wersja mobilna | kontakt z nami

Rewolucja w energoelektronice?

Numer: Czerwiec/2018

Poważna energetyka zawsze kojarzy się z dużą mocą i prądem o dużym natężeniu. Od lat jako przewodnik jest w niej używana głównie miedź. W torach wysokoprądowych stosuje się grube, ciężkie i drogie płaskowniki miedziane. Skręca się je śrubami (lub zgrzewa), przewody o dużych przekrojach zwykle przyłącza się do nich za pomocą końcówek oczkowych. Nie stanowi to większego problemu, o ile sztaby są używane jako tory prądowe w szafach, gdzie istotne są przede wszystkim połączenia i rozdział. A co w wypadku, jeśli trzeba zastosować przy tym jakąś elektronikę (na przykład pomiarową)? Urządzenie wtedy przybiera postać dużej, ciężkiej kasety. Czy dziś można inaczej? Tak!

Pobierz PDF

rys1Na rynku pojawiły się terminale przyłączeniowe, które bez problemu można zamontować na fali lutowniczej do płytek drukowanych. Dziś zamówienie laminatu, który jest w stanie przewodzić naprawdę duże prądy (np. ponad 200 A) nie stanowi większego problemu, dzięki technologii łączenia kilku warstw miedzi. A na takim laminacie można przecież bez problemu zintegrować niskoprądowe ścieżki dla układów elektronicznych, czy na przykład wykonać cewkę pomiarową zintegrowaną z płytką drukowaną.

Terminale serii MKDSP 95 (fotografia 2) pozwalają na przyłączenie za pomocą dobrze znanej klatki windowej przewodów o przekroju od 10 do 95 mm², pozwalających na transfer prądów do 232A, przy napięciu nominalnym 1kV. Odpowiednio zaprojektowane piny montażowe umożliwiają bezproblemowe lutowanie na standardowym sprzęcie. Otrzymane połączenie jest zgodne z wymaganiami odpowiednich standardów IPC (fotografia 3).

Wykonanie urządzenia elektronicznego w całości na laminacie pozwala zaoszczędzić nie tylko na drogim materiale, którym jest miedź, ale także skrócić znacząco czas montowania urządzenia (tańsza produkcja), zmniejszyć jego całkowitą wagę i gabaryty. Przykład jednego z wiodących producentów urządzeń energoelektronicznych pokazał, że całkowite oszczędności rzędu 30% są realne do osiągnięcia

rys2Alternatywnie, jeśli z jakiegoś powodu nadal konieczne jest zastosowanie szyn miedzianych, można zastąpić zwykłe przyłącze śrubowe kabla zakończonego końcówką oczkową banalnym w obsłudze mechanizmem T-LOX, który zapewnia połączenie o ogromnej sile docisku odizolowanej końcówki kabla do belki miedzianej. Na specjalne zamówienie można zamówić dostarczenie przepustu T-LOX (łatwo montowanego w wyciętym otworze na ściance urządzenia), które po prostu nasuwa się na wystające płaskowniki miedziane. Przyłączanie przewodu polega na położeniu jego końcówki na dnie komory, wsunięciu wkrętaka w otwór i zamknięciu przyłącza za pomocą takiej dźwigni (fotografia 4).

Jak widać technologia dziś idzie dużymi krokami do przodu. Będąc otwartym na już dostępne, nowe techniki można nie tylko stworzyć wyróżniające się na rynku urządzenie wyprzedzające rozwiązania oferowane przez konkurencję. Także można wykonać to w bardziej ekonomiczny sposób, co pozwoli na lepszy zysk z prowadzonego biznesu.

 rys4

Phoenix Contact Sp. z o.o.

Pozostałe artykuły

Fundacja e-Nable. Podaj światu pomocną dłoń

Numer: Luty/2019

...

Drukarki 3D i materiały do druku w ofercie firmy Farnell element14

Numer: Luty/2019

Jednym z celów firmy Farnell element14 jest zwiększanie dostępności do różnorodnych nowoczesnych rozwiązań, które mogą być przydatne dla jej klientów w trakcie prac nad nowymi produktami, więc szybko rozbudowuje swoją ofertę o popularyzujące się narzędzia i akcesoria. W ostatnich latach na popularności zyskały drukarki 3D, które coraz częściej są stosowane przez elektroników i automatyków. Dlatego też Farnell element14 przygotował ...

ICAPE Group - eksperci do usług

Numer: Luty/2019

Utworzona w 1999 roku Grupa ICAPE, jako dostawca usług eksperckich w dziedzinie obwodów drukowanych i części technicznych, stała się doskonałym strategicznym partnerem w świecie elektronicznym.

Nowa linia produktów MORNSUN. Zasilacze open frame o mocy z zakresu 35...350 W

Numer: Luty/2019

Firma MORNSUN wprowadziła na rynek nową linię zasilaczy impulsowych typu open frame ? serię LM, w ramach której dostępne są zasilacze o mocy 35 W, 50 W, 75 W, 100 W, 150 W, 200 W i 350 W. Zasilacze są przeznaczone do zastosowania w szerokim spektrum aplikacji, w tym do maszyn, urządzeń automatyki przemysłowej, inteligentnego bezpieczeństwa, sieci inteligentnych, IoT, sprzętu mechanicznego i elektrycznego, instrumentów elektronicznych, ...

Komputery Pigeon

Numer: Styczeń/2018

...

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Luty 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym