wersja mobilna | kontakt z nami

Miniaturowy, stereofoniczny wzmacniacz mocy

Numer: Październik/2017

Moduł jest kompletną "cyfrową" końcówką audio o średniej mocy, pracującą w klasie D. Wzmacniacz może posłużyć do realizacji mobilnych systemów nagłośnieniowych, pracować samodzielnie np. pełniąc funkcję wzmacniacza do PC lub zamiennika uszkodzonych, niedostępnych układów końcówek mocy w sprzęcie RTV.

Pobierz PDF

rys1Układ SSM3302 jest dwukanałową końcówką mocy ze zintegrowanymi tranzystorami przełączającymi. Ma wbudowane wszystkie konieczne zabezpieczenia przed uszkodzeniem Może być zasilany w szerokim zakresie 7…18 V, sterując obciążeniem o rezystancji 4…8 V. Przy napięciu zasilającym 12V moc dostarczana do obciążenia wynosi 2×10 W/4 V lub 2×8 W/8 V. Ze względu na dużą sprawność wzmacniacz nie wymaga stosowania radiatora – do odprowadzania nadmiaru ciepła wystarczy miedź płytki drukowanej.

Schemat ideowy wzmacniacza pokazano na rysunku 1. Aplikacja nie odbiega od noty katalogowej producenta – firmy Analog Devices. Sygnał wejściowy doprowadzony jest do złącza IN. Różnicowe wejścia układu skonfigurowane są do pracy z sygnałem niesymetrycznym poprzez połączenie ich kondensatorami C9 i C10 z masą układu. Sygnał audio po separacji galwanicznej za pomocą pojemności C8 i C11 jest doprowadzony do układu U1. Wzmocnienie końcówki jest ustalane rezystorami R1 i R2 dołączonymi do wyprowadzenia GAIN. Wzmocnienie można ustalić zgodnie z tabelą 1.

rys2Poziom wysoki na wyprowadzeniu REGEN aktywuje wewnętrzny stabilizator AVDD. Napięcie wyprowadzenia REGEN jest ograniczane spadkiem na diodzie LD sygnalizującej także obecność zasilania. Poziom niski wyprowadzeń SNDL oraz SNDR wyłącza końcówki mocy. Sygnał SHDN jest doprowadzony do złącza IN umożliwiając wyłączenie wzmacniacza sygnałem zewnętrznym (konfiguracja OC/OD lub styk). Kondensatory C1…C4 są elementami wewnętrznego układu Bootstrap.

Wzmocniony sygnał jest dostępny na wyprowadzeniach OUTL/R. Wyprowadzenie EDGE wprowadza U1 w tryb obniżonego EMI, co umożliwia rezygnację z filtrów wyjściowych przy krótkich przewodach głośnikowych. Zasilanie układu 7…18 V, typowo 12 V, jest doprowadzone poprzez złącze PWR i filtrowane poprzez za pomocą kondensatorów CE1, CE2, C5…C7.

Wzmacniacz zmontowano na miniaturowej, dwustronnej płytce drukowanej, której schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Przed montażem należy ustalić wymagane wzmocnienie (R1/R2). Montaż jest typowy i nie wymaga opisywania.

Adam Tatuś, EP

 

tab1

Pozostałe artykuły

Monitor mocy prądu stałego (32 V/2 A) z alarmem

Numer: Styczeń/2018

Uniwersalny układ przetwornika moc/napięcie o szerokim zakresie mierzonej mocy, ustalanym doborem kilku elementów zewnętrznych. Wynik pomiaru jest przetwarzany na napięcie stałe, które może być mierzone za pomocą przetwornika A/C lub miernika wychyłowego. Monitor ma wbudowany komparator o progu zadziałania ustalanym potencjometrem wieloobrotowym, którego można użyć do sygnalizowania przeciążenia.

Sterownik wentylatora z płynną zmianą obrotów

Numer: Styczeń/2018

Większość termostatów sterujących pracą wentylatora chłodzącego załącza go lub wyłącza. W niektórych wypadkach nie ma potrzeby załączania wentylatora z pełną mocą, ponieważ powoduje on wówczas znaczny hałas. Prezentowany moduł reguluje prędkość obrotową wentylatora w zależności od temperatury. Ponadto chroni układ przed przegrzaniem w razie odłączenia się termistora.

Sterownik wskaźnika wychyłowego do wzmacniacza

Numer: Styczeń/2018

Na łamach EP 04/2011 został opublikowany projekt lampowego wskaźnika wysterowania. Biorąc pod uwagę, że budowa i eksploatacja urządzeń lampowych jest stosunkowo problematyczna, postanowiłem zaprojektować jego mniejszy, krzemowy odpowiednik. Analogowe wskaźniki wysterowania z pewnością uatrakcyjnią wygląd niejednego wzmacniacza audio.

Przedwzmacniacz z eliminowaniem składowej stałej

Numer: Listopad/2017

Składowa stała w sygnale audio zwykle jest zjawiskiem niepożądanym. Najprostszą metodą jej wyeliminowania jest włączenie kondensatora w przewodzie sygnałowym. Według niektórych taki komponent pogarsza jakość dźwięku, co motywują między innymi, przesunięciem fazowym wprowadzanym przez taki element oraz szumami. Opisany przedwzmacniacz nie zawiera kondensatorów w torze sygnału audio. Ponadto, jego wzmocnienie można zmieniać.

Korektor barwy dźwięku

Numer: Listopad/2017

Korektor charakterystyki jest podstawowym elementem toru "domowego" studia lub systemu nagłośnienia. Umożliwia on kształtowanie charakterystyki częstotliwościowej sygnału. Opisywany moduł jest zmodyfikowaną wersją słynnego korektora Pultec PEQ "odpowiedzialnego" za brzmienie płyt nagrywanych od początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Luty 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym