wersja mobilna | kontakt z nami

Uniwersalny driver silnika małej mocy

Numer: Marzec/2018

Niewielki moduł drivera silnika o małej mocy, przydatny w robotyce amatorskiej. Moduł jest nieskomplikowany w budowie dzięki zastosowaniu układu scalonego A3906.

Pobierz PDF

rys1Firma Allegro Microsystems nie jest gigantem produkcji układów półprzewodnikowych, ale jest dobrze znana z wielu nietuzinkowych rozwiązań. Wśród jej produktów jest również zintegrowany, funkcjonalny driver silników A3906, którego schemat blokowy – zaczerpnięty z dokumentacji układu – pokazano na rysunku 1.

Układ A3906 zwiera 2-kanałowy, niezależny stopień mocy o obciążalności do 1 A i napięciu pracy 2,5…9 V z wbudowanym układem zabezpieczenia przeciążeniowego. W zależności od sposobu sterowania, driver może współpracować z dwoma silnikami komutatorowymi DC lub z jednym silnikiem krokowym. Sposób sterowania wejść IN1…IN4 pokazano na rysunku 2. Wejście sterujące SLEEP (aktywowane poziomem niskim) umożliwia wprowadzenie układu w stan obniżonego poboru mocy. Wyjścia FL1 i FL2 (otwarty dren) sygnalizują zadziałanie układu zabezpieczenia prądowego. Próg zadziałania zabezpieczenia jest ustalony na 200 mV. W zależności od wartości prądu silnika należy dobrać rezystory R1 i R2 dołączone do wyprowadzeń SENSE1, i SENSE2.

rys2Schemat ideowy modułu drivera silnika pokazano na rysunku 3. Dzięki integracji wielu bloków funkcjonalnych aplikacja DRV8834 jest nieskomplikowana. Moduł jest zasilany napięciem stałym ze złącza PWR (2,5…9 V), które jest filtrowane za pomocą kondensatorów C4 oraz C5. Kondensatory C1…C3 są elementami pompy ładunkowej. Silniki są dołączane do złączy M1 i M2, a sterowane za pomocą przebiegów na złączu IN. W prototypie prąd ograniczenia jest ustalony na ok. 1 A (R1=R2=0,22 Ohm).

Moduł zmontowano na dwustronnej płytce drukowanej – jej schemat montażowy pokazano na rysunku 4. Sposób montażu jest typowy i nie wymaga opisywania. Pomocna może być fotografia tytułowa.

rys3Adam Tatuś, EP

Pozostałe artykuły

Moduł dla Internetu Rzeczy z ESP-WROOM32

Numer: Marzec/2018

Internet Rzeczy stał się rzeczywistością, więc nie ma na co czekać i warto wprowadzić swoje aplikacje w nową rzeczywistość, tym bardziej że do dystrybucji wprowadzono kolejny moduł firmy Espressif z układem ESP32 o możliwościach znacznie większych od ESP8266.

Płytka wejść analogowych dla Raspberry Pi Zero

Numer: Marzec/2018

Raspberry Pi Zero w przeciwieństwie do większości zestawów uruchomieniowych nie ma wejść analogowych. Przedstawiony moduł umożliwia wyposażenie niewielkim kosztem komputerka Pi Zero w 8 wejść analogowych o rozdzielczości 10 bitów.

Tester diod LED małej mocy

Numer: Luty/2018

Zdarzają się sytuacje, w których musimy sprawdzić diody LED. Czasem musimy zlokalizować katodę i anodę, a niekiedy określić kolor świecenia diody. Możemy zastosować miernik uniwersalny, ale zdarzają się sytuacje, że napięcie testowania miernika jest zbyt małe, aby wprowadzić diodę w stan przewodzenia. Wtedy z pomocą może przyjść opisywane urządzenie.

Uniwersalny, stereofoniczny wzmacniacz mocy 2×10 W/8 Ohm z regulacją barwy dźwięku

Numer: Luty/2018

Układ uniwersalnego wzmacniacza stereo z regulacja barwy dźwięku, mogącego znaleźć zastosowanie na przykład, w PC-audio, głośnikach przenośnych, nagłośnieniu samochodu itp.

Aktywny mostek prostowniczy z układem LT4320

Numer: Luty/2018

Czy tak nieskomplikowany element jak mostek prostowniczy może zostać ulepszony? Okazuje się, że tak! Dla ograniczenia strat mocy w miejscu diod prostowniczych można zastosować tranzystory MOSFET-N i sterować je układem LTC4320, który jest kontrolerem diody idealnej pracującym w konfiguracji mostkowej.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Ze świata  Kobiety w elektronice    ...

Elektronika Praktyczna

Maj 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym