wersja mobilna | kontakt z nami

Płytka wejść analogowych dla Raspberry Pi Zero

Numer: Marzec/2018

Raspberry Pi Zero w przeciwieństwie do większości zestawów uruchomieniowych nie ma wejść analogowych. Przedstawiony moduł umożliwia wyposażenie niewielkim kosztem komputerka Pi Zero w 8 wejść analogowych o rozdzielczości 10 bitów.

Pobierz PDF

Rysunek 1. Schemat ideowy modułu wejść analogowych dla Raspberry Pi Zero

Rysunek 2. Schemat montażowy modułu wejść analogowych dla Raspberry Pi Zero

Jako przetwornik A/C zastosowano układ firmy Microchip typu MCP3008. Jego atutami są umiarkowana cena, dobre parametry oraz - co najważniejsze - dostępność gotowych rozwiązań programowych umożliwiająca szybkie wykorzystanie modułu w praktyce. Po zmianie oprogramowania możliwe jest też zastąpienie MCP3008 układem MCP3208 o rozdzielczości 12 bitów.

Układ MCP3008 zawiera 8-wejściowy multiplekser analogowy, 10-bitowy przetwornik A/C SAR oraz interfejs SPI. Do poprawnej pracy MCP3008 wymaga tylko napięcia odniesienia, które jest generowane przez układ U3 typu MCP3020 (Vref=2048 mV). Przetwornik jest zasilany za pomocą stabilizatora U2 LDO zapewniającego napięcie zasilające 3,3 V.

Schemat modułu wejść analogowych pokazano na rysunku 1. Wszystkie sygnały wejściowe oraz zasilanie 3,3 V są doprowadzone do złączy AIx typu SIP3 zgodnych z Arduino, ułatwiających sprawne podłączenie czujników. Przetwornik współpracuje z Raspberry, wykorzystując interfejs SPI. Konfiguracja adresu interfejsu (SPI0 lub SPI1) jest możliwa za pomocą zwory ADR. Maksymalna wartość napięcia wejściowego przetwornika równa się 2,048 V, co daje ziarno przetwarzania 2 mV. Należy o tym pamiętać, aby nie uszkodzić układu U1. Jeżeli wygodniejszy, zakres to 0…3,3 V, można pominąć przy lutowaniu U3, zwierając wyprowadzenia U3 1 z 2, co ustawi Vref=3,3 V, poszerzając zakres.

Układ zmontowano na niewielkiej dwustronnej płytce drukowanej. Jej schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Na płytce przewidziano niewielki obszar prototypowy. Sam montaż jest typowy i nie wymaga opisywania. Pomocna może być fotografia tytułowa.

Adam Tatuś, EP

Pozostałe artykuły

Moduł dla Internetu Rzeczy z ESP-WROOM32

Numer: Marzec/2018

Internet Rzeczy stał się rzeczywistością, więc nie ma na co czekać i warto wprowadzić swoje aplikacje w nową rzeczywistość, tym bardziej że do dystrybucji wprowadzono kolejny moduł firmy Espressif z układem ESP32 o możliwościach znacznie większych od ESP8266.

Uniwersalny driver silnika małej mocy

Numer: Marzec/2018

Niewielki moduł drivera silnika o małej mocy, przydatny w robotyce amatorskiej. Moduł jest nieskomplikowany w budowie dzięki zastosowaniu układu scalonego A3906.

Tester diod LED małej mocy

Numer: Luty/2018

Zdarzają się sytuacje, w których musimy sprawdzić diody LED. Czasem musimy zlokalizować katodę i anodę, a niekiedy określić kolor świecenia diody. Możemy zastosować miernik uniwersalny, ale zdarzają się sytuacje, że napięcie testowania miernika jest zbyt małe, aby wprowadzić diodę w stan przewodzenia. Wtedy z pomocą może przyjść opisywane urządzenie.

Uniwersalny, stereofoniczny wzmacniacz mocy 2×10 W/8 Ohm z regulacją barwy dźwięku

Numer: Luty/2018

Układ uniwersalnego wzmacniacza stereo z regulacja barwy dźwięku, mogącego znaleźć zastosowanie na przykład, w PC-audio, głośnikach przenośnych, nagłośnieniu samochodu itp.

Aktywny mostek prostowniczy z układem LT4320

Numer: Luty/2018

Czy tak nieskomplikowany element jak mostek prostowniczy może zostać ulepszony? Okazuje się, że tak! Dla ograniczenia strat mocy w miejscu diod prostowniczych można zastosować tranzystory MOSFET-N i sterować je układem LTC4320, który jest kontrolerem diody idealnej pracującym w konfiguracji mostkowej.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Ze świata  Kobiety w elektronice    ...

Elektronika Praktyczna

Maj 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym