wersja mobilna | kontakt z nami

Przegląd drukarek 3D

Numer: Marzec/2018

Obserwując rynek drukarek 3D, trudno nie zauważyć dwóch zjawisk. Minął już pierwszy (a może nawet i drugi) zachwyt technologią druku 3D i na rynku pozostali naprawdę znaczący gracze. Niestety, większość z nich oferuje produkty wytwarzane za granicą. Przypuszczalnie też skończyły się pieniądze przyznawane na rozwój tej technologii, co spowodowało zniknięcie z rynku wielu rodzimych firm, które miały w ofercie jakąś jedną czy dwie drukarki. Nawet jeśli były one bardzo dobre, to nie przetrwały na rynku. W realiach własnej działalności dobry produkt to często zbyt mało.

Pobierz PDF

Podobnie jak w ubiegłych latach, zapytaliśmy dystrybutorów i producentów drukarek 3D o sztandarowe produkty z ich oferty. Niestety, na pytanie o produkty odpowiedziało znacznie mniej firm niż na przykład 2 lata temu. Dziwi mnie na przykład, że w tabeli brak jest produktów dużego, znanego, polskiego producenta, którego nazwy nie będę wymieniał, ale trudno się tej nie domyślić. Albo firma tak się wyspecjalizowała, że nie interesuje jej ten segment rynku (w ub. roku publikowaliśmy opisy różnych elementów pojazdów wykonanych na drukarkach tej firmy), albo wyspecjalizowała się w urządzeniach z „wyższej półki”, albo jej produkcja trafia głównie na eksport, albo wydarzyło się jeszcze coś innego. Chciałbym jednak podkreślić, że to tylko moje spekulacje i prawda może leżeć zupełnie gdzie indziej.

Do warsztatu elektronika budującego prototypy trafiają głównie urządzenia wykorzystujące metodę druku FDM lub FFF. O ile ma się odpowiednie oprogramowanie, umiejętność rysowania obiektów trójwymiarowych lub człowieka w zespole, który potrafi to zrobić lub dysponuje biblioteką 3D, o tyle takie urządzenie bardzo ułatwia prace nad prototypem. Bez żmudnego przeszukiwania oferty różnych producentów można samodzielnie wykonać elementy mechaniczne do prototypu. Narysowany obiekt przyda się też do wytworzenia niewielkiej serii obudów, przy czym trzeba będzie posłużyć się drukarką przemysłową i/lub formą dla wtryskarki. Dlatego warto mieć takie urządzenie w zasięgu ręki i opanować umiejętność edycji obiektów 3D za pomocą jakiegoś oprogramowania.

Pomimo tego, że co roku przyglądamy się rynkowi drukarek 3D, to nie widać na nim jakiegoś dużego postępu. Nie opracowano żadnych rewelacyjnych, superszybkich metod wydruku, lecz raczej udoskonalono istniejące. Znacznie większy postęp widać wśród materiałów stosowanych do druku, ale niekiedy bardzo trudno zorientować się, na ile dodatkowa literka przy nazwie popularnego PLA to chwyt marketingowy, a na ile rzeczywiste określenie poprawy właściwości jakiegoś zmodyfikowanego materiału. Nadal druk 3D za pomocą popularnych metod FFF i FDM (zwykle takie urządzenia są w naszym zasięgu, chociaż nie jest to regułą) jest bardzo czasochłonny i na duże obiekty, zwłaszcza takie wymagające dobrej rozdzielczości druku i dużej ilości materiału, trzeba czekać ponad dobę. Lepiej jest w technologii SLS i innych, stosowanych w przemyśle, ale z powodu ceny te urządzenia są niedostępne dla przeciętnego użytkownika.

Mimo wszystko, w druku 3D zachwyca mnie jej jedna cecha – znaczne skrócenie drogi pomiędzy pomysłem a gotowym obiektem. Już nie trzeba mieć umiejętności manualnych, walizki z narzędziami i czasu. Wykonanie obiektu można „zlecić” maszynie, a samemu w tym czasie zająć się czymś innym lub po prostu odpocząć. Mam tu na myśli nie tylko zastosowania profesjonalne, ale i hobbystyczne lub po prostu zabawę.

Jacek Bogusz, EP

 tab1

tab1

tab1

tab1

tab1

tab1

Pozostałe artykuły

Komputery jednopłytkowe

Numer: Styczeń/2018

Współczesne urządzenia elektroniczne, zwłaszcza te budowane w krótkich seriach lub przeznaczone do jakiegoś konkretnego zastosowania, często są wykonywane ?dokoła? komputera jednopłytkowego. Obniża to cenę gotowego produktu, skraca czas jego uruchomienia, upraszcza tworzenie aplikacji. Można dzięki temu budować tez urządzenia, które są niewykonalne w warunkach warsztatu niedużej firmy lub elektronika amatora.

Sterowanie silnikami małej mocy

Numer: Wrzesień/2018

Można zaryzykować twierdzenie, że silnik elektryczny jest najczęściej stosowanym sposobem zamiany energii elektrycznej w mechaniczną. Jest używany do napędzania wentylatorów, serwomechanizmów, układów wykonawczych, pojazdów, przenośników i innych urządzeń. Typowo, elektronik najczęściej ma do czynienia z silnikami o mocy najwyżej kilku, no może kilkuset wat, choć wśród nas są i osoby, które zajmują się napędami pojazdów, ...

Diody LED o dużej mocy

Numer: Maj/2017

Diody elektroluminescencyjne przeszły długą drogę rozwoju od miniaturowych źródeł światła stosowanych w sprzęcie elektronicznym głównie do sygnalizacji i w celach ozdobnych, aż do konkurentów świetlówek i żarówek. I chociaż pewną przeszkodą w dalszym rozwoju są typowe wady materiału półprzewodnikowego objawiające się także w innych komponentach, to ich sprawność i moc stale rośnie.

Laboratoria EMC

Numer: Marzec/2017

Kompatybilność elektromagnetyczna to wymóg naszych czasów. Urządzeń elektronicznych i elektrycznych w naszym otoczeniu jest coraz więcej. Zapewnienie ich niezakłóconego funkcjonowania jest tym ważniejsze, że często zależy od nich nasze życie. Nie jest to twierdzenie przesadzone i nie mam na myśli tego, że każdy z nas ma np. rozrusznik serca, ale nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, to w wielu sytuacjach zależymy od różnych ...

Przegląd drukarek 3D

Numer: Luty/2017

Współczesne drukarki 3D nie są już jedynie zabawkami, ale urządzeniami z powodzeniem zastępującymi inne, rzec by można ? tradycyjne. Wraz z ich upowszechnianiem się coraz bardziej popularne stają się nowe metody wytwarzania, jakże odmienne od tradycyjnej obróbki skrawaniem. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że nie każda drukarka nadaje się do użycia w domu, podobnie jak nie każda dobrze spełni swoją rolę w zakładzie przemysłowym ...

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Luty 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym