoczęciem ładowania należy dokładnie sprawdzić parametry ładowania akumulatora podane przez producenta. Nie należy przekraczać wartości podanych przez producenta! Niewłaściwe ładowanie może grozić zapłonem lub nawet eksplozją akumulatora!

Sławomir Kabat

Pozostałe artykuły

Moduł dla Internetu Rzeczy z ESP-WROOM32

Numer: Marzec/2018

Internet Rzeczy stał się rzeczywistością, więc nie ma na co czekać i warto wprowadzić swoje aplikacje w nową rzeczywistość, tym bardziej że do dystrybucji wprowadzono kolejny moduł firmy Espressif z układem ESP32 o możliwościach znacznie większych od ESP8266.

Płytka wejść analogowych dla Raspberry Pi Zero

Numer: Marzec/2018

Raspberry Pi Zero w przeciwieństwie do większości zestawów uruchomieniowych nie ma wejść analogowych. Przedstawiony moduł umożliwia wyposażenie niewielkim kosztem komputerka Pi Zero w 8 wejść analogowych o rozdzielczości 10 bitów.

Uniwersalny driver silnika małej mocy

Numer: Marzec/2018

Niewielki moduł drivera silnika o małej mocy, przydatny w robotyce amatorskiej. Moduł jest nieskomplikowany w budowie dzięki zastosowaniu układu scalonego A3906.

Tester diod LED małej mocy

Numer: Luty/2018

Zdarzają się sytuacje, w których musimy sprawdzić diody LED. Czasem musimy zlokalizować katodę i anodę, a niekiedy określić kolor świecenia diody. Możemy zastosować miernik uniwersalny, ale zdarzają się sytuacje, że napięcie testowania miernika jest zbyt małe, aby wprowadzić diodę w stan przewodzenia. Wtedy z pomocą może przyjść opisywane urządzenie.

Uniwersalny, stereofoniczny wzmacniacz mocy 2×10 W/8 Ohm z regulacją barwy dźwięku

Numer: Luty/2018

Układ uniwersalnego wzmacniacza stereo z regulacja barwy dźwięku, mogącego znaleźć zastosowanie na przykład, w PC-audio, głośnikach przenośnych, nagłośnieniu samochodu itp.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Ze świata  Kobiety w elektronice    ...

Elektronika Praktyczna

Maj 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym