wersja mobilna | kontakt z nami

Rewolucja w energoelektronice?

Numer: Czerwiec/2018

Poważna energetyka zawsze kojarzy się z dużą mocą i prądem o dużym natężeniu. Od lat jako przewodnik jest w niej używana głównie miedź. W torach wysokoprądowych stosuje się grube, ciężkie i drogie płaskowniki miedziane. Skręca się je śrubami (lub zgrzewa), przewody o dużych przekrojach zwykle przyłącza się do nich za pomocą końcówek oczkowych. Nie stanowi to większego problemu, o ile sztaby są używane jako tory prądowe w szafach, gdzie istotne są przede wszystkim połączenia i rozdział. A co w wypadku, jeśli trzeba zastosować przy tym jakąś elektronikę (na przykład pomiarową)? Urządzenie wtedy przybiera postać dużej, ciężkiej kasety. Czy dziś można inaczej? Tak!

Pobierz PDF

rys1Na rynku pojawiły się terminale przyłączeniowe, które bez problemu można zamontować na fali lutowniczej do płytek drukowanych. Dziś zamówienie laminatu, który jest w stanie przewodzić naprawdę duże prądy (np. ponad 200 A) nie stanowi większego problemu, dzięki technologii łączenia kilku warstw miedzi. A na takim laminacie można przecież bez problemu zintegrować niskoprądowe ścieżki dla układów elektronicznych, czy na przykład wykonać cewkę pomiarową zintegrowaną z płytką drukowaną.

Terminale serii MKDSP 95 (fotografia 2) pozwalają na przyłączenie za pomocą dobrze znanej klatki windowej przewodów o przekroju od 10 do 95 mm², pozwalających na transfer prądów do 232A, przy napięciu nominalnym 1kV. Odpowiednio zaprojektowane piny montażowe umożliwiają bezproblemowe lutowanie na standardowym sprzęcie. Otrzymane połączenie jest zgodne z wymaganiami odpowiednich standardów IPC (fotografia 3).

Wykonanie urządzenia elektronicznego w całości na laminacie pozwala zaoszczędzić nie tylko na drogim materiale, którym jest miedź, ale także skrócić znacząco czas montowania urządzenia (tańsza produkcja), zmniejszyć jego całkowitą wagę i gabaryty. Przykład jednego z wiodących producentów urządzeń energoelektronicznych pokazał, że całkowite oszczędności rzędu 30% są realne do osiągnięcia

rys2Alternatywnie, jeśli z jakiegoś powodu nadal konieczne jest zastosowanie szyn miedzianych, można zastąpić zwykłe przyłącze śrubowe kabla zakończonego końcówką oczkową banalnym w obsłudze mechanizmem T-LOX, który zapewnia połączenie o ogromnej sile docisku odizolowanej końcówki kabla do belki miedzianej. Na specjalne zamówienie można zamówić dostarczenie przepustu T-LOX (łatwo montowanego w wyciętym otworze na ściance urządzenia), które po prostu nasuwa się na wystające płaskowniki miedziane. Przyłączanie przewodu polega na położeniu jego końcówki na dnie komory, wsunięciu wkrętaka w otwór i zamknięciu przyłącza za pomocą takiej dźwigni (fotografia 4).

Jak widać technologia dziś idzie dużymi krokami do przodu. Będąc otwartym na już dostępne, nowe techniki można nie tylko stworzyć wyróżniające się na rynku urządzenie wyprzedzające rozwiązania oferowane przez konkurencję. Także można wykonać to w bardziej ekonomiczny sposób, co pozwoli na lepszy zysk z prowadzonego biznesu.

 rys4

Phoenix Contact Sp. z o.o.

Pozostałe artykuły

Wyświetlacze o szerokim kącie obserwacji

Numer: Kwiecień/2019

Stale rośnie zapotrzebowanie na wyświetlanie obrazów lub komunikatów niosących różne informacje. Producenci wyrobów elektronicznych prześcigają się w uatrakcyjnieniu swoich produktów, ale dla przeciętnego użytkownika najbardziej widoczna jest zmiana wyświetlacza na większy, bardziej czytelny, lepiej widoczny lub kolorowy. Tym wymaganiom starają się sprostać producenci wyświetlaczy oferujący coraz to nowsze rozwiązania.

Ekran dotykowy - najbardziej popularny sposób porozumiewania się z urządzeniami

Numer: Kwiecień/2019

Technologia multitouch powoli staje się standardem nie tylko w przypadku telefonów komórkowych. Coraz więcej urządzeń elektronicznych obsługiwana jest za pośrednictwem interfejsów dotykowych. Rozwiązania wykorzystujące ekrany dotykowe to obecnie narzędzia dostarczające informacje w branżach takich jak handel, przemysł motoryzacyjny, opieka zdrowotna czy digital signage.

Moc w nowym wymiarze. Płaski, bezszczotkowy serwomotor DC o dużym momencie obrotowym

Numer: Kwiecień/2019

Płaskie silniki z wirnikiem zewnętrznym o dużym momencie obrotowym wymagane są często w robotyce, protezach, automatyce laboratoryjnej, pompach, technologii medycznej lub w wyposażeniu kabin samolotowych. Silniki BXT firmy Faulhaber wyznaczają nowe standardy, mając znacznie większe momenty obrotowe, niż było to dotychczas możliwe w tej klasie napędów.

Laboratorium na targach Automaticon 2019

Numer: Marzec/2019

Farnell element14 to firma, która bardzo aktywnie angażuje się w pomoc swoim klientom oraz w edukację inżynierów. Oprócz różnorodnego rodzaju wsparcia i licznych kampanii, jakie prowadzi dla twórców i projektantów elektroniki, jest także obecna na wszystkich ważnych wydarzeniach branżowych. W tym roku zespół Farnella przygotował na Automaticon 2019 naprawdę unikalne atrakcje, jakich chyba nigdy dotąd na tych targach jeszcze nie ...

Fundacja e-Nable. Podaj światu pomocną dłoń

Numer: Luty/2019

...

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Kwiecień 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym